korekcia pŕs - mastopexia

Kedy má korekcia pŕs zmysel? Ako vedieť, či potrebujem mastopexiu?

Korekcia prsníkov alebo mastopexia či mammaplastika, je spôsob modelácie prsníkov bez ich zväčšovania. Jej cieľom je prinavrátiť prsiam ich pôvodný tvar, zdokonaliť poklesnuté a ochabnuté poprsie. Ak máš pocit, že tvoje prsníky nie sú ako pred tým, možno by práve takáto korekcia pŕs bola pre teba tou správnou voľbou.

Je pre teba korekcia pŕs vhodná?

 

korekcia pŕs
Kedy sú moje prsia ešte v poriadku a kedy by potrebovali chirurga? Každá odpoveď je tá správna 🙂

Existuje viacero dôvodov, kedy sa žena stáva vhodnou kandidátkou na mastopexiu. Najčastejšie sa s touto myšlienkou pohrávajú ženy po dojčení, kedy sú prsníky ochabnuté, poklesnuté a koža natiahnutá. Toto sa s prsníkmi stáva i po rapídnom schudnutí alebo jednoducho vekom. Prsná žľaza sa zmenšuje a prsia už nemajú tvar ako kedysi.

 

Korekcia pŕs nie je klasifikovaná ako zdravotný zákrok, ale radí sa medzi estetické, kozmetické zákroky, ktoré žiaľ nehradia zdravotné poisťovne. Preto si treba pred týmto zákrokom ušetriť nejakú tú hotovosť. Najčastejšie sa suma pohybuje od 2000 eur a viac. Keďže nejde o zdravotný zákrok, musíš myslieť aj na to, že si v práci treba vziať neplatené voľno alebo dovolenku.

 

 

Čas, kedy je najvhodnejšie tento zákrok podstúpiť je u každej z nás individuálny. Ak ale ešte nemáš deti, ale uvažuje o tom, že by si ich chcela a máš v pláne dojčiť, počkaj radšej s korekciou až po tomto období. Existuje totiž riziko, že po korekcii pŕs už žena nebude môcť dojčiť a to by ťa mohlo v budúcnosti mrzieť.

 

Ak ti nestačí len korekcia pŕs, ale rada by si zväčšila aj ich objem, je možnosť skombinovať mastopexiu aj so zväčšením prsníkov pomocou silikónových implantátov. Zabila by si tak „dve muchy jednou ranou“. Prsia budú krásne vytvarované a väčšie, presne podľa tvojich predstáv.

 

Ako postupovať?

 

plasticka operácia
Príprava je rovnako dôležitá ako samotný zákrok, nepodceň ju!

 

V prvom rade by si si mala zvoliť kvalitnú kliniku a lekára, ktorý má s takýmito operáciami bohaté skúsenosti a predovšetkým má dobré referencie. Ak sa rozhoduješ a stále si nie si istá, čítaj recenzie, zaujímaj sa o rady a skúsenosti žien, ktoré takúto korekciu podstúpili, aby si mala stopercentnú istotu, že lekár, ktorého si zvolíš je naozaj dobrý a svoju prácu urobí najlepšie ako sa len dá.

 

Ak už si rozhodnutá, kde si dáš svoje prsia zdokonaliť, čaká ťa vstupná konzultácia s lekárom, ktorý posúdi, či sú tvoje prsia vhodné na korekciu, zhodnotí tvoj zdravotný stav a kvalitu prsného tkaniva, s ktorým bude pracovať. Je dôležité s chirurgom konzultovať svoje predstavy a pýtať sa na všetko, čo ťa zaujíma. Ide o tvoje telo, preto by si mu mala plne dôverovať.

 

Zároveň ťa čakajú vstupné a predoperačné vyšetrenia, anesteziologické vyšetrenie a vyplnenie niekoľkých tlačív a dokumentov, v ktorých potvrdzuješ, že si si plne vedomá všetkých rizík, ktoré sú spojené s týmto zákrokom. Lekár ťa  určite upozorní na to, že pokiaľ fajčíš, zvyšuješ tak možnosť výskytu komplikácií ako sú zápaly a náročnejšie hojenie rán. Preto ťa vyzve k tomu, aby si s fajčením prestala minimálne dva týždne pred plánovanou operáciou.

 

Naplánovaná operácia môže byť zrušená v prípade, ak sa ti zhorší zdravotný stav, čo platí aj v prípade nachladnutia či napríklad oparu. Toto všetko totiž môže spôsobiť nečakané a nechcené komplikácie.

 

A je to tu…

 

Samotná operácia prebieha v celkovej anestézii. Približne 2 hodiny si sladko pospíš a po prebudení sa už môžeš tešiť, že to máš za sebou. Korekcia pŕs sa robí zvyčajne rezom okolo bradavky, prípadne vertikálnym alebo horizontálny rezom. Lekár zredukuje prebytočné kožné tkanivo a vytvaruje prsia do želaného tvaru.

 

Ak nemáš strach z toho, ako to celé vyzerá, pozri si krátke videá z konkrétnych zákrokov:

 

 

Čo ťa čaká po korekcii?

 

Po korekcii pŕs ťa čaká niekoľko hodín na lôžku v nemocnici a následne budeš prepustená do domácej starostlivosti. Uvedom si, že korekcia pŕs je dosť veľkým zásahom do organizmu a nezaobíde sa ani bez bolesti. Tá sa našťastie dá potlačiť liekmi, takže by si to mala zvládnuť bez väčších komplikácií.

 

Zo začiatku ťa môže obťažovať aj nepríjemný tlak na prsiach a po dobu šiestich až ôsmich týždňov ti bude spoločnosť neustále robiť aj kompresná podprsenka. Tá bude brániť tomu, aby sa „nové“ prsia hýbali a prišli do kontaktu s vodou, pretože by sa mohli infikovať rany po operácii.

 

Počítaj s tým, že prvé dni po operácii budú pre teba dosť náročné a problém ti môžu kvôli bolesti robiť aj bežné veci ako obliekanie či umývanie. Preto je fajn, ak máš vždy pri sebe niekoho, kto ti pomôže. V týchto dňoch by si mala veľa oddychovať a zbytočne sa nenamáhať.

 

prsia po operácii
Po operácii ťa čaká rekonvalescencia

Organizmus sa jednak potrebuje zregenerovať po dávke anestézie, a rovnako aj zásah  do organizmu, ktorý máš za sebou musí tvoje telo nejako spracovať. A najlepší je na to pokoj a  oddych. Do práce sa určite nevrátiš skôr ako o dva týždne.

Po operácii ťa čaká niekoľko kontrol na klinike, spojených s preväzmi a vyberaním stehov. Postupne sa budeš dostávať do formy a onedlho sa budeš môcť tešiť z krásnych a pevných pŕs. Keď odznie bolesť po operácii, môžeš si všimnúť, že máš prsia aj bradavky necitlivé, akoby ani neboli tvoje. Je to prirodzený jav, kedy sa tkanivo regeneruje, preto sa nemusíš znepokojovať.

 

Približne po šiestich až ôsmich týždňoch sa cit znova vráti. Jazvy budú stále viditeľné, ale po približne deviatich mesiacoch vyblednú a zostanú ploché. Potom budú už len matnou spomienkou toho, čo si podstúpila.

 

Slovíčko na záver

 

Cítiť sa príjemne vo svojom tele je skvelý pocit. Ak je korekcia pŕs to, po čo túžiš, rozhodnutie je len na tebe. Zváž všetky výhody, ale aj riziká, ktoré ťa čakajú pred tým, ako niečo podstúpiš. Rozhodni sa správne a urob to, čo ťa urobí šťastnou. Držím ti palce 🙂

3 thoughts to “Kedy má korekcia pŕs zmysel? Ako vedieť, či potrebujem mastopexiu?”

Pridaj komentár