menštruačný kalíšok recenzie

Menštruačný kalíšok: kde ho kúpiť, recenzie, úplne všetko, čo potrebuješ vedieť na jednom mieste

Menštruačný kalíšok sa u tisícoch žien stal preferovanou hygienickou pomôckou počas menštruácie. Vyžaduje si len jednorázovú investíciu, nevytvára odpad, je ľahko uskladniteľný a oproti tampónom a vložkám má neporovnateľne viac pozitív ako negatív.

 

Vieš, že menštruačný kalíšok je asi tak starý ako tampón? Populárny začal byť však až v roku 2015, kedy sa na trh dostalo niekoľko typov a veľkostí a kalíšok sa dostal aj na Slovensko.

 

Ja sama som sa ho rozhodla vyskúšať až vtedy, keď som šla na dovolenku a kamarátky mi hromadne vysvetlili, že kalíšok vodu nenasiakne a dá sa s ním oveľa pohodlnejšie kúpať.

 

menštruačný kalíšok a jeho časti
Menštruačný kalíšok má niekoľko častí. Kalíšky sa od seba môžu líšiť v materiáli, veľkosti a tvare.

 

Ako som sa ku kalíšku dostala ja a akú mám skúsenosť?

 

Ja som si vybrala stredne veľký menštruačný kalíšok, pretože síce by som mala mať podľa rozpisu (nájdeš nižšie v článku) malú veľkosť, mám veľmi silnú menštruáciu. Veľký som nechcela, tak som si našla trochu neobvyklú veľkosť – M. Takže mám trochu menej známu značku Genial Day a bol aj trochu drahší, ale nevadí. S veľkosťou som ale úplne spokojná, vybrala som si dobre.

 

Keď som kalíšok dostala, chcela som si nacvičiť spôsoby skladania kalíšku. Ako tak som sa naučila 2 spôsoby a išla som do sprchy. Lenže som zistila, že niečo iné je to držať pred sebou a niečo iné si to v tomto tvare vsúvať tam dolu. Ja som si dala lubrikant na kraje kalíšku, ale nie príliš veľa, aby sa mi náhodou nevyšmykol. Najprv som ani nevedela ktorou stranou kam, tak som si to musela ísť zase vygoogliť 😊 Kalíšok nešlo vložiť úplne najľahšie, ale náročnosťou by som to prirovnala k prvému zavádzaniu tampónu.

 

Kalíšok som potom použila až na tretí deň menštruácie. Keďže mávam silnú a bolestivú menštruáciu, nechala som si prvý pokus na nedeľu, kedy som si mohla vyhradiť polhodinku na zavedenie kalíšku.

 

Kalíšok som si na prvý krát nechala len 6 hodín. Potešilo ma, že som nepretiekla a nič ma vo vnútri netlačilo. Pri vyťahovaní to bola už menšia zábava, nakoľko som vôbec nevedela pochopiť, ako si mám kalíšok vybrať. Začala som teda tlačiť do jednej strany kalíška, ale bez výsledku.

 

Pomohlo mi, až keď som ho začala trochu poťahovať za stopku a snažila som sa ho pomocou stopky trošičku rotovať. Na druhý krát som zas tlačila do jednej strany kalíška a konečne sa podtlak uvoľnil. Prvý krát ma vyberanie kalíška trochu bolelo, ale to len preto, že som netrpezlivá. Dopraj si na vyberanie kalíšku dostatok času.

 

menštruačný kalíšok nahradí vložky a tampóny
Konečne mám viacej miesta v kúpeľni. 3 typy tampónov, nočné vložky, normálne vložky – pre istotu nahradil jeden kalíšok

 

Je to trochu boj, ale som pevne rozhodnutá kalíšok ďalej používať

 

Čo ma teší asi najviac je, že už nemusím riešiť veľkosti tampónov a mať doma 3 otvorené škatuľky a na cestovanie si rozrátavať počet tampónov. Očistený menštruačný kalíšok nosím aj po menzese stále v kabelke, takže už nemusím riešiť, že nemám pri sebe tampón. No, a cez leto je to úplne super, lebo ani počas silného menzesu nemám pocit, že zapácham.

Ja síce s kalíškom, zavádzaním a vyberaním ešte budem trochu bojovať, ale som odhodlaná sa to naučiť tak, aby to bolo už tak jednoduché, ako je pre mňa po 10 rokoch používanie tampónu. Keď mi kamošky hovorili, že im kalíšok zmenil život, mala som pocit, že preháňajú. Ale teším sa, že je na trhu konečne moderný spôsob ako riešiť menštruáciu.

 

Zavádzanie a vyberanie kalíšku – chce to cvik, čas a pohodu

 

Aj keď ti to na prvé razy možno nepôjde, nesil to. Oddýchni si a vyskúšaj to o dve hodiny znovu. Choď do sprchy, nájdi si dostatok času, nacvič si niekoľko typov skladania kalíšku a poď do toho. Vždy poskúšaj niekoľko typov skladania, niekedy typ zloženia náročný na poskladanie sa vo vagíne najjednoduchšie roztvorí.

 

A hlavne, spomeň si na prvé zavádzanie tampónu. Väčšina z nás sedela celé hodiny s mamkou, kamarátkami či sestrou a pýtala sa do detailu každú maličkosť. Tiež som nevedela pochopiť, ako mi ten tampón tam vo vnútri ostane a nevypadne 😀 Teraz si viem tampón zaviesť do 5 sekúnd. Ale v tom veku s tým bojovala každá z nás, a preto sme boli nejak oveľa trpezlivejšie. Treba si na tú dobu zaspomínať a nespanikáriť, ak nám to s kalíškom nevýde na prvý krát.

 

Ako poskladať kalíšok:

 

Predtým ako si kalíšok vložíš do vagíny, mala by si sa naučiť aspoň jeden zo spôsobov skladania kalíšku. Skladanie kalíšku ti pomôže zmenšiť jeho objem pri vkladaní. Nemôžeš ho však zložiť len tak hociako, pretože je dôležité, aby sa ti potom vo vagíne rovnomerne rozložil.

 

Na slovenskom webe je veľmi málo dostupných materiálov ako kalíšok poskladať. Preto ponechám názvy typov zložení v angličtine a posnažím sa ich po slovensky vysvetliť 😊

 

PUNCH DOWN – výborný ak máš veľmi jemný kalíšok a nedarí sa ti ho vo vagíne otvoriť

 

kalíšok punch down

Vezmi si kalíšok a ukazovákom potlač jeden vrchný kraj smerom do vnútra dole. Jeden roh kalíšku teda bude prehnutý dovnútra. Keď si takto zložený kalíšek vložíš do vagíny, následne zdola potlač do tela kalíška na strane, kde je prehnutý. Mal by sa ti sám pekne a prirodzene vyklopiť.

 

 

 

 

 

Najlepšie video nájdeš tu (má 17 sekúnd a je bez zvuku):

 

 

C FOLD – po nacvičení skladania sa dá robiť jednou rukou a veľmi rýchlo

 

Je veľmi podobný ako ten prvý. Ukazovákom začni tlačiť c fold kalíšokjednu stranu tela do vnútra. Ale netlač dolu a netlač bodovo, ale celou dĺžkou prsta, tak, že vytvoríš symetrické Účko (C alebo U tvar).

Je vhodnejší pre skúsenejšie užívateľky, nakoľko priemer takto prehnutého kalíška je i tak väčší ako napríklad pri PUNCH DOWN, takže sa trochu ťažšie vkladá. Plus, väčšinou sa vo vagíne roztvorí príliš rýchlo, tak ho môžeš skúsiť ak sa ti inými spôsobmi kalíšok vo vnútri nevie roztvoriť.

 

Najlepšie video nájdeš tu (má 21 sekúnd a je bez zvuku):

 

7- FOLD – takto zložený kalíšok je úzky, dobre sa vkladá a jednoducho ho roztvoríš

 

7 fold kalíšok

Kalíšok si stlač po celej dĺžke, akoby si chcela, aby bol sploštený na 2D. (Myslím, aby bol v tvare, že ak ho dáš medzi dlane a dlane potlačíš k sebe… áno, tak 😊 ) Teraz si vezmi jeden vrchný kraj kalíška a prehni ho, ako prehneš roh papierovej strany.  Prehnutie by malo byť po celej šírke menštruačného kalíška.

 

 

 

Najlepšie video nájdeš tu (má 19 sekúnd a je bez zvuku):

 

 

DOUBLE 7 – jednoducho sa roztvára, ale zložený je trochu širší, takže sa niekomu môže zavádzať zložitejšie

 

double 7 fold kalíšokAko už vidíš z názvu, bude to podobné zloženie ako to predchádzajúce. Choď znovu do splošteného tvaru a vezmi vrchný rožtek a prehni ho cez telo kalíška. Tentokrát však nie po celej dĺžke ale len tak do polovice. Potom vezmi druhý roh a prehni ho, ale na opačnú zadnú stranu – taktiež len tak do polovice. Zvrchu to bude vyzerať ako také esíško alebo dvojitá sedmička.

 

 

 

 

Najlepšie video nájdeš tu (má 21 sekúnd a je bez zvuku):

 

Samozrejme, nájde sa mnoho spôsobov ako si kalíšek zložiť, vyskúšaj si tieto základné, buď trpezlivá a časom si nájdeš spôsob, ktorý ti vyhovuje najviac.

 

A ešte toto úplne super video. Je síce po anglicky, ale jedna žena tam má priesvitný model vagíny aj s krčkom, ukazuje ako si kalíšok zaviesť a ty vidíš úplne presne, kedy sa ten kalíšok roztvorí a kde presne sa nachádza. Video má 6 minút a je so zvukom, ale môžeš si ho pustiť len na chvíľu a bez zvuku, aby si mala predstavu 😊

 

Ako zaviesť menštruačný kalíšok:

 

 1. Prehni kalíšok jedným zo spôsobov
 2. Nanes trochu lubrikačného krému na okraje, prípadne po stranách (lubrikant bez silikónov)
 3. Vsuň kalíšek do vagíny v poddrepe
 4. Pusti kalíšok a skontroluj, či sa otvoril – prstom, prípadne sa to dá počuť
 5. Po (čiastočnom) otvorení kalíšku ho môžeš vo vagíne prstom zatlačiť, pootočiť atď.
 6. Aby si si bola istá, že je kalíšok otvorený správne, môžeš chytiť spodok a jemne ho pootočiť – rotovať
 7. Ak si si nie istá, či ti kalíšok „sedí“ správne, môžeš vstať a pár krát poskočiť, nemala by si ho v sebe ani cítiť

 

kalíšok a tampón
Nemusíš sa obávať, že kalíšok je príliš veľký. I keď sa ti to možno tak zdá, kalíšok nie je dlhší a ani širší ako nasiaknutý tampón

 

Ako vybrať menštruačný kalíšok:

 

 1. Drepni si nad wc misu alebo vo sprche
 2. Väčšinou nezaberá, len ako ho budeš ťahať dolu, zatlač na jednu stranu kalíšku tak, aby si odstránila podtlak a až vtedy ho potiahni dolu
 3. TIP: nenechaj si kalíšok veľmi dlho v sebe, lebo ak sa príliš naplní, pri vyberaní sa ti môže časť vyliať na ruku ☹
 4. Ak aj ty budeš zápasiť s vyberaním kalíška, mám pre teba pár tipov:

 

Ak sa ti kalíšok stále nedarí vybrať:

 

 1. zatlač – kalíšok sa môže vďaka svalom vo vagíne posunúť trošku vyššie a tebe sa nebude dať prstami úplne dobre dosiahnuť. Skúš si preto čupnúť a tlačiť (tak ako pri veľkej potrebe, ale viac orientované na prednú časť – bruško).
 2. trochu sa upokoj a skús to zas – ak si kalíšok necháš na prvý krát len niekoľko hodín, nemusíš sa obávať, že na výber nebudeš mať dosť času. Ak si nervózna a nevieš si kalíšok vybrať, zbytočne to nesil a počkaj pol hodinu. Napäté svalstvo ti výber kalíška ešte sťaží, plus by si sa mohla poraniť.
 3. utri si ruky – keď budeš mať mokré ruky, všetko sa ti bude šmýkať a celý proces bude oveľa namáhavejší. Utri si ruky a chyť stopku medzi dva prsty. Pomaly ťahaj stopku až kým budeš vedieť nahmatať menštruačný kalíšok. Vtedy sa snaž jednu stranu z tela kalíška zatlačit akoby do stredu kalíška, čakaj, kým podtlak na vrchnom kraji kalíška povolí a v šikmej polohe sa ho snaž dostať von.

 

Ktorý menštruačný kalíšok si vybrať?

 

kalíšky
Kalíšky, kalíšky, toľko zábavy s kalíškami 🙂

 

VEĽKOSŤ

asi najjednoduchšie bude, keď sa budeš pozerať na veľkosť, to je Small – malý kalíšok, Medium/Regular – stredne veľký kalíšok a najväčšia je Large – veľký kalíšok. Ešte existujú rôzne typy ako LowCervix pre kratšiu vagínu, Teen pre puberťáčky. Ak si ešte panna, určite si vyber kalíšok pre Teen alebo čo najmenší. Tvoje vaginálne svalstvo je ešte veľmi pevné a menej sa natrápiš pri zavádzaní a výbere kalíška.

 

KAPACITA

meria sa v mililitroch (ml). Malé veľkosti majú tak do 25 ml, stredné od 28 do 30 ml a tie veľké majú 30 ml a viac. Teen menštruačný kalíšek má len 17,5 ml kapacitu. Priemerný kalíšok dokáže zadržať až 1/3 menštruačnej krvi nahromadenej počas celej menštruácie. Preto sa nemusíš obávať, že by boli nádobky príliš malé.

 

ŠÍRKA A DĹŽKA

udáva sa v milimetroch (mm). Šírka je vlastne priemer kalíšku a nebýva širšia ako pol centimetra. Dĺžka býva taktiež okolo 40 až 50 mm, pričom to nezávisí tak celkom od veľkosti S,M,L. Dĺžka hovorí o tom, či keď si vsunieš prst do vagíny, dokážeš si krčok nahmatať alebo nie. Ak si vieš nahmatať krčok (pri vložení prsta do vagíny cítiš na konci taký mäkký vankúšik), krčok máš buď nízko alebo normálne umiestnený. Ak si krčok nahmatať nevieš, vtedy máš krčok vysoko a potrebuješ dlhší kalíšok. Krčok sa ti počas menštruácie posúva, čo znamená, že si potrebuješ vybrať kalíšok, ktorý bude mať dostatok miesta aj počas najnižšej polohy krčka.

 

STOPKA

podlhovastý chvostík na konci kalíška slúži na jednoduchšie vyťahovanie. Stopka môže mať rôzne tvary, od podlhovastej hadičky po taký malý prstienok na konci. Tie podlhovasté stopky sú skvelé, ak sa bojíš, že kalíšok nebudeš vedieť po zavedení uchopiť. Stopky sú väčšinou celkom dlhé a najskôr si ju môžeš nechať dlhšiu a keď si už vyberanie nacvičíš, stopku si môžeš trochu skrátiť (normálne odstrihnúť nožnicami), tak aby ti tá stopka neprekážala napríklad pri športe.

 

Najlepší menštruačný kalíšok

 

Pozrela som sa na recenzie produktov na Heureke, na špecifikáciu kalíškov, veľkosti, ceny a materiál.

recenzia menštruačný kalíšok

1. MIESTO – s touto voľbou budeš na 100% spokojná

LUNACUP MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK

 

 

 

Lunacup menštruačný kalíšok
Toto je jasný favorit nielen na stránke Heureka ale aj na iných diskusných fórach a medzi mojimi známymi

Nepoznám žiadnu ženu, ktorá používa menštruačný kalíšok a nepozná značku Lunacup. Oni sú totiž asi úplne najlepší. Napríklad na Heureke majú rozpísanú úplne celú špecifikáciu kalíška, čo nemá žiadna iná značka. Tento kalíšok má aj moja sestra. Kalíšok má kužeľovitý tvar, takže nie je úplne zvonovitý. Sestra tvrdí, že so širším kalíškom mala pocit, že musí ísť stále na wecko. Tento ani len necíti. Taktiež stopka nie je valcovitá, ale sploštená a veľmi jednoducho sa s ním manipuluje. Materiál kalíška je ohybný, ľahko sa zavádza a nerobí problémy pri otváraní (že by sa po vsunutí neroztvoril a treba vymýšľať rôzne spôsoby zloženia kalíška).

 

 

LUNACUP kalíšky vo všeobecnosti

 

 1. vyrobený z lekárskeho silikónu (platinový silikón nadštandardnej kvality)
 2. je certifikovaný SZÚ ČR (Štátny zdravotný ústav)
 3. dajú ti záruku až na 5 rokov!!! (to nemá žiadna iná značka)
 4. dostaneš ku kalíšku návod a dokonca, ak si nevieš rady, môžeš im napísať alebo zavolať

 

Malý Lunacup kalíšok

 

Lunacup menštruačný kalíšok má veľkosť menší alebo tiež označný ako 1. To je veľkosť pre ženy do 30 rokov alebo ak ešte nikdy nerodili. To sa odporúča väčšine žien ak majú priemernú až silnú menštruáciu. Malý Lunacup môžeš kúpiť diskrétne online na https://hygienicke-kalisky.heureka.sk/

 

Veľký Lunacup kalíšok

 

Veľký kalíšok alebo veľkosť 2 je pre ženy nad 30 rokov alebo ženy, ktoré už majú bábätko. Kalíšok je hrubší a má aj väčší objem. Ak máš veľmi veľmi silnú menštruáciu, môžeš si kúpiť tento kalíšek. Trošku sa potrápiš pri zavádzaní kalíška, ale zas nebudeš si ho musieť tak často meniť.

Veľký Lunacup si môžeš objednať na https://hygienicke-kalisky.heureka.sk

 

Menštruačný kalíšok cena

 

Najlacnejší kalíšok si môžeš kúpiť už za približne 7 euro DALIA CUP, avšak bez taštičky. Samozrejme, tú taštičku si môžeš určite vyrobiť alebo dokúpiť, mala by si však rátať, že kvalita lacných kalíškov nemusí byť najlepšia. To ti môže vadiť pri zavádzaní, keď bude kalíšok príliš tvrdý alebo sa nebude vedieť otvoriť. Pri vyberaní môže byť náročné uvoľniť podtlak a tak ďalej a tak ďalej.

Môžeš si vybrať aj oveľa drahšie kalíšky (podľa mňa stále nie tak drahé, keďže vydržia roky), ktoré stoja aj 30 eur. Toto je napríklad Lalicup L, mne sa ale zdá, že oproti lacnejšiemu Lunacup má len krajšiu taštičku na kalíšek. Taštička je na zips a veľmi pekná, inak v kvalite sa kalíšky nelíšia.

 

Ja mám tento Genial Day, síce je drahší ale chcela som strednú veľkosť, lebo mám do 30 a nerodila som, ale mávam silný menzes. A musím si ho pochváliť. Určite neľutujem, pretože je oveľa lepší ako tampóny a aj pri silnej menštruácii mám z menštruácie taký prirodzený pocit a vôbec nie pocit, že si niečim zapchávam krvácanie.

 

Tipy, ktoré ti pomôžu najmä na začiatku

 

Tip 1: natrénuj si vkladanie, keď nemáš menštruáciu

 

Neodkladaj si nácvik na menštruáciu. Vkladanie kalíšku ti asi nevýde na prvý pokus, je teda fajn skúšať vkladanie bez toho, aby si sa zbytočne ušpinila. Plus, ak mávaš bolestivú menštruáciu, asi sa ti nebude chcieť stráviť niekoľko desiatok minút v sprche a snažiť sa správne si založiť menštruašný kalíšok.

 

Tip 2: prvý krát skúšaj kalíšok počas slabšej menštruácie a v pokojí domova

 

Ak ťa čaká vystúpenie, náročný deň v práci alebo športový zápas, s premiérou kalíška si ešte počkaj. Najlepšie bude, ak si ho zavedieš v deň, keď máš slabšiu menštruáciu. Ak máš počas menštruácie deň voľna, môžeš zostať doma a menštruačný kalíšok si kedykoľvek skontrolovať. Ak si kalíšok náhodou nezavedieš správne a pretečieš, si doma a hneď môžeš jeho polohu upraviť. Taktiež si môžeš dopomôcť intímkou, a tak si ochrániš oblečenie pred prvými neúspešnými pokusmi.

 

Tip 3: ak máš pocit, že stopka je príliš dlhá, odstrihni ju

 

kalíšek centimeter
Stopku kalíšku môžeš odstrihnúť bez toho, aby si kalíšok poškodila

 

Ak si si zaviedla kalíšok, necítiš ho v sebe a nič ťa nebolí a stopka ti trochu vytŕča, čo ťa v pohybe obmedzuje, podstrihni si ju. Strihaj však vždy len niekoľko milimetrov, najviac pol centimetra, aby si si bola istá, že si si stopku neodstrihla príliš vysoko :O

 

 Tip 4: nekupuj si príliš lacné kalíšky

 

Dávaj si pozor, aby si si kúpila kvalitný kalíšok. V porovnaní s používaním vložiek a tampónov i tak uštríš. Ide len o to, aby si si kúpila lekárky overený silikón a aby mal kalíšok všetky tie malé vymoženosti, ktoré ti zjednodušujú vkladanie a vyberanie.

 

V tomto článku som ti dala zopár rád na kvalitné kalíšky. Môžeš si, samozrejme, vybrať aj iné typy, urob si ale dodatočný prieskum, aby si si nekúpila niečo, čo ti môže ublížiť. Plus, webové stránky predajcov často vymýšľajú pozitívne recenzie ako súčasť reklamy. Vždy sa preto informuj na nezávislých weboch 😊

 

Kalíšok ťa neochráni pred toxickým šokom, je však lepší ako tampóny!

 

Aj keď sa na interntete dočítaš o tom, že kalíšok nespôsobuje syndróm toxického šoku TSS, nie je to pravda. Táto štúdia  dokumentuje jeden prípad, kedy 37 ročná žena, ktorá kalíšok použila po prvý krát dostala toxický šok. Vysvetením je, že percento pravdepodobnosti toxického šoku je také nízke, že ešte nemáme dostatok dôkazov o tom, či kalíšok má nižšie percento pravdepodobnosti ako tampóny. To zistíme, až keď začne kalíštek používať viac žien. Možným vysvetlením je, že kalíšok mení PH vo vnútri maternice a tým môže vzniknúť TSS.

 

Toxický šok však môžeš dostať aj pri tamóne, hlavne keď si zavádzaš napríklad normal – tampóny, aj keď máš veľmi slabú menštruáciu. Nosenie tampónov 24 hodín denne bez prestávky je tiež veľkým rizikom.

 

Kalíšok má oproti tampónom výhodu, že menštruačnú krv nesaje, ale zozbierava. Takže sa ti nestane, že sa ti vagína príliš vysuší a je podráždená, plus zvyšuješ si tak riziko toxického šoku. Ak si chceš byť predsa len istejšia, dbaj na dostatočnú hygienu kalíška a vždy ho poriadne umy.

 

Ako umyť menštruačný kalíšok

 

Po každom vybratí je najlepšie umyť ho vlažnou vodou, prípadne intímnym mydlom. Ak sa ti nedá umyť ho, môžeš použiť vaginálne vlhčené utierky, obsah kalíšku vyliať a opatrne ho vytrieť. Ak nemáš ani tie, môžeš kalíšok vytrieť toaletným papierom, ale to je fakt posledná voľba.

Jediné, čo si všímaj je, aby sa ti nezapchali tie dierky na vrchu pohárika. Tými vždy musí prechádzať vzduch, tak ak aj nemáš pri sebe vodu, skús zaplnené dierky uvoľniť napríklad nechtom.

Po menštruácii môžeš menštruačný kalíšok vložiť do hrnca s vriacou vodou (niektoré ženy majú na kalíšek vyhradený jeden hrniec, ktorý na nič iné nepoužívajú). Kalíštek treba variť tak 2 až 5 minút. Takto ho zbavíš všetkých baktérií. Ak sa o kalíšok budeš dobre starať, môže ti vydržať až 10 rokov. Ale niektoré značky ti doporučujú vymieňať ho tak raz za dva roky, čo pri tej cene vôbec nie je tragické 😊

 

Čo si dokúpiť ku kalíšku na umývanie

 

Ja som si objednala ešte dve úplne super veci, ktoré fakt využívam. Cena je úplne nízka a tak som si to všetko kúpila rovno s kalíškom. A teraz si to dokupujú aj všetky známe okolo mňa.

 

Toto je sterilizačný kelímok. Je len v ružovej farbe, ale ne

sterilizacny kelimok
Kelímok do mikrovlnky a aj na uskladnenie

jak mi to neprekáža. Čo je super, dá sa použiť do mikrovlnky namiesto vyvárania kalíška v hrnci. Tak si nemusíš vylúčiť hrniec len na kalíšok. Príde mi to také skladnejšie a elegantnejšie. Do kelímku po menštruácii vložíš kalíšok, pridáš vodu po okraj a vložíš ho na 5 minút do mikrovlnky.

A keď kelímok nepoužívaš na vyvarenie, môžeš ho použiť na uskladnenie medzi menštruáciami. Mne sa hodí keď napríklad cestujem, nemám ho v kabelke ale v kufri, tak kalíšok dávam do tohoto kelímku, nech sa mi o niečo nestlačí.

Kúpiť si ho môžeš napríklad aj TU

 

 

 

Hygienické vlhčené vreckovky

umyvanie kaliska

 

Vlhčené vreckovky si môžeš kúpiť v každej drogérii. Na týchto vreckovkách sa mi páči, že sa dajú kúpiť v sáčku a aj v škatuľke. Keď napríklad nemáš v škole alebo v práci na toalete hneď vedľa záchodu vodu, týmito vreckovkami môžeš kalíšok úplne v pohode vytrieť. Veľmi praktické a hygienické. Plus ich používam aj na prípadné utretie rúk ak som sa pri vymieňaní pofrckala.

Dajú sa kúpiť v drogérke alebo si ich rovno kúp TU

 

 

 

Celkový dojem z menštruačného kalíšku

 

Výhody:

 • Nikdy sa ti nevymína ako tampóny a vložky, nemusíš prosiť spolužiačky a kolegyne o vložku
 • Nikdy ťa neprekvapí menštruácia, môžeš nosiť kalíšok v kabelke aj keď nemáš svoje dni
 • Pri cestovaní si zabalíš len kalíšok, nemusíš počítať koľko tampónov a vložiek ti treba
 • Zero waste menštruácia – menštruačný kalíšok je ekologický a nevytvára odpad
 • Nemusíš sa trápiť so smetným košom v kúpelni, ktorý začne s použitými vložkami a tampónmi rýchlo zapáchať
 • Menštruačný kalíšok nespôsobuje žiadny zápach, a to ani cez leto
 • Kalíšok je úžasný na všetky športy vrátane plávanie, zatiaľ čo tampón si treba hneď vymeniť, lebo nasiakne vodou, kalíšok po plávaní nemusíš hneď meniť
 • Kalíšok ti ušetrí peniažky, lebo je to jednorázová investícia
 • Kalíšok do tvojho tela nevypúšťa rôzne bielidlá a farbivá ako tampóny a neživí baktérie ako vložky
 • Kalíšok zadrží na jeden krát viac menštruačnej tekutiny ako najväčší tampón

 

kalíšky
Kalíšky sa predávajú v rôznych farbách a dostaneš ich aj s rozkošnou taštičkou

 

Nevýhody:

 • Náročné na zavedenie do vagíny
 • Je to nová vec a musíš sa vrátiť do doby, keď si začínala s vložkami/tampónmi, odsledovať si čas a zvyknúť si na zavádzanie

 

Smart menštruačný pohárik Looncup sa skončil fiaskom – asi dozadu

 

menštruačný kalíšok looncup
Kalíšok Looncup mal byť prepojený na aplikáciu v mobile

Kalíšek začal zažívať boom až vtedy, keď ho jedna tech firma prepojila s aplikáciou do mobilu! Looncup musel mať však anténku, ktorá trčala žene z vagíny a pomocou bluetoothu komunikoval s mobilom. Aplikácia ženám ukázala, kedy si majú kalíšok vymeniť a vedela dokonca zaznamenať farbu krvi (áno, čítate správne).

 

Tento menštruačný kalíšok má pred sebou ešte veľkú budúcnosť. Už v minulom roku sa o ňom zmienil Fortune , Huffington Post UK a The Independent . Ako som zistila na základe tohto článku: „The dark fate of the looncup„, projekt úspešný nebol a nielen že sa ani nedostal do produkcie, mal by problém získať certifikát FDA o zdravotnej nezávadnosti.

2 thoughts to “Menštruačný kalíšok: kde ho kúpiť, recenzie, úplne všetko, čo potrebuješ vedieť na jednom mieste”

Pridaj komentár