augmentacia a lifestyle

Augmentácia: ako sa ti zmení život po operácii (kedy nastúpiť do práce, začať so sexom či cvičením)

Augmentácia je chirurgický zákrok, počas ktorého sa pod prsné svaly alebo prsné tkanivo ženy vkladajú silikónové implantáty (v niektorých krajinách fyziologický roztok). Patrí medzi najžiadanejšie zákroky estetickej chirurgie a najobľúbenejší spôsob zväčšenia pŕs.

Zákrok augmentácie trvá približne hodinu až dve a vykonáva sa v celkovej anestézii. Po zákroku je pacientka ponechaná na klinike ešte jeden až dva dni. Vtedy sú pooperačné bolesti najväčšie a je potrebné udržiavať zdravotný stav pacientky stabilizovaný.

Väčšina žien vníma operáciu ako ukončenie kolobehu konzultácií a predoperačných vyšetrení. Najväčšia práca pre ženu prichádza práve po augmentácii. Augmentácia si ako každá operácia vyžaduje dostatočný čas na uzdravenie sa. Ak je táto doba skŕatená alebo pokyny lekára podcenené, môže to mať výrazne negatívny vplyv na organizmus. Nie je nezvyčajné, že si nedbalé chovanie pacientky vyžiada reoperáciu.

Ako sa teda čo najlepšie uzdraviť, a zároveň sa z toho nezblázniť? 🙂 V článku nájdeš aj moje osobné rady, ktoré mi po plastike pŕs veľmi pomohli.

 

Rekonvalescencia 1- 14 dní augmentácii

 

Obdobie rekonvalescencie začína od augmentácie po prvé dva týždne. Táto doba však neznamená kompletné zahojenie. Ak si dávaš implantát pod žľazu, bolesť po operácii a doba hojenia bude kratšia. U žien s implantátmi vloženými pod sval je toto obdobie spravidla bolestivejšie a trvá dlhšie.

Ešte pred operáciou by si mala vedieť, že zdravotná poisťovňa neprepláca náklady operácie a ani čas na zotavenie sa. Nakoľko sa jedná o estetickú medicínu a operačný zákrok nie je nevyhnutný pre zdravie pacientky, nemáš nárok ani na práceneschpnosť (PN- ku) alebo potvrdenie od lekára.

Ak pracuješ, žiaľ si musíš vziať dovolenku. Väčšina žien si berie týždeň voľna ak pracujú v kancelárii alebo majú fyzicky nenáročnú prácu. Avšak pre väčšie pohodlie a bezpečnosť sa odporúča zostať doma dva týždne. Navyše, ak máš v práci (áno aj v tej „kancelárskej“) vždy veľký stres, jeden týždeň ti bude najskôr príliš málo. Aj keď budeš fyzicky schopná sedieť v práci, pracovný stres nemusíš zvládať psychicky.

augmentacia a praca
kedy nastúpiť do práce po augmentácii – rozhoduj sa podľa typu práce, ktorú vykonávaš

 

Pamätám si, ako som sa po týždni sama rozhodovala, či pôjdem do mojej mierne stresujúcej, kancelárskej práce. Po týždni s tabletkami proti bolesti a novým prírastkom na hrudi som chcela mať proste pokoj. Aj keď bolesť som už necítila, ešte stále som bola dosť limitovaná v pohybe a hlavne psychicky vyčerpaná. Zostala som týždeň doma a bola som veľmi rada. Dokonca ani k stredu týždňa som ešte nemala pocit, že by som bola pripravená robiť multitasking či pohotovo reagovať na pracovné úlohy.

 

Prvé dni po

 

Na prvé dni po operácii si zadováž niekoho, kto ti pomôže poumývať sa, nakúpiť a pomôcť ti s domácimi prácami. Pred operáciou si nakúp jedlo a kozmetiku do zásoby. Nezabudni piť dostatok vody a jesť vyváženú stravu. Po operácii je veľmi dôležitý kľudový režim, čo znamená, že by si mala väčšinu času ležať, alebo byť v polosede.

Prvé dni budeš mať hrudník a ramená veľmi nepohyblivé, a preto, ak na vyšších poličkách skladuješ dôležité veci, zlož si ich nižšie. Problematické budú úkony ako otváranie a zatváranie dvier kľučkou, otváranie chladničky, či prenášanie predmetov ťažkých čo i len ako notebook.

Ak budeš potrebovať niečo, čo sa nachádza mierne za tebou, budeš sa musieť natočiť celá, pretože otáčanie v trupe bude pomerne bolestivé. Taktiež prehýnanie sa spôsobuje tlak na hrudi a dosť bolí, tak si potrebné veci ukladaj do úrovne rúk.

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

Ak si unavená, radšej si pospi a nepremáhaj sa. Nečakaj, že dorobíš tabuľky do práce, ani si neplánuj čítanie kníh. Augmentácia je operačný zákrok ako každý iný a vyžaduje rekonvalescenciu, takže si nerob nereálne plány. Určite je dobré si k posteli priložiť niečo, čo budeš robiť počas dlhých dní, ale sledovanie televízie bude asi najjednoduchšie. Prvé dni si nielen ubolená, ale aj vyčerpaná a ospalá. Ak budeš dlho pracovať alebo sa začítaš na niekoľko hodín, môže ťa začať bolieť hlava.

 

Augmentácia a bolesť

 

Na tíšenie bolesti ti tvoj chirurg najskôr predpíše lieky proti bolesti. Vyber si recept, kým si ešte na nohách (napríklad cestou z nemocnice). Ber len tabletky, ktoré ti dovolil chirurg. Nie všetky tabletky proti bolesti sú po operácii vhodné. Počas prvých dní budeš bolesť cítiť neustále, ale s tabletkami by mala byť zvládnuteľná. Augmentácia je bolestivý zárkok, ale každým dňom ti bude lepšie.

Bolesť má charakter veľkého tlaku na hrudi, prípadne rezavého pohybu pri pohybe. Hruď je po augmentácii zabandážovaná a pooperačná podprsenka je na pocit veľmi tesná, takže niekoľko dní nebudeš dýchať hruďou, ale namiesto nadvihovania hrude sa ti bude nadvihovať brucho. Občasné lapanie po dychu je úplne normálne a nemusíš sa znervózňovať.

Neznepokojuj sa, ak budeš prvé dni cítiť bolesť, pichanie v hrudi alebo vibrácie v prsiach. Prsia budú taktiež veľmi citlivé na dotyk, preto si ich zbytočne nedráždi. Počas procesu hojenia budeš cítiť, že sú tvoje prsia horúce a napuchnuté. To by sa malo do týždňa až dvoch zmierniť.

 

Spánok

 

Po operácii budeš unavená, a to ti pomôže prekonať bolesti z prvých dní. Prvý mesiac po operácii musíš spať na chrbte. Samozrejme, väčšina ľudí nespáva celú noc na chrbte a mnohé ženy s tým majú problém. Pomôže, ak si to pred operáciou pár krát vyskúšaš. I keď sa pred operáciou počas noci pár krát pretočíš, neobávaj sa, po augmentácii sa pod váhou nových implantátov určite v noci náhodou neptretočíš.

Tejto časti teda venuj veľkú pozornosť a aj niekoľko krát si vankúše radšej poprekladaj, inak môžeš mať nekomfortný spánok a bolesti chrbta počas niekoľkých týždňov. Augmentácia si vyžaduje spanie na chrbte minimálne jeden mesiac. Keďže si po nevydarenom spánku nemôžeš ponaťahovať chrbát, dbaj na to, aby si pri zaspávaní necítila žiaden diskomfort.

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

Naskladanie vankúšov si môžeš vyskúšať už pred operáciou. Ak budeš mať pri sebe niekoho, kto sa o teba bude starať, môžete si to naskladanie vyskúšať spolu. Znie to smiešne, ale pre mňa to boltraumatizujúci zážitok. Prišla som z nemocnice a chcela som si ľahnúť. Priateľ mi však 2 krát naskladal vankúše tak, že to bolo maximálne diskomfortné. Sama som si ich naskladať nevládala, a tak sme nacvičovali líhanie si, snahu o zaspanie, vstávanie a prekladanie vankúšov. Všetko so slzami v očiach od únavy a bolesti.

augmentacia a spanie na chrbte
nacvič si spanie na chrbte a skladanie vankúšov ešte pred augmentáciou

 

Poloha spánku na chrbte je však veľmi dôležitá. Kedže vstávanie je prvé dni veľmi náročné, odporúča sa podložiť si hornú časť tela napríklad vankúšmi.

 

Vstávanie z postele

 

Zapieranie sa rukami do matraca pri vstávaní veľmi bolí a aj pohyb z ležma do sedu je sprevádzaný akoby zmenou tlaku na hrudi. Vstávanie z postele je prvé dni asi najbolestivejšou záležitosťou.

Pomáha, ak si z vankúše naukladáš do výšky tak, že nižšie to bude pod chrbtom a vyššie pod hlavou, niečo ako kopček. Šírka vankúšov má byť natoľko široká, že lakte pri ležaní nepadajú ale sú zarovno s trupom tela.

Ak nie si veľmi športový typ, možno sa prvé dni nebudeš vedieť sama zdvihnúť pomocou brušných svalov. Ak máš pri sebe partnera, mal by ti svoju ruku podložiť pod chrbát a pomaly ťa zdvihnúť. Ak často športuješ, pomôže ti to so zdvíhaním sa a sadaním si na posteľ, ale stále budú tieto činnosti bolestivé. Budeš sa však cítiť samostatnejšia, a to je dobrý pocit. 🙂

Ranné zdvíhanie je skutočne jednoduchšie, ak spíš v polosede, ako keď ležíš na úplne rovnej posteli.

 

Nadúvanie po operácii

 

Niektoré ženy priznávajú, že sa im po augmentácii pŕs nafúklo brucho. Nemôže za to augmentácia ako taká, skôr je to kvôli anestéze. Nadúvanie je dočasný stav, ktorý môže byť sprevádzaný tvrdou stolicou. Samozrejme je akékoľvek tlačenie pri výkone veľkej potreby veľmi namáhavé, pretože tlak budeš cítiť aj v prsiach. Akýkoľvek tlak v hrudi pocítiš ako tvrdú, rezavú bolesť . Navyše, veľmi silný tlak môže teoreticky zapríčiniť krvácanie v prsiach. Proti tvrdej stolici pomáha pitie džúsov, hlavne jablkového.

Zo samotného nadúvania si nelám hlavu, po niekoľkých ďňoch prejde samé. Nesnaž sa vťahovať brucho do seba nasilu, ani robiť žiadne cviky. Pomôže ti, keď sa raz za dve hodiny zdvihneš a prejdeš po byte. Pri výbere pyžamka teda dbaj na to, aby nebolo veľmi obtiahnuté. Inak ťa môže tlačiť na brucho a ver mi, že k novým prsiam nechceš žiadnu nadbytočnú (a zbytočnú) bolesť.

nadúvanie po anestézii
nadúvanie môže trvať aj dva týždne, ale spravidla prejde samé

Pri téme pyžamko by som ešte chcela zdôrazniť, aby si nezabudla na vrchnú časť na gombíky alebo zips. Po operácii nebudeš môcť zdvihnúť ruky a ani prevliekanie cez zadok (a nie cez hlavu) nebude šťastnou voľbou. Vlastne ťa najskôr bude bolieť aj obliekanie si pyžamka na gombíky. Radšej si teda zadováž voľné pyžamko na gombíky. Nezabúdaj, že augmentácia ti prsia zväčší a ak si si nie istá o koľko, zvoľ o číslo väčšie pyžamko.

Ak budeš pooperačnú bolesť zvládať hravo, super! Ale radšej rátaj s tou horšou alternatívou a buď pripravená. Prvé dni zvládneš oveľa ľahšie, ak sa na ne poriadne pripravíš. 🙂

 

Rekonvalescencia 14 – 60 dní augmentácii

 

Po dvoch týždňoch sa začne veľa vecí uberať do normálu. (K O N E Č N E). Väčšinou ti chirurg po dvoch týždňoch vytiahne stehy a tebe sa polepší. Neverila som tomu, ale po vybratí stehov a odlepení bandáží som sa cítila naozaj oveľa lepšie.

Taktiež veľmi pomôže, že sa na teba po dvoch týždňoch znovu pozrie a budeš presne vedieť, či sa všetko hojí tak, ako sa má. Ak bola augmentácia úspešná a rekonvalescencia prebieha bez komplikácií, určite ťa to povzbudí a aj bolesť bude zas o čosi menšia.

Preto si dávaj stále pozor a zbytočne sa nepredceňuj. Aj keď sa už cítiš oveľa lepšie, si po operácii a máš v sebe cudzie teleso. Prsia v tomto čase ešte stále nie sú zahojené. Ak sa nešetríš, môže sa ti napríklad pootočiť implantát, začať krvácať, prípadne nastať iná komplikácia.

 

Nástup do práce

 

Ak máš kancelársku prácu, po dohode s lekárom môžeš nastúpiť už po týždni. Aj keď si už budeš môcť v predklone umyť hlavu možno po 5-7 dňoch a budeš samostatná pri obliekaní sa, ešte budeš cítiť, že si limitovaná v pohybe. Ak máš teda stresujúcu prácu a stretávaš sa s klientmi, najlepšie bude, keď si vezmeš 2 týždne dovolenky. Ak ti prídu 2 týždne dovolenky príliš veľa, skús si dohodnúť augmentáciu pred sviatkami.

Niekedy sa dá augmentácia pred kolegami a vedením zatajiť. V zákone ti nevzniká povinnosť oznámiť toto rozhodnutie, nakoľko ti zákrok neprepláca poisťovňa a so svojou dovolenkou si môžeš urobiť čo chceš. Ak máš predsa dobré vzťahy na pracovisku, je to tvoja slobodná voľba, či im to oznámiš alebo nie. Ochotní kolegovia ti radi pomôžu so zakladačmi na vyšších poličkách, ťažkými dverami, či kôpkou dokumentov, ktoré potrebuješ preniesť.

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

Ja som to svojím kolegom neoznámila, a tak som musela maskovať 🙂 Bola som napríklad veľmi nemotorná pri vyberaní pohára z hornej poličky v kuchynke, a tak som tam šla len vtedy, keď som tam bola sama. Po operácii zistíš, kde všade využívaš prsné svaly. Až vtedy prídeš na všetky situácie, v ktorých si treba dávať pozor.

Augmentácia sa najjednoduchšie „zatajuje“ v zime, keď má každý na sebe niekoľko vrstiev oblečenia. S voľnými šatami a šatkou si tvoje vylepšenie určite nikto hneď nevšimne. Navyše, pooperačná podprsenka prsia veľmi zťahuje, čo ti taktiež skvelo nahráva. Vopred si vymysli odpoveď, ak sa niekto na tvoje prsia – nepriamo- opýta. Budeš tak pripravená na nevhodné poznámky a zbytočne neprezradíš to, čo nechceš.

Téma augmentácia nemusí byť vôbec spomenutá. Môžeš to zahrať na novú push-upku alebo že si začala pravidelne cvičiť. Predstavivosti sa však medze nekladú.

 

Cvičenie

 

Patríš medzi športové nadšenkyne a nevieš si predstaviť 2 mesiace bez pohybu? To je v poriadku. V prípade behu a cvičení prsných svalov s váhami si naozaj musíš dva mesiace počkať. Ale pohybovať sa môžeš a mala by si už oveľa skôr.

Namiesto behu skús chôdzu po rovnom povrchu. Bude fajn, ak si obuješ bežecké tenisky, tak budeš tlmiť aj jemné „dopady“ pri chôdzi. Chôdza je taktiež aeróbna činnosť, ktorá ti rozprúdi krv a pomôže ti udržať kondíciu.

cvičenie po augmentácii
cvičenie po operácii by malo byť nenáročné a nezaťažovať organizmus

Ak sa po mesiaci cítiš dobre, môžeš jemne cvičiť nohy, napríklad drepmi. Ak si zvyknutá na fitko, chirurgovia odporúčajú stacionárny bicykel. Neber si však do rúk žiadne závažie a trénuj len toľko, aby si nezaťažovala organizmus. Pozor na stratu rovnováhy!

Ak sa budeš s mierou pohybovať aj počas rekonvalescencie, tvoje telo sa ti odmení. Po cvičení si pokojne daj proteínový drink. Ak si predtým nepila proteínové drinky, teraz je to správna voľba. Proteíny nielen udržia tvoju svalovú hmotu, ale majú aj priaznivý vplyv na hojenie rán. A to sa po operácii celkom hodí, však?

 

Pitie alkoholu a fajčenie

 

Téma, ktorú pred chirurgom radšej ani nevyťahujeme. Ale všetci sme ľudia, a keď nás prejdú tie najväčšie bolesti, o to viac sa tešíme na večernú prechádzku či oslavu narodenín známej. Alebo sa, žiaľ, nevieme dočkať, kedy si znovu uspokojíme svoju závislosť.

alkohol a fajčenie po augmentácii
s alkoholom je možné začať, keď prestaneš brať lieky proti bolesti

Pitie alkoholu je najskôr možné už po tom, ako doberieš všetky antibiotiká a tabletky proti bolesti. Pi však mierne, a tak, aby si mala svoje pohyby pod kontrolou. Ak by si to s alkoholom predsa len prehnala, môže sa stať, že sa prípadná bolesť stlmí a na plastiku pŕs pozabudneš. Neopatrné pohyby, skákanie, či zakopnutie a spadnutie ti môžu úplne pokaziť celú rekonvalescenciu.

Nielenže bude hojenie dlhšie trvať, môže sa stať, že sa ti implantát pootočí a budeš musieť ísť na ďalšiu operáciu. Ak si dáš za večer dva poháriky a budeš piť veľa vody a dávať si na seba pozor, určite sa ti nič zlé nestane. Pitia alkoholu sa teda nemusíš báť, ale pi s mierou. 😊

Pri fajčení sú pravidlá predsa len striktnejšie. Nikotín – v akejkoľvek forme  – spomaľuje uzdravovací proces, jazvy sa hoja pomalšie a nemusia sa dohojiť tak, že ich ani nebude vidno, plus zvyšujú riziko infekcie. Niektorí chirurgovia odporúčajú minimálne 4 až 6 týždňov po operácii nefajčiť. Ak si nevieš pomôcť, prekonzultuj to so svojím chirurgom a určite to pred ním nezatajuj. Inak môžeš brať augmentáciu ako tvoju šancu na skoncovanie s fajčením.

Ak fajčíš marihuanu (odosobňujem sa od osobného názoru), podľa odborníkov by si mala počkať aspoň 6 týždňov po operácii. Každé fajčenie však zvyšuje riziko zápalu a pomalého hojenia. Preto platí, čim neskôr po operácii začneš, tým lepšie.

Augmentácia je jedinečná príležitosť ako sa svojich závislostí konečne zbaviť. Držím palce!

 

Sex a hormonálna antikoncepcia

 

Sex po plastickej operácii je veľmi praktická téma, ale väčšina žien sa na ňu hanbí opýtať. V prvé dni po operácii kvôli bolestiam na sex najskôr ani nepomyslíš. Po čase však budeš premýšľať, kedy je bezpečné znovu začať.

So sexom by si nemala začať veľmi skoro, nakoľko môžeš zhoršiť svoj stav.  Sex zvyšuje krvý tlak, čo môže zapríčiniť krvácanie rán. Problémom je, že krvácať môžeš začať zvnútra, čo si vyžaduje návštevu chirurga a niekedy aj ďalšiu operáciu.

Pri sexe treba, navyše, treba trochu zmierniť tempo a vybrať si polohu, v ktorej sa ti bude hrudník hýbať čo najmenej. Síce to nie je najsexi, ale dbaj na to, aby si počas sexu mala na sebe pooperačnú podprsenku. Tá bude tlmiť tvoje pohyby.

So sexom teda nezačínaj skôr ako po dvoch týždňoch. Augmentácia je v tomto ohľade náročná, pretože sa obaja neviete dočkať, kedy si budete môcť nové prsia užiť, ale musíte byť opatrní. Tvoj partner by sa počas styku nemal opierať o tvoje prsia a ak ti môžem poradiť, začnite zľahka. 🙂

Ak si vysadila hormonálnu antikoncepciu pred operáciou a teraz chceš znovu začať, poraď sa so svojím chirurgom, po akej dobe ti odporučí brať antikoncepciu. Žiaľ, názory chirurgov sa markantne líšia. Kým v Amerike ženy antikoncepciu ani len nevysádzajú, v Európe a na Slovensku platia striktnejšie pravidlá.

 

Spanie na chrbte a nosenie pooperačnej podprsenky

 

Ak si po operácii už mesiac, asi si si pre seba našla komfortný spôsob spánku na chrbte. Aj keď je žena po mesiaci od operácie už oveľa pohyblivejšia, ešte sama cíti, že nočné otáčanie sa nabok je bolestivé. Odporúča sa počkať a spať na chrbte minimálne 6 týždňov. Dávaj si však pozor a nelíhaj si na bok, ak to nie je komfortné. Môžeš si pootočiť implantát, dostať ho do nesprávnej polohy alebo si privodiť zbytočné komplikácie.

Môžeš však experimentovať a spať na chrbte vo zdvihnutej polohe, alebo si nastaviť vankúče tak, že budeš mierne pootočená. Spanie na brušku sa odporúča až po troch mesiacoch, tak si dávaj pozor ako sa v posteli prevaľuješ 🙂

Nosenie pooperačnej podprsenky je po augmentácii obligatórne. Znova však záleží na tvojom chirurgovi, akú dlhú dobu nosenia ti odporučí. V praxi však platí, že čím dlhšie pooperačnú podprsenku nosíš (aspoň na noc) tým bezpečnejšie.

Aj keď sa prirodzená kapsula tvorí okolo implantátu do dvoch mesiacov a od vtedy už môžeš aj cvičiť, pootočenie implantátu nie je tak zriedkavé. Pooperačná podprsenka drží tvoje prsia na mieste, prekrvuje ich a pomáha proti opuchom. Po zhruba dvoch – troch týždňoch budeš môcť z času na čas nosiť normálnu podprsenku, avšak prsia sú v tomto štádiu ešte stále celkom tvrdé a košíčku podprsenky sa neprispôsobia.

 

[socialpoll id=“2527607″]

5 thoughts to “Augmentácia: ako sa ti zmení život po operácii (kedy nastúpiť do práce, začať so sexom či cvičením)”

Pridaj komentár