male prsia su volba nie nutnost

Nechať si malé prsia alebo ísť na plastiku? 5 otázok, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa

Asi každá žena sa pri nespokojnosti so svojím hrudníkom zamýšľala nad spôsobmi zväčšenia pŕs.  Malé prsia určite nie sú pohromou a oproti vyvynutejším hrudníkom majú veľa výhod. Taktiež napriek všeobecnej domienke, že čím väčšie prsia žena má, je pre muža atraktívnejšia, mnoho mužov preferuje drobnejšie prsia.

 

V skutočnosti nejde o veľkosť, ale o to, ako sa žena cíti. Pre niektoré ženy znamenajú malé prsia košíčky typu A a B, pre niektoré ženy sú malé aj C-čka. Skoro každá žena by si chcela svoje prsia vylepšiť aspoň o jednu veľkosť.

 

Ak si dlhodobo nespokojná s veľkosťou svojich pŕs, najskôr nepríde čas, kedy sa s tým jednoducho zmieriš. Ak má žena pocit, že má malé prsia (aj keď má plné C-čka), bude ju iritovať nákup plaviek, objednávanie oblečenia online a dokonca vlastný obraz v zrkadle.

 

Je preto dôležité, aby si sa o svoju spokojnosť sama pričinila. Prsia sú o to problematickejšie, že si ich nevieme zväčšiť vlastnou snahou. Ak chce žena oblejší zadok, začne cvičiť s váhami. Prsia si cvičením môžeš spevniť, ale potrebuješ viac snahy na to, aby si si ich cielene zväčšila. Počas plnenia tohto plánu veľa žien zlyhá, pretože:

 

  • ani sama nevie, či jej tá námaha za to stojí
  • nemá trpezlivosť investovať do niečoho, čo nie je nevyhnutné

 

Ak aj ty zvažuješ, či sa odhodlať na plastiku, skúsiť iné metódy na zväčšenie pŕs, alebo si nechať svoje prirodzené malé prsia, zodpovedz si nasledujúcich 5 otázok.

 

Trápia ma malé prsia, alebo ich tvar, či niečo celkom iné?

 

Pred tým, ako sa rozhodneš pre zákrok, popremýšľaj o tom, čo ťa naozaj robí nešťastnou. Urobená plastika pŕs mrzí ženy, ktoré do plastiky išli veľmi rýchlo, alebo sa do plastiky nechali dotlačiť.

 

Niektoré ženy si nedajú robiť prsia celkom z vlastného presvedčenia. Dôvodom môže byť kamarátka, ktorá si práve dala vylepšiť dekolt na leto, prípadne partner, ktorý mal vždy záľubu vo veľkých prsiach. Svoje urobí aj príbuzná, ktorá poznamená niekoľko nevinných vtipných poznámok na tvoje malé prsia.

 

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

 

Väčšie prsia nevyliečia ani rozpadnuté vzťahy, či nespokojnosť v práci. Síce je ťažké prísť na skutočnú príčinu svojho rozhodnutia, je dôležité, aby si sa pre plastiku nerozhodovala kvôli iným, ale kvôli sebe. A aby tvoje rozhodnutie naozaj stálo na túžbe zväčšiť a spevniť si malé prsia a nie ako kompenzácia iných príčin tvojho nešťastia.

 

Rozhodnutie ísť na plastiku je trvalé a aj keby si dáš silikóny časom vybrať, pokožka na prsiach už nebude pružná ako predtým. Preto je dôležité si to dobre premyslieť a nechať si rozhodnutie „odstáť v hlave“.  Ak si sa v minulosti nad plastikou nikdy nezamýšľala, dokonca si ju odcudzovala a teraz nemôžeš prestať myslieť na tvoje nové prsia, daj si pár týždňov čas. Ak budeš nadšená aj o pár týždňov, nebol to len chvíľkový ošial.

 

Zväčšiť alebo upraviť?

 

Taktiež si premysli, čo presne ti na tvojich prsiach prekáža. Väčšinou si ženy nechávajú svoje malé prsia zväčšiť o jedno až tri čísla. Ak si však nespokojná s ich pružnosťou alebo tvarom, nemusí to hneď znamenať nutnosť plastiky pŕs. Pred operáciou môžeš vyskúšať cvičiť špeciálne cviky na prsia, prípadne vyskúšať krémy na spevnenie poprsia a rast prś.

 

male prsia alebo velke prsia?
Ide o tvoje prsia a tvoje rozhodnutie máš pod kontrolou jedine ty a nemusíš ho nikomu vysvetľovať.

 

Nie vždy všetko zaberá u každej ženy, ale ak netúžiš po zväčšení pŕs o dve čísla, ale skôr ti ide o ich spevnenie a zväčšenie objemu, stojí za to vyskúšať nejaké alternatívy pred tým, ako si ľahneš pod skalpel. Po operácii bude výsledok trvalý a už sa nedozvieš, či tvoje krásne symetrické, ale malé prsia nemohli byť plnšie vďaka prípravkom na väčšie poprsie.

 

Aký mám rozpočet?

 

S rozhodovaním o výkone plastickej operácie ide ruka v ruke rozpočet. Koľko peňazí si ochotná investovať? Bežná plastická operácia na Slovensku stojí od 2300 eur. V cene sú zahrnuté implantáty, náklady na operáciu, prípadne jedna noc strávená v nemocnici a pooperačná podprsenka. Sumu však nemusíš zaplatiť naraz. Niektoré kliniky ponúkajú aj platbu na splátky.

 

Malé prsia je možné riešiť augmentáciou
Kvalitná klinika alebo nemocnica ti celý priebeh operácie maximálne zjednoduchšia.

 

Pri plastickej operácii treba rátať aj s výdavkami spojenými s konzultáciou, predoperačným vyšetrením, odvozom z nemocnice, kúpou liekov či kúpou nového oblečenia. Dva týždne po augmentácii nebudeš môcť pracovať.  Ak nemáš pri sebe nejakú ochotnú osobu, ktorá ti so všetkým pomôže, cena nových pŕs sa navýši. Budeš míňať na taxi službu, donášku jedla, prípadne upratovačku.

 

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

 

Dávaj si pozor na veľmi lacné kliniky, ktoré klientov lákajú na rôzne akcie a pritom zamestnávajú neskúsených chirurgov. Prípadne využívajú zastaranú techniku a šetria, kde sa dá. Bežne sa vyskytujú prípady, kedy bol pri opätovnej operácii pacientke naspäť vložený starý implantát, pričom mala pacientka nárok na nový – prípadne si ho zaplatila. Preto si okrem ceny vždy všímaj recenzie kliniky a svojho chirurga. Najlepšie inde ako na ich webovej stránke, napríklad na nezávislom blogu.

 

Ak je tvoj rozpočet nižší, vyskúšaj metódy prirodzeného zväčšenia pŕs. Môžeš začať pravidelne cvičiť, tým spevníš a vypneš prsné svalstvo. Prípadne môžeš začať jesť potravu bohatú na fytoestrogény. Alebo si kúpiť tabletky či krém na zväčšenie pŕs. Krémy a tabletky (poznámka autorky: už si čítala moje recenzie na produkty?) dobre reagujú na malé prsia, ak je u ženy dôvodom útlej hrudi práve nedostatok estrogénov.

 

Koľko času môžem svojim prsiam venovať?

 

Čas je niekedy problematickejší faktor ako peniaze. Pri plastike pŕs je potrebné vyhradiť si čas na konzultáciu, operáciu a obdobie na zotavenie sa. Rekonvalescencia trvá priemerne 7 až 14 dní, pričom je počas nej potrebné zostať v kľudovom režime. Nedá sa prerušiť, keď chceš ísť na párty, rekonvalescencia ťa zamestná na 24 hodín denne.

 

Vtedy by si mala väčšinu času stráviť doma v posteli a nepremáhať sa. Ak máš malé deti, je dôležité, aby ti s nimi niekto pomohol. Zhruba mesiac po operácii by si nemala dvíhať ťažké veci. Športovať sa odporúča tiež až po dvoch mesiacoch.

 

Malé prsia nie sú choroba. Zdravotná poisťovňa teda zákrok neprepláca, musíš si z práce vziať dovolenku. Je dôležité, aby si nemala aspoň dva týždne naplánovanú žiadnu dôležitú udalosť a mala čas sa zotaviť. Ani po 14 dňoch nie je všetko zahojené, budeš sa musieš o rany starať. V prípade akýchkoľvek problémov treba zájsť za doktorom. Ak tvoj chirurg nie je v meste tvojho bydliska, rátaj s tým, že budeš musieť za ním cestovať.

 

Ak sa rozhodneš pre prirodzené zväčšenie pŕs fytoestrogénmi, vyžaduje si to tvoju disciplínu. Je nutné aplikovanie krému raz až dvakrát denne, prípadne denné požívanie tabletiek. Výsledok sa môže dostaviť po dvoch mesiacoch až polroku, pričom nemusí byť viditeľný tak veľmi, ako si to želáš.

 

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

 

Obe možnosti sú časovo náročné. Zmierenie sa s tým, že žena má malé prsia však väčšinou vyžaduje oveľa dlhší čas alebo trvá celý život.

 

Na prirodzené zväčšenie pŕs si nemusíš brať dovolenku. Ak sa však rozhodneš pre túto možnosť, nemôžeš zanedbávať pravidelné dávkovanie. Ženy sú pri tabletkách a krémoch často nedočkavé a po mesiaci usúdia, že daný prostriedok nemá žiaden účinok. U každej ženy sa, samozrejme, výsledky dostavujú v inej dobe, ale spravidla je lepšie počkať 2 mesiace a až potom skúsiť iný produkt.

 

Akú veľkú zmenu očakávam?

 

Nie každá žena vníma malé prsia ako veľkú prekážku. Veľa žien premýšľa nad zväčšením pŕs, ale keď sa o svojom želaní rozrozprávajú, zistia, že by im plastika pŕs nevyhovovala. Ak máš svoje prirodzené, možno malé prsia, ktoré sú však symetrické a majú pekný tvar, premysli si, ako veľmi ich chceš zmeniť. Implantáty su veľkým zásahom do tela.

 

Pomocou prirodzeného zväčšenia pŕs sa ti prsia naplnia a spevnia. Niektorým ženám sa prsia zväčšia dokonca o dva košíčky, je to v prípade, ak mali v tele problém s nedostatkom estrogénov. U mnohých žien má pozitívny efekt na prsia aj branie hormonálnej antikoncepcie.

 

malé prsia môžeš zväčšiť implantátmi rôznych veľkostí
Trh implantátov ti ponúka elegantné riešenia ale aj extravagantné kúsky

 

Ak však chceš urobiť veľkú zmenu a vieš, že cvičenie a ani prirodzené zväčšenie nebude dostačujúce, plastika pŕs ti prsia zväčší a vytvaruje podľa tvojich predstáv. Na trhu nájdeš nielen guľaté (extravagantné) silikóny, ale aj silikóny kvapkovitého tvaru, ktorý napodobňuje tvar ženských pŕs. Po pár týždňoch až pár mesiacoch ti silikóny v prsiach zmäknú natoľko, že ani na dotyk nebudú rozpoznateľné od prirodzených pŕs.

 

Je len na tebe akú veľkú zmenu očakávaš. Ak máš jasnú predstavu o tom, ako by mali tvoje prsia vyzerať, budeš sa vedieť lepšie rozhodnúť. Plastika pŕs má oproti prirodzenému zväčšeniu výhodu v tom, že si môžeš vybrať z mnohých modelov silikónov, chirurg ti pomôže s ovisnutým poprsím, prípade s asymetriou. Ak sa rozhodnej pre prirodzenú cestu, branie tabletiek či krémov môžeš aplikovať dovtedy, až pokým si s výsledkom spokojná.

 

Malé prsia majú mnoho výhod hlavne v staršom veku, kedy prsia strácajú pevnosť a začnú ovísať. Na väčších prsiach sú tieto zmeny badateľné oveľa skôr. Malé prsia taktiež neznamenajú veľkú záťaž pre chrbticu. Pri tomto bode teda určite neplatí, že čím väčšie prsia žena má, tým sa cíti lepšie. Nezabudni preto do svojho priania o veľkosti pŕs zahrnúť aj zdravotné a praktické faktory.

 

Aké riziká som ochotná podstúpiť?

 

S plastikou pŕs prichádzajú riziká. Samozrejme, pri výbere skúseného chirurga a riadením sa jeho pokynov by mala prebehnúť celá operácia bez problémov. I tak je operácia a priebeh rekonvalescencie u približne 5% žien sprevádzaný komplikáciami.

 

Anestézia

Plastická operácia je vykonávaná v celkovej anestézii. Minimálne 6 hodín pred podaním anestézie nemôžeš jesť ani piť. Inak sa môže stať, že vdýchneš nestrávené zvyšky potravy. Anestézia v sebe nesie mnohé riziká. Ak si však svojmu anesteziológovi pravdivo odpovedala na jeho otázky, nemusíš sa báť. Rizikovými faktormi zapríčiňujúcimi komplikácie sú najme fajčenie, nadváha a hormonálna antikoncepcia. Negatívny vplyv má aj branie niektorých liekov. Preto všetky lieky, ktoré berieš oznám svojmu chirurgovi.

 

Infekcia

 

Každá operácia v sebe nesie riziko infekcie. Infekcia vzniká na základe nečitoty, ktorá sa počas operácie dostane do rany. Po operácii, niekedy aj pred ňou sa pacientke podávajú antibiotiká. Ak však nezaberú a infekcia pretrvá, je potrebné implantát vybrať a infekciu preliečiť. Ide však o veľmi nepríjemný proces, pretože jeden implantát väčšinou zostáva v prsníku a druhý sa vyberie. Preliečenie infekcie pritom trvá aj 3 mesiace. Po úplnom preliečení sa implantát môže znovu vložiť do prsníka.

 

Hematóm

 

Hematóm je nahromadená krv v prsníku. Vzniká tak, že po operácii začne cievka v prsníku krvácať. Väčšinou krvácať po istom čase prestane a telo nahromadenú krv absorbuje. V zriedavých prípadoch cievka krvácať neprestane a v prsníku sa začne hromadiť krv. Je možné ho postupne odsať, niekedy je však potrebný operačný zákrok a výber hematómu.

 

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

 

Seróm

 

Veľa ľudí si pletie seróm s hematómom. Seróm je kvapalina, ktorá sa udržuje v blízkosti rany. Kvapalina sa môže hromadiť aj niekoľko týždňov a spoznáš ho tak, že z rany začne vytekať priesvitná alebo jemne sfarbená tekutina. Seróm je tiež potrebné odsať, inak hrozí, že sa vytvorí vred. Ak sa nevyberie, môže spôsobiť otravu krvi. Pri niektorých prípadoch je taktiež potrebný operačný zákrok.

 

Kapsulárna kontraktúra

 

Je veľmi obávaná u žien, nakoľko sa môže stať až 5% pacientiek. Okolo každého cudzieho telesa sa prirodzene vytvára kapsula. Je tenká, mäkká a nijakým spôsobom neškodí. Problém nastáva, keď začne hrubnúť a tvrdnúť. Prsník je tvrdý na dotyk, začne bolieť a postupne sa kvôli sťahom kapsuly začne prsník deformovať smerom nahor. Kapsulárna kontraktúra je veľmi bolestivá a vyžaduje si operáciu, počas ktorej sa implantát s kapsulou vyberie a vloží sa nový implantát.

 

Ruptúra

 

Pri ruptúre dochádza k poškodeniu obalu implantátu. Ak je implantát plnený fyziologickým roztokom, ten okamžite vytečie do tela a pacientka si zmenu objemu prsníka veľmi rýchlo všimne. Fyziologické roztoky sú obľúbené hlavne v USA, na Slovenku sú používané silikónové implantáty. Ak sa obal poškodí, gél nevyteká a ostáva v kapsuli, ktorú si okolo implantátu organizmus sám vytvoril.

 

Ak sa na základe poškodenia implantátu zmení tvar prsníka, je potrebné ísť na ďalšiu operáciu a nechať si implantát vymeniť. Renomované značky implantátov však ponúkajú doživotnú záruku a v prípade ruptúry preplácajú nový implantát.

 

Samozrejme, okrem rizík, ktorým nemôže zabrániť ani skúsený chirurg sa môže stať, že sa operácia nevydarí. Augmentácia môže zmeniť pekné malé prsia na väčšie, avšak asymetrické napodobeniny pŕs, s ktorými vôbec nebudeš spokojná. Chirurg vie takýto problém obhájiť a ak chceš chybu napraviť, budes si musieť zaplatiť aj za druhú operáciu. Po operácii navyše môžeš nakrátko ale, žiaľ, aj natrvalo stratiť cit v častiach prsníkov, alebo v bradavkách.

 

Ak sa týchto rizík nechceš za žiadnu cenu vystaviť, môžeš vyskúšať prirodzené zväčšenie pŕs. Najväčším rizikom je výber nesprávneho produktu, ktorý ťa oberie o čas a peniaze. Jediným závažným rizikom v prípade niektorých rastlín je možnosť predávkovania pri pri dlhom užívaní.

 

Samozrejme, fytoestrogény s estrogénovými účinkami ti pri nezodpovednom užívaní vedia rozhádzať hladinu hormónov v tele.  Ak sa rozhodneš pre meodu prirodzeného zväčšenia pŕs, vždy čítaj návod na použitie.

5 thoughts to “Nechať si malé prsia alebo ísť na plastiku? 5 otázok, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa”

Pridaj komentár