menštruácia

Je menštruácia nepriateľ? Nie! Buďme rady, že ju máme!

Pre ženu býva každá menštruácia skúškou pevnej vôle. Poznáš to, niekedy sa objavujú bolesti, neustále kontrolovanie, či je všetko tak, ako má byť, únava, nervozita. Toto sú len niektoré negatívne fakty, ktoré musíme pravidelne zvládať. Ale to, že menzes máme je hlavne znakom toho, že sme zdravé a môžeme si splniť naše „ženské poslanie“, a to, raz sa stať mamami. A to je skvelé, či?

Prečo sa mi to deje?

 

menštruácia je otravná
Menštruácia má tak vznešený význam – priniesť dieťa na svet. A pritom je mesiac čo mesiac tak otravná…

 

Hlavne malé dievčatá, u ktorých sa menštruácia dostaví prvýkrát a prekvapí ich, majú veľa otázok. Samozrejme, chcú vedieť, čo sa to s ich telom deje, a keď nie sú pripravené, môže ich to aj vystrašiť. Veď koho by aj nie? Preto je veľmi dôležité, aby sa maminy so svojimi dcérami rozprávali aj o takýchto veciach. Hoci možno pre niektoré to môže byť nepríjemná téma, ale treba si uvedomiť, že je to úplne normálny a prirodzený jav.

 

Prvá menštruácia sa zvyčajne dostaví medzi ôsmim až šestnástym rokom života. Čoraz viac sa ale tento vek znižuje. A čo to vlastne tá menštruácia je? Ženské telo je stavané na materstvo a prispôsobené na to, aby privádzalo na svet potomstvo. Preto sa naše telo riadi takzvaným reprodukčným cyklom, ktorý zvyčajne končí menštruáciou. Je to vlastne odlupovanie výstelky maternice, ktoré v podobe krvi odchádzajú z tela von. Výstelka bola pripravená pre prípadne oplodnené vajíčko, a keď k oplodneniu nedôjde, telo sa samovoľne „vyčistí“.

 

Každá menštruácia je súčasťou menštruačného cyklu

 

Menštruačný cyklus je obdobie medzi dvoma krvácaniami a za jeho začiatok sa považuje prvý deň poslednej menštruácie. Tento cyklus môže byť u každej ženy rôzne dlhý, spravidla sa ale pohybuje medzi 21 až 35 dňami. Samotná menštruácia trvá od 2 do 7 dní. To je u každej ženy individuálne.

 

Výstelka steny maternice sa vylučuje s prímesou krvi, a preto mnohé ženy počas života trpia anémiou, teda nedostatkom železa. To sa stáva najmä pri silnej menštruácii, kedy je strata krvi pomerne vysoká. Celý menštruačný cyklus teda pokračuje vo vaječníkoch, kde  dozrievajú takzvané folikuly a v nich vajíčka. Približne v strede cyklu nastáva ovulácia, teda dozreté vajíčko je pripravené na oplodnenie.

 

bolesť pri ovulácii
Ženy, ktoré pociťujú bolesti aj mimo menštruácie ju pociťujú práve počas ovulácie.

 

V tomto období môžeš na sebe badať určité zmeny. Niektoré ženy pociťujú ovuláciu miernymi bolesťami, iné si zasa ani neuvedomia, že sa niečo deje. Bolesť pri ovulácii je najčastejšie znamením pre „snažilky“, ktoré túžia po dieťatku. Ak patríš medzi ne, určite vieš, že práve vtedy ovulácia prebieha a ty máš plodné dni. Vtedy je najväčší predpoklad na to, aby si otehotnela.

 

Ženy, ktoré sa o dieťatko snažia už dlhší čas alebo naopak tie, ktoré sa nechceného otehotnenia boja, si veľmi zodpovedne vedú menštruačný či ovulačný kalendár. Menštruačný kalendár ti napovie, kedy si mala krvácanie naposledy a kedy by si ho asi mala očakávať. Ovulačný kalendár ti podľa tvojho cyklu vie veľmi presne určiť, kedy sú tvoje plodné dni a kedy je ten správny čas na oplodnenie alebo kedy je lepšie si „dávať pozor“ . Maj ale na pamäti, že telo nemusí fungovať ako hodinky, a aj keď  máš pocit, že nemáš plodné dni, môže sa stať, že k oplodneniu dôjde. Na svete sú milióny detí, o ktorých rodičia tvrdia, že „nevedia ako sa to stalo“.

 

Ach tie bolesti!

 

Ak k otehotneniu nedôjde, na konci cyklu sa opäť celý proces s odlúčením výstelky maternice zopakuje a objaví sa krvácanie. Veľa žien pociťuje často aj nepríjemné menštruačné bolesti. Tie sa ale môžu postupne zmierňovať a hlavne po pôrode sa väčšina žien teší z bezbolestnej menštruácie. Pokiaľ sú ale „tvoje dni“ pre teba každý mesiac utrpením, je niekoľko dobrých rád, ako si pomôcť:

  • na kŕče veľmi dobre zaberajú teplé obklady na brucho či krížovú oblasť. Rovnako dobre pôsobí aj teplá sprcha

 

  • ak si v práci a nemôžeš si uľaviť teplými obkladmi, popíjaj čaje z alchemilky, ostružliny malinovej, škorice, zázvoru, klinčekov, rumanček či lipového kvetu. Všetky tieto rastlinky zmierňujú kŕče, uvoľňujú svalstvo a teda aj sťahy maternice

 

  • zabudni na kofeín a sladkosti – hoci najradšej by si zjedla čokoládu na posedenie a zapila ju kávou, ani jedna z týchto nerestí ti na pohode počas menštruácie nepridá

 

 

  • daj sa do pohody – aj keď to určite nie je možné každý deň, hlavne keď na teba čakajú pracovné aj domáce povinnosti, snaž sa vyhýbať stresu. Ak budeš v pohode, aj menštruácia prejde ľahšie a bez veľkých ťažkostí

 

Aké ďalšie problémy môžeš pociťovať?

 

Bolesti ale nemusia byť jediným problémom počas menštruácie. Veľa z nás trpí aj silnou menštruáciou, teda veľmi silným krvácaním, ktoré je často veľmi nepríjemné a obmedzuje nás aj pri normálnom pracovnom nasadení. Silná menštruácia môže mať viacero príčin, ako napríklad:

  • hormonálna nerovnováha

 

  • nefunkčnosť vaječníkov

 

  • polypy na vaječníkoch

 

  • lieky, ktoré môžu ovplyvňovať krvácanie

 

Ak ťa silná menštruácia obmedzuje a vyčerpáva, určite by si tento problém mala konzultovať so svojím gynekológom.

Niektoré ženy sa tešia tomu, že majú slabú menštruáciu, ktorá trvá len krátku dobu a aj krvácanie je zanedbateľné. To je pre ženy menej nepríjemný problém. Mnohé to za problém ani nepovažujú, ale aj tak môže mať slabá menštruácia niekoľko  možných príčin:

  • zlé a nedostatočné stravovanie, nízka hmotnosť, podvýživamenštruácia

 

  • tehotenstvo

 

  • branie antikoncepcie či zavedené vnútromaternicové teliesko

 

  • nerovnováha hormónov

 

  • genetická predispozícia

 

Čo znamená nepravidelná menštruácia?

 

Niektoré ženy majú problémy s otehotnením, za ktoré môže nepravidelná menštruácia. Sú ženy, ktoré začnú krvácať aj viackrát v rámci cyklu, ale aj také, ktorým sa menštruácia vyskytne raz za dva či tri mesiace. Jedno aj druhé predstavuje problém, pretože v takejto situácii netušíš, v akej časti cyklu si. Tieto nepravidelnosti prinášajú so sebou aj ďalšie nepríjemné príznaky ako sú únava, nervozita, návaly horúčavy a podobne.

Každá odchýlka by teda rozhodne mala byť konzultovaná s odborníkom, ktorý v prvom rade urobí rozbor krvi na hormonálny profil, ktorý najčastejšie prezradí príčinu nepravidelnej menštruácie. Ak sa toto nepotvrdí, ďalšími príčinami môžu byť prekonané choroby a infekcie, náhly nárast či strata hmotnosti, endometrióza, cysty na vaječníkoch, ale i užívanie niektorých druhov liekov. Príčina sa dá odstrániť a všetko sa môže dať zasa do poriadku.

 

Čo keď ti „to“ mešká?

 

menštruačný kalendár
Menštruačný kalendár ti dá najlepší prehľad o tvojom cykle a veľmi rýchlo ti ukáže akékoľvek abnormality

 

Meškanie menštruácie býva najčastejšie príznakom tehotenstva. Nemusí to ale byť pravidlom. Ak si si istá, že nie si tehotná, môže byť príčinou meškajúcej menštruácie napríklad prekonané ochorenie, užívanie antikoncepcie, vypätie a stres, ochorenie štítnej žľazy či náhla zmena zabehnutého stereotypu, cestovanie do iných časových pásem a podobne.

 

Ak si sa neodvážila urobiť si tehotenský test, ale meškajúca menštruácia ti napovedá, že môžeš byť tehotná, v prípade skutočného tehotenstva môžeš na sebe pozorovať rôzne zmeny. Asi najčastejšou a tou, ktorú spozoruješ medzi prvými je zväčšenie a bolestivosť prsníkov. Možno máš takéto príznaky aj pred menštruáciou, ale v prípade tehotenstva sa prsné dvorce začnú zväčšovať a tmavnúť. Ďalším nepopierateľným príznakom je nechutenstvo, nevoľnosti a zvracanie. Veľa žien týmito príznakmi trpí od začiatku tehotenstva až po koniec prvého trimestra. Ale tie šťastnejšie vôbec nevedia, čo to „ranné nevoľnosti“ sú. Možno budeš patriť k tejto šťastnej skupine J

 

Ak ti ale tehotenský test ukáže dve čiarky, znamená to, že o pár mesiacov sa staneš mamou. Možno ťa to prekvapí, možno poteší, možno šokuje. Je to zmena na celý život, ale určite tá najkrajšia.

 

Krvácanie mimo cyklu

 

Krvácanie mimo cyklu je tiež problém, ktorý by mal riešiť lekár. Existuje viacero príčin, z ktorých niektoré sú menej vážne, no iné môžu predstavovať vážny zdravotný problém. Môže ísť o hormonálnu poruchu, možné tehotenstvo, pohlavné ochorenie či následok polycystických vaječníkov. V niektorých prípadoch je príčinou poranenie pri pohlavnom styku a najzávažnejšou príčinou je zhubné ochorenie. Preto, ak sa ti niečo nezdá, určite návštevu lekára neodkladaj.

 

Ženské telo a jeho fungovanie je celá veda, ale ak pracuje tak ako má, môžeš si gratulovať. Patríš medzi tie šťastné ženy, ktoré sa môžu pochváliť tým, že nemajú žiadne problémy ani zdravotné komplikácie. Užívaj si preto, že si žena, a aj dočasný diskomfort, ktorý menštruácia so sebou prináša, ber ako nutné zlo alebo daň za to, že sme také výnimočné. Pretože keď všetko funguje ako má, dokážeme dať život novému človiečikovi, a to je predsa to najviac.

 

 

5 thoughts to “Je menštruácia nepriateľ? Nie! Buďme rady, že ju máme!”

Pridaj komentár