Ako fytoestrogény ovplyvňujú naše telo a rast poprsia?

Fytoestrogény (FE) sú prírodné látky, ktoré nájdeme v rastlínách alebo potravinách. Pri ich konzumácii môžu mať na organizmus rovnaký efekt aký má v tele estrogén. Estrogén je hormón nachádzajúci sa v ženskom tele, ktorý reguluje jej menštruačný cyklus.

Hlavne v období puberty hrá estrogén významnú rolu pri vývoji pŕs dievčaťa a ženského ochlpenia. Estrogén vplýva na ženské telo a menštruačný cyklus skoro počas celého života ženy až do menopauzy. Práve fytoestrogény napodobňujú estrogény, pretože ich chemická štruktúra je im veľmi podobná. Nakoľko tento hormón telu nie je prirodzený, jeho efekty sú predsa slabšie ako v prípade estrogénu.

Napriek základným vedomostiam, ktoré o nich máme sú FE aj veľkou neznámou. Doteraz prebehlo mnoho výskumov a štúdií ohľadom vplyvu sóje – ako zaručeného zdroja fytoestrogénov – na ľudské telo.  Niektoré štúdie vyšli veľmi pozitívne, avšak nájdu sa aj kritické štúdie, ktoré poukazujú na možné vedľajšie účinky.

Niektoré štúdie tvrdia, že fytoestrogény dokážu úspešne bojovať proti rakovine prsníka, naopak, napríklad výskum z Kanady zas presadzuje, že sója môže vyvolať rakovinu alebo znížiť účinok liekov proti nej. Pekne komplikované, však?

Každá žena však má v tele určitú hladinu estrogénov v tele a ak sa táto hladina zníži, je v poriadku dostať ju do rovnováhy. Je kľúčové, aby si pochopila rolu estrogénu v tele a ako môže fytoestrogén žene pomôcť. A to bez ohľadu na to, v akom životnom období sa práve nachádzaš.

 

Čo sú to fytoestrogény?

 

Slovo má pôvod z gréckych slov „phyto“ teda rastlina a „estrogen“, ktorý zabezpečuje plodnosť všetkých samičiek u cicavcov. V rastlinách sa fytoestrogény nachádzajú ako ochrana pred bylinožravcami. FE u rastlín posiľňujú ich prirodzenú imunitu. Touto látkou totiž znižujú plodnosť svojich predátorov a generačne redukujú svojho nepriateľa (nie príliš akčná obrana, že?).

Existuje niekoľko druhov fytoestrogénov, ktoré sa od seba líšia štruktúrou a účinkami. Jednotlivé skupiny sa od seba líšia najmä estrogénnymi vlastnosťami.

 

Fytoestrogény, ich výhody a nevýhody
Fytoestrogény v sebe ukrývajú rad pozitív a negatív pre náš organizmus.

 

Izoflavóny sa nachádzajú v sóji, hrachu alebo ďateline. Flavóny sa skôr nachádzajú v semienkach a plodoch žltej farby. Estrogénne účinky flavónov sú oproti izoflavónom slabšie. Lignany majú zastúpenie v bobuľovitom ovocí, semiačkach a orieškoch. Preto, aj keď niektoré štúdie kritizujú fytoestrogénovú liečbu, nejedná sa vždy o všetky druhy FE.

 

Klady fytoestrogénov

 

Ľudia žijúci na ázijskom kontinentne sú vo svete považovaní za prieborníkov zdravého životného štýlu. Majú výrazne nižšiu mieru srdcovo-cievnych chorôb, symptómov menopauzy, rakoviny prsníka, či obezity ako napríklad západná Európa.

Za svoje ukážkové zdravie môžu, samozrejme, vďačiť genetike. Avšak veľkú rolu zohrávajú ich stravovacie návyky. Okrem dodržiavania dávok jednotlivých chodov a väčšinového zastúpenia zeleniny v ich jedlách sú špecifickí aj nadmernou konzumáciou sóje.  Tá je  základnou potravinou aźijskej kuchyne.

 

Zľahčujú menopauzu

 

Fytoestrogény, ak sú správne použité, majú pre ženu mnoho výhod. Ak žena prichádza do menopauzy, zvýšením hladiny priaznivých hormónov môže zoslabiť negatívne jej dopady. Menopauza je pre ženy veľmi nepríjemná hlavne preto, že prirodzené ženské hormóny začnú veľmi fluktuovať.

U niektorých žien sa prvé náznaky nerovnováhy hormónov objavujú už okolo 40tky. Výsledkom sú známe návaly horúčavy, prsia strácajú pružnosť, žena prestáva mať chuť na sex, cíti sa stále ospalo alebo náladovo. Nezvyčajná nie je ani nepravidelná menštruácia.

Každá žena si týmto obdobím prechádza s väčšou alebo menšou dávkou šťastia a niekedy ju vie skákajúca hladina hormónov pekne potrápiť. Niektoré ženy preto začnú s hormonálnou terapiou, ktorá im vráti stabilitu- nielen v hormónoch, ale aj v živote. 🙂

Pri hormonálnych terapiách sa často užíva syntetický estrogén. Sprievodným javom sú aj nežiadané vedľajie účinky. Fytoestrogény v obsiahnuté v rastlinách a v potrave sú preto prirodzenou cestou k vyrovnaniu hladiny hormónov. Prirodzene vyrovnajú hľadinu ženských hormónov pred a aj počas menopauzy.

 

Prevencia osteoporózy

 

Osteoroporóza je choroba riedkych kostí. Táto choroba spôsobuje poruchu látkovej výmeny kostného tkaniva a sprevádza ju vysoká lámavosť kostí. Osteoroporóza sa týka hlavne starších ľudí alebo žien v prechode.

Práve nedostatok estrogénu môže mať vplyv na zdravie kostí. Fytoestrogény majú pozitívny vplyv na zníženie výskytu osteoporózy po prechode. Avšak v prípade tohto závažného ochorenia sa nemožno spoliehať len na fytoestrogény. Prirodzené hormóny môžu byť využité ako prevencia alebo podpora v boji proti osteoporóze. Určite sa na ne nespoliehaj ako na jediný spôsob liečby.

 

Fytoestrogény proti akné

 

Akné sa zaraďuje medzi ochorenia mazových žľiaz. Príčin vzniku akné je niekoľko. Za akné môže genetika, zlá životospráva, zanedbaná starostlivosť o pokožku a nevyliečené zápaly.

Niekedy akné prejde po puberte samé, niekedy je to otázka správnej kozmetiky a niekedy akné pretrváva aj po puberte. Dôvodom môže byť nadbytok testosterónu v ženskom tele. Popri testosteróne je to napríklad aj inzulín, ktorý zvyšuje množstvo vyprodukovaného mazu.

Ak by telo získalo dostatok estrogénov, mohlo by bojovať proti testosterónu a telo by dostalo svoju hormonálnu hladinu pod kontrolu. Štúdie skúmajúce vplyv fytoestrogénov na zmiernenie akné boli úspešné. Avšak ešte neprebehla dostatočne dôveryhodná štúdia na potvrdenie alebo vyvrátenie tejto hypotézy.

 

Rakovina prsníka

 

Štúdia z roku 2009  zdokumentovala pozitívny vplyv fytoestrogénov na boj proti rakovine prsníka. Pacientky prijímali potravu, v ktorej sa nachádza mnoho fytoestrogénov. Samozrejme, jedna štúdia nie je postačujúca na jednoznačné vyhlásenie, pretože neexistuje len jeden typ rakoviny.

Taktiež sa nedá nadiktovať jednotné dávkovanie pre každú pacientku. Treba zohľadniť jej vek, zdravotný stav a hladinu hormónov. Ak by si však tejto možnosti chcela dať šancu, porozprávaj sa s lekárom, či popri tvojej liečbe môžeš zvýšiť príjem fytoestrogénov.

 

Srcdovo – cievne choroby

 

Korornárna choroba srdca je vnímaná ako jedna z najčastejších príčin úmrtia žien, pričom jej pravdepodobnosť sa markantne zvyšuje po menopauze. Estrogén má veľa benefitov pre zdravie srdcovo- cievneho systému. V prípade nedostatku estrogénu sa ženám naordinuje diéta. Zvýši sa príjem stravy bohatej na fytoestrogény. Isoflavóny a lignany majú najlepší vplyv na srdce. Je to oficiálny medicínsky postup liečby.

Nízka hladina estrogénov vedie vo všeobecnosti k vzniku ateroslerózy a kardiovaskulárnych chorôb. O tom, že fytoestrogény majú mnoho kladných účinkov na telo nie je pochýb.Sú však nápomocné aj v tomto prípade. Zvýšenie príjmu fytoestrogénov v prípade nedostatku alebo úbytku estrogénov pôsobí ako účinná prevencia. Štúdia z roku 2016 dokonca popísala schopnosť zlepšiť stav ciev u žien po prechode .

 

Zväčšenie pŕs

 

Fytoestrogény sú svojou štruktúrou a účinnosťou veľmi podobné estrogénom. Prirodzené zväčšenie pŕs fytoestrogénmi sa označuje aj ako hormonálne zväčšenie pŕs. Preto je na mieste otázka, či dokážu, tak ako estrogény v ľudskom tele, pozitívne vplývať na prsné tkanivo.

FE sú v medicíne podávané ženám s Turnerovým syndrómom (genetická porucha, pri ktorej, okrem iného, sa žene nevyvinú prsníky). Výsledkom je, že takýmto ženám, okrem iného, narastú prsia.

Estrogény majú počas puberty najväčší vplyv na prsné tkanivo. Štúdie potvrdzujú, že vyšší príjem sóje (obsahujúcej FE) dokonca v mladšom veku koreluje s hustotou prsného tkaniva. Ak má človek v prvých rokoch života dostatok genistínu (obsiahnutého napríklad v sóji), môže to mať za následok väčší nárast pŕs počas puberty.

Preto je fytoestrogén alebo rastliny bohaté na túto látku základnou prísadou produktov na zväčšenie pŕs. Krémy využívajú extrakty z týchto rastlín. Fytoestrogény v kréme potom vplývajú na prsné tkanivo lokálne. Nakoľko sú fytoestrogény prospešné pre rad ďalších „ženských problémov“, užívanie tabliet má blahodarné účinky nielen na rast pŕs.

Ak si vyberáš produkty na zväčšenie pŕs, mali by obsahovať rastliny s veľkým obsahom FE. Produkty sa výrazne líšia v ich kvalite, a preto si over nielen zloženie produktu, ale aj celú spoločnosť. Prípadne vyskúšaj domáce recepty, vďaka ktorým budeš presne vedieť čo konzumuješ, prípadne masíruješ na telo 🙂

 

Zvýšenie libida

 

fytoestrogény majú vplyv na libido ženy
Fytoestrogény môžu zvýšiť libido – teda chuť na sex 🙂

Skvelá správa! Fytoestrogény obsiahnuté napríklad v pive môžu oddialiť ejakuláciu a zvýšiť chuť na sex. Taký istý účinok má napríklad aj pitie bourbonu. Avšak muži by mali byť pri estrogénoch a im podobných hormónoch veľmi opatrní. Ich nadmerná konzumácia môže znížiť plodnosť u muža. Neznamená to, že by sa mal vzdať piva (chmeľ obsahuje fytoestrogény), ale radšej všetko s mierou 🙂

 

Zápory fytoestrogénov

 

Fytoestrogény sú síce častým domácim prostriedkom na zväčšenie poprsia alebo boj proti akné, je však potrebné dodržiavať zásady dávkovania. Predstav si, že by si si sama naordinovala hormonálnu liečbu…

K následkom by sa mohla pripojiť obezita, rakovina, neplodnosť alebo hormonálne problémy. Tieto negatívne dopady sa znovu testovali pri pravidelnom príjme sóje. Fytoestrogény sa nachádzajú v rastlinnej potrave a v niektorých bylinkách.

Vedecky sa síce stále nepodarilo úplne pochopiť, ako tieto hormóny fungujú. Pri predávkovaní sa sa správajú veľmi podobne ako syntetické estrogény. Ak si sa rozhodla pre fytoestrogény, nemusíš sa báť, ale dodržiavaj dávkovanie a ak si si nie istá, poraď sa so svojím lekárom.

 

Neboj sa sóje

 

Sója je populárnym zdrojom fytoestrogénov. Už roky sa diskutuje o tom, či je sója zdravá. Odpoveď, žiaľ, stále nie je jednoznačná. Nie každý typ sóje pre zdravie rovnako prospešný. Napríklad organická sója v Japonsku je asi najzdravšia na svete. V USA je, naopak, vyše 90% sóje geneticky modifikovaných.

Vegáni ale aj ľudia, ktorí sa chcú stravovať zdravo denne konzumujú sóju. Získavajú z nej živiny, o ktoré sa ochudobnili zrieknutím sa mäsa. Kvalitné živiny nájdeš v sójovom mlieku, proteíne alebo v sójovom mäse.

Uprednostniť by si mala fermentovanú sóju, ako je napríklad sójový lecitín. Nájdeš ho aj ako označenie E322. (Neboj sa označenia E, nie každý emulgátor je zdraviu škodlivý.) Inak ho zakúpiš granulovaný alebo v doplnkoch stravy.

Vo fermentovanej forme má sója okrem iného pozitívny dopad na nervový systém, zlepšuje pokožku a zrýchluje metabolizmus. Neboj sa sóje, ale vyberaj si takú, ktorá je tvojmu zdraviu prospešná.

 

Fytoestrogény nájdeš

 

  • Slnečnicové semiačka
  • Sézamové semiačka
  • Ľanové semiačka
  • Mandle
  • Vlašské orechy
  • Jablká
  • Mrkva
  • Granátové jablká
  • Jahody
  • Brusnice
  • Hrozno
  • Sladké zemiaky
  • Šošovica
  • Sója
  • Tofu
  • Káva
  • Bourbon
  • Pivo
  • Červené víno
  • Olivový olej
  • Jasmínový olej
  • Ovos
  • Jačmeň
  • Pšenica
  • estrogén

Účinnosť fytoestrogénov

 

Ako vidíš, fytoestrogény nie sú ľahko zaraditeľné do skupiny „zdravé“ alebo „nezdravé“. Ak sa pre fytoestrogény rozhodneš pre ich priaznivé účinky, pozitívny účinok na rast pŕs alebo pre zdravie, vždy dodržiavaj dávkovanie. Ak nenájdeš informáciu o dávkovaní, alebo máš nejaké zdravotné problémy, opýtaj sa svojho lekára.

Vo všeobecnosti, jedlo, ktoré obsahuje fytoestrogény je bezpečné, pretože dávky fytoestrogénu nie sú príliš veľké a nemôžu telu uškodiť. Iné je to pri suplementoch a rôznych práškoch, v ktorých môžu byť dávky fytoestrogénov synteticky oveľa vyššie. Preto sa spoliehaj na overené produkty na trhu, na produkty s licenciami a certifikátom zdravotnej nezávadnosti.

Gratis Report enthüllt:

Fytoestrogény sú malý zázrak z prírody. Prečo by si ich mala čím skôr začať užívať?

Jetzt Trading-News erhalten und zusätzlich GRATIS E-Book herunterladen: