ovulačný test

Ktorý ovulačný test je najlepší? A ako ovulačný test funguje?

Používaš ovulačný test založený, aby ste určila, kedy ovuluješ? Skôr než prejdeš všetkým týmto úsilím, je dôležité, aby si sa uistila, že ho používaš správne.

Čo je ovulácia?

Ovulácia je proces, ktorý vedie k uvoľneniu jedného alebo viacerých vajíčok z vaječníkov. Každý mesiac medzi 3 a 30 vajíčkami dozri práve jeden z tvojich vajíčok. Najväčšie vajíčko je vytlačené do panvovej dutiny a zamotané do vajíčkovodu.

Tvoje vajíčko prežíva iba 12 hodín až 24 hodín, teda v prípade, že nie je oplodnené. Každý mesiac vzniká len krátke okno, počas ktorého môžeš počať, zvyčajne netrvá dlhšie ako šesť dní. Táto doba vedúca k ovulácii je vtedy, kedy si najviac plodná (tvoje plodné okno).

Je možné, že spermie prežijú v tvojom vnútri až približne 7 dní. Ale najspoľahlivejšie spermie s najlepšou schopnosťou plávať v priamom smere (motilita) má tvoj partner, keď ejakuluje každé 3 dni až 4 dni.

Väčšina počatí je výsledkom sexu v dvoch dňoch pred ovuláciou. Aby ste zvýšili tvoju šancu na tehotenstvo, musíte zabezpečiť, aby ste v tomto čase mali sex. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je pokúsiť sa mať sex niekoľkokrát týždenne počas celého tvojho cyklu.

 

Čo je to vlastne ovulačný test?

Ovulačný test (prediktor ovulácie) je test, ktorý detekuje prítomnosť a koncentráciu luteinizačného hormónu LH v tvojom moči. Asi 12 až 36 hodín pred tvojou ovuláciou vzniká krátky nárast hladiny tohto hormónu. Väčšina žien ovuluje 12 až 36 hodín po prvom pozitívnom ovulačnom teste. Samozrejme, že doba nárastu LH a dĺžka času medzi zvýšením hladiny hormónu a ovuláciou nie je pri každej žene rovnaká.

Keďže nárast môže niekedy trvať deň alebo dva, testovanie každý deň – alebo dokonca dvakrát denne, raz ráno a raz popoludní – môže pomôcť poskytnúť obraz pre to, kde sa v svojom cykle práve nachádzaš. Nárast hladiny LH hormónu je dôležitou informáciou pre vaječníky. Pretože krátko po náraste tohto hormónu dochádza ku uvoľneniu vajíčka – ovulácii.

 

Pravdepodobne si strávila veľa času tým, že si sa tehotenstvu vyhýbala.  Teraz, keď sa aktívne snažíš mať dieťa, môže to trvať o niečo dlhšie, ako ste s partnerom dúfali. Tu je návod, ako presne určiť, kedy máš ovuláciu.

 

Môže ovulačný test pomôcť?

Súpravy prediktorov ovulácie (OPK, známe tiež ako ovulačný test) vám môžu pomôcť identifikovať vaše úrodné okno. Neexistuje však žiadny dôkaz, že ich použitie zlepší vaše šance na otehotnenie prirodzene. Pravidelný sex počas cyklu je najlepší spôsob, ako maximalizovať svoje šance na počatie.

Môžete však radšej naplánovať sex na tvoje plodné obdobie, ak:

  1. Ty alebo tvoj partner pracujete ďaleko od domova, čo znemožňuje pravidelný sex.
  2. Ty alebo tvoj partner máte hektický priebeh dňa a už máte deti. Sex nemusí byť prioritou a mať sex každé dva dni až tri dni sa môže zdať ako veľmi náročná stratégia.
  3. Máš nepravidelný cyklus, ktorý sťažuje otehotnenie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako určiť svoje plodné okno. Môžeš si zaznamenávať menštruačný cyklus, zaznamenávať mesačné cykly bazálnej telesnej teploty alebo študovať zmeny v tvojom cervikálnom hliene. Alebo môžete vyskúšať všetky tri metódy.

Avšak stále to môže byť zložité presne určiť ovuláciu pomocou týchto metód, najmä ak je tvoj menštruačný cyklus nepravidelný. V tomto prípade ti pomôžu prediktorové súpravy ovulácie (OPK).

OPK je rýchly, jednoduchý a presný spôsob predvídania ovulácie. Umožňuje ti presne určiť tvoje plodné okno už prvého mesiaca merania. Súpravy sú dostupné online. Zvyčajne ich nájdeš v tej istej sekcii ako tehotenské testy.

 

Ako fungujú ovulačné súpravy?

OPK na báze moču

testujú tvoj moč na zvýšenie luteinizačného hormónu (LH). K zvýšeniu hladiny tohto hormónu dochádza jeden deň až dva dni pred ovuláciou.

Malé množstvo LH je v moči vždy prítomné. Ale v jednom alebo dvoch dňoch pred ovuláciou sa množstvo LH zvyšuje približne dvakrát až päťkrát, čo spôsobuje ovuláciu. Ovulácia je najplodnejšou časťou tvojho cyklu. Vtedy máš najvyššiu pravdepodobnosť, že otehotnieš.

babystart

 

Ovulačný test na báze moču je presný až na 99%. Testovacie prúžky sú balené po jednom a tak si ich môžeš veľmi diskrétne vložiť do kabelky a testovať prakticky kdekoľvek. Takto budeš presne vedieť kedy ti začína ovulácia. 

Oproti testu na báze slín má jedinú nevýhodu: je jednorázový. 5 ks ti vydrží 5 testovaní. Jeho presnosť však nič iné nedokáže poraziť. 

Na tejto stránke si ho môžeš kúpiť a máš tam priamo vysvetlené ako máš tento test používať: na stránku

Cena 7,90 €

 

 

 

OPK na báze slín

Tieto zariadenia ti umožňujú otestovať sliny pomocou vreckového prenosného mikroskopu. S rastúcou hladinou estrogénu sa zvyšuje obsah soli v slinách. Po vyschnutí sliny na testeri sa zostatok kryštalizuje do podoby paprade.

Počas dvoch až troch dní pred ovuláciou a niekoľko dní neskôr je možné badať zmeny v slinách, takže takáto kontrola pomáha identifikovať tvoje plodné okienko. Keď nemáš plodné dni, sliny budú suché a nevytvoria na testeri žiaden tvar.

fertilcontrol

 

Vďaka Fertilcontrol zistíš svoje plodné dni. Tento prístroj je klasický ovulačný mikroskop, ktorý zo slín určí, kedy budeš ovulovať. Je presný až na 98%. Tento test je vhodný na dennodenné používanie. 

Na tejto stránke si ho môžeš kúpiť a máš tam priamo vysvetlené ako máš tento test používať: na stránku

Cena 17,90 €

 

 

 

Ako používať ovulačný test?

Pomocou ovulačného testu OPK na báze moču budeš buď zbierať moč do pohára, alebo pod sebou držať paličku. Na testovacom prúžku sa objavia farebné pásy, ktoré indikujú, či nastal nárast LH alebo nie. Digitálne testery používajú symboly, ako je tvár smajlíkov, aby ti povedali, kedy si na vašich najplodnejších dňoch.

Pokyny sa môžu mierne líšiť v závislosti od použitej súpravy, ale vo všeobecnosti by si sa mali snažiť o test moču medzi 10 ráno a 8 hodinou večer. Optimálny čas je ešte kratší, a to medzi 2 a 2:30 hodinou.

Snaž satestovať svoj moč v rovnakom čase každý deň, hoci to nie je absolútne nevyhnutné. Netestuj svoju moč, akonáhle sa zobudíš, pretože môžeš zmeškať prvý deň nárastu hormónov. Skús znížiť množstvo tekutín, ktoré piješ asi štyri hodiny pred vykonaním testu. Príliš veľa kvapaliny zriedi tvoj moč, čo by mohlo sťažiť zistenie skutočných hodnôt.

 

Zaznamenáva pozitívny ovulačný test ovuláciu?

Nie nevyhnutne. Ovulačný test analyzuje príznaky, že sa tvoje telo pripravuje na ovuláciu, ale to neznamená, že určite prejdeš na ovuláciu. Niektoré ženské telá ovulujú dokonca niekoľkokrát v tom istom cykle, ale strácajú na intenzite predtým, než sa vajíčko skutočne uvoľní. Ak máš hypotalamickú amenoreu alebo len nepravidelný cyklus, môže sa to stať aj tebe. Ak je to teda tak, je obzvlášť dôležité uvedomiť si, že pozitívny test neznamená, že budeš určite ovulovať. Testy si v tomto prípade budeš musieť robiť dôsledne po celý mesiac, aby si dosiahla želateľné výsledky a zorientovala sa v svojom cykle.

 

Ako dlho trvá ovulačný test?

Výsledky si budeš môcť prečítať už do 10 minút. Pozitívny výsledok nezmizne, ale pri niektorých negatívnych výsledkoch sa môže niekedy po čase sfarbiť aj druhý prúžok. Takže po prečítaní výsledku vždy rovno kontrolný prúžok radšej zahoď, aby ťa nezmiatol.

Použitie slinného testu je možno jednoduchšie, pretože všetko, čo musíš urobiť, je umiestniť niektoré z tvojich slín na snímku pomocou prsta alebo lízaním. Urob to prvú vec ráno, skôr ako budeš jesť alebo piť. Dbajte na to, aby si nenaslinila príliš veľa a aby tie sliny neobsahovali vzduchové bubliny.

Potom počkáš na to, nech sa sliny vysušia, a potom použiješ mikroskop, aby si zistila, či máš plodné dni alebo nie. Porovnaj svoj snímok s príkladmi v pokynoch, ktoré ti vysvetlia ako „čítať“ test.

Každý typ testu ti pomáha rozhodnúť, kedy je pravdepodobné, že začne tvoje plodné obdobie. Obvykle je to dĺžka tvojho bežného cyklu mínus 17 dní. Ak máš 28-dňový cyklus, začni sa testovať v 11. deň a pokračuj šesť dní.

 

Mám čakať na pozitívny ovulačný test aby som mala sex?

Určte nie! U mnohých žien sa najplodnejšie dni cyklu vyskytujú skôr, než sa test ovulácie dokonca prejaví pozitívnym. Ak budeš vždy čakať na ovulačný test, aby si mala sex, mohli by ste vynechať niektoré z tvojich najlepších dní na počatie. P

Ak vieš, ako sledovať tvoj vaginálny výtok, môžeš zvyčajne dostať varovanie o ovulácii skôr ako keď čakáš na výsledok z ovulačných testov.

 

OPK na báze moču

babystart

Na tejto stránke si ho môžeš kúpiť a máš tam priamo vysvetlené ako máš tento test používať: na stránku

Cena 7,90 €

 

OPK na báze slín

fertilcontrol

Na tejto stránke si ho môžeš kúpiť a máš tam priamo vysvetlené ako máš tento test používať: na stránku

Cena 17,90 €

 

Čo mám ešte vedieť?

Čo by si mala ešte vedieť? Paracetamol a iné bežné lieky (paralen, panadol) neovplyvňujú testy. Avšak lieky obsahujúce ľudský choriový gonadotropín (hCG) alebo hormón LH, žiaľ, môžu ovplyvniť výsledky testov. Pri správnom používaní sú však testy založené na moči približne 99% presné pri zisťovaní prírastku LH pred ovuláciou.

Pridaj komentár