plastika pŕs a všetko o implantátoch

Plastika pŕs: všetko, čo potrebuješ vedieť o rezoch, implantátoch a veľkostiach

Plastika pŕs sa vykonáva v celkovej anestézii. Trvá približne 60 až 120 minút a patrí medzi najobľúbenejšie zákroky na klinikách plastickej chirurgie. Plastika pŕs sa dá zaplatiť aj na splátky a vyžaduje 5 až 14 dňový kľudový režim po operácii.

Každá žena sa pri myšlienke na operáciu najprv obzerá na internete. Prezerá si kliniky, diskusie, fotky pred a po. Pozor však na reklamné ťahy kliník, ktoré zamlčujú podstatné a klienta si získavajú nízkou cenou alebo rýchlym jednaním. Taktiež nie každý diskusný príspevok je pravdivý.

Ak sa obzeráš po zahraničných weboch, narazíš na väčšie množstvo dostupných materiálov. V zahraničí sa plastika pŕs vykonáva pomerne dlhšie ako na Slovensku. Samozrejme, postupy vkladania implantátov, postupy doktorov a dostupné typy implantátov vo svete a na Slovensku sa líšia.

Ak si prečítaš článok z priebehu plastickej operácie v Amerike, na Slovensku a v Čechách možno nenájdeš chirurga, ktorý takýto postup plastiky pŕs vykonáva. Vo veci je hlavne vybavenie kliniky a odborná špecializácia chirurga.

 

Plastika pŕs a typy rezov

 

Plastika pŕs typy rezov
Plastická operácia pŕs sa na Slovensku najčastejšie vykonáva s rezom cez ryhu pod prsníkom.

 

Ak sa zaujímaš, akým spôsobom sa ti do pŕs implantáty dostanú, závisí to, kde chirurg vytvorí rez. Rezy sa prispôsobujú typu hrudníka ženy, veľkosti pŕs a typu implantátu. Pri žiadnom reze nedochádza k porušeniu mliečnej žľazy.

Môžeš si nájsť rez, ktorý preferuješ, nie každý chirurg má skúsenosti s každým typom. Ak máš teda jasnú preferenciu, dopredu si zisti, či tvoj chirurg plastiku týmto spôsobom vykonáva.

 

Plastika pŕs cez ryhu pod prsníkom

 

Najčastejšíe sa implantát vkladá cez ryhu pod prsníkom – inframammárny rez. Jedná sa o tenký, približne 5 centimetrov dlhý rez z podprsnej ryhy. Tento postup je chirurgami vykonávaný najčastejšie, pretože vkladanie implantátu je v tomto prípade najjednoduchšie. V prípade skúseného chirurga je rana veľmi tenká, v stoji nie je vôbec viditeľná.

Doktor má tak prehľad, kam vkladá implantát, a ak sa vyskytnú akékoľvek komplikácie, sú viditeľné voľným okom a je jednoduchšie sa s takýmito komplikáciami pracuje. Nevýhodou je vyššia pravdepodobnosť infekcie, keďže ranu chráni len podkožie a na vrchu zošitá koža.

 

Plastická operácia rezom pod pazuchu

 

Rez pod pazuchu – (trans) axilárna incízia- je rez taktiež dlhý približne 5 cm. Takýto rez sa vykonáva aj u pacientiek, ktoré vôbec nemajú prsia, a teda žiadnu podprsníkovú ryhu. Niektorí chirurgovia však nechcú týmto spôsobom vkladať implantáty väčšie ako 300 ml. Jazva na prsníku po zákroku nie je prítomná a pod pazuchou sa rana hojí bez napätia z váhy silikónu. Týmto rezom je vhodné vkladať len guľaté implantáty a vložením pod sval.

Plastika pŕs týmto spôsobom prebieha pomocou optického endoskopu a digitálnej kamery. Prípadné krvácanie však chirurg nemusí zbadať. Práca s kamerou a endoskopom nie je pre chirurgov taká prirodzená, ako keď vkladajú implantát cez ryhu pod prsníkom. Nevýhodou tohto rezu býva jeho technická náročnosť a riziko pootočenia implantátu. Tento prístup plastiky prś sa však považuje za najestetickejšiu plastiku pŕs.

 

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

 

Rez okolo dvorcov

 

Rez okolo dvorcov – periareolárny prístup sa využíva, keď plastika kombinuje zväčšenie alebo zmenšenie pŕs s modeláciou prsníka. Väčšinou sa zvyšuje poloha bradavky na prsníku. Chirurgovia dokážu týmto spôsobom zmenšiť priemer dvorca a prispôsobiť ho novej veľkosti pŕs.

Tento rez sa vykonáva najčastejšie u mamičiek, ktoré ukončili dojčenie a prsia stratili ich prirodzený tvar. Jazva zostáva v okolí dvorca. Výhodou je, že v prípade reoperácie je možné rez opakovať, a teda nevznikajú nové jazvy. Tento prístup vyžaduje na operačnej sále viac času, minimálne 1,5 hodiny.

Nevýhodou je, že pri tomto reze však vzniká riziko znecitlivenia bradaviek a poškodenia mliečnej žľazy, nakoľko sa do nej počas operácie zasahuje.

 

Rez v oblasti pupku

 

Rez v oblasti pupku – umbilikálny prístup. Tento rez sa využíva len pre implantáty s fyziologickým roztokom. Rez má približne jeden centimeter a k prsníku sa chirurg dostáva cez trubicu. Silikónové púzdro sa do prsníka vkladá prázdne a napúšťa sa počas sledovania procesu malou kamerou.

Tento typ rezu sa bežne nevykonáva, nakoľko na Slovensku sa plastika pŕs vykonáva len so silikónovými implantátmi. Takýto rez je populárny v USA,  pretože mnoho žien a chirurgov preferuje fyziologické implantáty.

 

Umiestnenie implantátu

 

Implantát sa vkladá buď za prsné tkanivo alebo pod sval hrudnej steny. Implantáty by mali byť plne prekryté prsným tkanivom. Vkladanie silikónu sa vykonáva pod sval alebo čiastočne pod sval (submuskulárne), alebo potom pod žľazu (subgladuárne).

 

Plastická operácia pŕs vkladanie silikónu pod sval a pod žľazu
Poloha implantátu: 1- nezväčšené prsia 2 – implantát nad svalom 3 – implantát pod svalom

Vkladanie implantátu pod žľazu

 

Vloženie pod žľazu sa hojí rýchlejšie a rekonvalescencia je menej bolestivá. Takéto umiestnenie chirurg vyberá, ak žena pravidelne cvičí alebo sa chce vrátiť do práce čo najrýchlejšie. Najviac sa hodí ženám, ktoré majú svoje prirodzené poprsie dostatočne veľké, avšak cvičením, alebo kojením stratili objem.

Nevýhodou je, že prsný implantát neprekrýva sval, a tak je hmatateľný a občas viditeľný okraj implantátu. Takéto umiestnenie môže niesť zvýšené riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry (stuhnutie časti alebo celého implantátu v jednom alebo oboch prsníkoch).

 

Vkladanie implantátu pod sval

 

Umiestnenie pod sval je síce bolestivejšie, plastika pŕs však vyzerá spravidla prirodzenejšie, a to aj pri veľmi štíhlych ženách. Sval čiastočne alebo úplne prekrýva obrysy implantátu, a preto je výsledok plastiky pŕs veľmi prirodzený. Umiestnenie implantátov je stabilné a prsník sa ani po dlhšej čase neposunie smerom dolu.

Rekonvalescencia je bolestivejšia, pretože sa prerušuje úpon veľkého prsného svalu. Sval však po operácii zostáva naďalej funkčný. Takéto umiestnenie znižuje riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry.

 

Vkladanie implantátu pod sval a žľazu

 

Umiestnenie sčasti pod sval a sčasti pod žľazu je skombinované pre spojenie výhod vyššie spomenutých typov plastiky pŕs. Implantát v hornej časti prekrýva sval, a tak prekrýva okraje implantátu. Riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry je nižšie ako pri vkladaní implantátu pod žľazu.

 

Typ implantátov

 

Plastická operácia pŕs bola prvý krát uskutočnená už v 19. storočí. Silikónový gél sa používa až od roku 1962, kedy bol prvý krát aplikovaný počas operácii v USA. Tieto silikóny mali tvar kvapky, ale boli veľmi tuhé.

Keďže pri týchto typoch implantátov bol výskyt kapsulárnej kontraktúry veľmi vysoký, bolo nutné sústrediť sa na vývoj progresívnejšieho implantátu. Trvalo niekoľko rokov, kým sa vytvoril implantát, ktorý by kontraktúre aspoň sčasti predchádzal. Pri niekdajších implantátoch bolo problematické aj vytekanie gélu do tela. Nakoľko bol gél zdraviu škodlivý, bolo potrebné zmeniť zloženie gélu a zabezpečiť vyššiu odolnosť obalu implantátu.

V polovici 90- tych rokov sa na trhu etablujú dve firmy McGhan (v súčastnosti Natrelle) a Mentor.V súčastnosti na trhu pôsobí niekoľko firiem a ponúkajú rady silikónov rôznych veľkostí a typov.

Poznáme dva najpoužívanejšie typy prsných implantátov. Jedny sú vyplnené gélom a druhé fyziologickým roztokom chloridu sodného.

 

Implantáty naplnené fyziologickým roztokom

 

Implantát s fyziologickým roztokom
Implantát s fyziologickým roztokom je obľúbený v Amerike, pretože si ho môžu nechať vložiť už 18 ročné dievčatá (skôr ako silikón)

Implantáty plnené fyziologickým roztokom sú oveľa lacnejšie, avšak predstavujú zdravotné riziká a riziko poškodenia takéhoto implantátu je značne vyššie. Navyše sa na dotyk nepodobajú prsníkom tak ako silikónové. Chlorid sodný má konzistenciu ako napríklad normálna voda.

V Amerike si môžu dávať takýto implantát všetky ženy po dosiahnuti 18. narodenín, ak chcú silikónové prsia naplnené gélom, na plastiku pŕs si musia počkať do 22. narodenín. Zaujímavé je, že objem týchto implantátov sa dá doplniť aj po ukončení operácie, a tak jednoducho vyvážiť akúkoľvek asymetriu.

 

Implantáty naplnené silikónovým gélom

 

Silikónový implantát s anatomickým tvarom
Silikónový implantát s anatomickým tvarom. Obal implantátu je vysoko odolné tlaku a opotrebovaniu.

 

Implantáty naplnené gélom sú oveľa drahšie, avšak aj kvalitnejšie. Na dotyk sa približujú reálnemu prsníku, sú mäkké a pružné. Krátko po plastickej operácii sa implantáty môžu zdať tvrdé a neforemné, po odpuchnutí však implantát postupne zjemnie a bude poddajnejší.

Na povrchu je polymérový obal s vysokou pružnosťou. Zo začiatku sa na implantáty používal hladký povrch, ktorý ale dráždil prsné tkanivo. Preto je v súčastnosti väčšina povrchov textúrovaných. Prirodzená kapsula sa okolo povrchu tvorí tak či tak, v prípade textúrovaných implantátov je oveľa slabšia. Textúrované implantáty teda zaznamenávajú nižšie riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry.

Silikónové implantáty sa po plastickej operácii pŕs ďalej nepohybujú. Ak je operácia vykonaná správne a prebehne bez problémov, implantáty výraznejšie nemenia ani svoj tvar a veľkosť.

Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.

Vnútro implantátu tvorí silikónový gél. Kohézny implantát sa aj pri poruche obalu nerozleje, drží svoj tvar. Štruktúru si môžeme predstaviť ako želatínu. Nekohézny implantát by sa pri poruche obalu rozleje do tela.

 

Značky implantátov

 

Možno si postrehla škandál toxických implantátov francúzskeho výrobcu PIP (Poly Implant Prosthese) z roku 2012. Tento výrobca použil materiál, ktorý nebol schválený. Hneď na to bolo hlásených množstvo nehôd (len vo Francúzsku počas prvého roku vyše 1700) a predaj bol zakázaný.

Všetkým ženám, ktoré mali vložený tento implantát bolo odporučené navštíviť svojho chirurga a skontrolovať stav silikónu, najlepšie vybrať si ho. Inak hrozilo poškodenie obalu silikónu. Našťastie sa nepreukázalo zvýšené riziko rakoviny. Dokonca iná firma Rofil Medical Nederland BV využíval implantáty PIP pod svojím menom ako M-implants. Aj tieto typy implantátu boli po vypuknutí škandálu stiahnuté z trhu.

 

Ktorý implantát je bezpečný?

 

Aby si predišla takýmto komplikáciám, vyberaj si overené značky silikónov a nenechaj automaticky vyhrať najlacnejšiu možnosť, cena plastiky pŕs zohľadňuje cenu implantátov, za najkvalitnejšie implantáty si musí pacientka priplatiť.  Dodávateľ by na všetky implantáty mal garantovať doživotnú záruku. Vo všeobecnosti platí, že dobré kliniky si veľmi starostlivo vyberajú svojich dodávateľov, hlavne dbajú na ich certifikácie.

Certifikát FDA – je to osvedčenie Úradu pre kontrolu potravín a liečiv. Štúdie sú nezávislé a implantáty sledujú nielen pred plastikou pŕs, ale aj po operácii. Sledovaný je aj vplyv implantátu na telo, a naopak, reakcie tela na implantát. Ekvivalentom certifikátu FDA je na európskom trhu certifikát CE. CE označenie zaručuje súlad s Európskymi normami a reguláciami v oblasti zdravotných pomôcok.

Doživotná záruka – väčšina dodávateľov poskytuje doživotnú záruku na poškodenie obalu implantátu – reptúru – a 10 ročnú záruku na tvorbu kapsulárnej kontraktúry. Nie vždy je jedna plastika pŕs za život reálna, je dobré mať záruku, že ak k chybe dôjde na strane výrobcu, nemusíš platiť plnú sumu za ďalšiu operáciu.

Na Slovenku je niekoľko známych dodávateľov. Nie každá značka vyrába všetky typy implantátov, a taktiež nie každý chirurg je zvyknutý pracovať so všetkými značkami. Všetky dostupné značky v kvalitných klinikách spĺňajú požiadavky kvality. Preto je najlepšie dohodnúť sa priamo s chirurgom a nechať si vysvetliť, prečo odporúča práve daný typ implantátov.

Značky sa menia veľkosťami modelov, rozostupmi vo veľkostiach (v prípade asymetrie pŕs sa zakladá do každého prsníka implantát inej veľkosti), líšia sa povrchom, spracovaním, kvalitou a mäkkosťou. V prípade mäkkých implantátov môže dochádzať k viditeľnému vlneniu, v prípade tvrdších implantátov sa ich štruktúra nepodobá pravému poprsiu.

Aké značky garantujú kvalitu?

 

plastika pŕs nevyzerá s každým typom implantátu rovnako
Zdajú sa ti všetky implantáty rovnaké? Chirurga sa pred plastikou opýtaj na ich doživotnú záruku, mäkkosť, recenzie a cenu.

B – Lite sú na slovenskom trhu novinkou. Ich jedinečnosť spočíva v ich ľahkosti. Sú o tretinu ľahšie ako bežné implantáty. Ľahkosť sa dosahuje tvorbou vzduchových bublín vo výplni. Okraj impantátu sa nevlní a nie je viditeľný pod kožou.

Okrem toho sa pre plastiku pŕs na Slovensku najčastejšie používajú:

Nagor (Veľká Británia)

Mentor (USA)

Polytech (Nemecko)

Natrelle (USA)

Arion (Francúzsko)

Eurosilicone (Francúzsko)

Motiva (Puerto Rico)

Ak ti chirurg ponúka typ implantátov, o ktorých si ešte nepočula, over si, či majú dostatočnú certifikáciu (FDA,CE), a prípadne si vygoogli recenzie. Ak je nejaká značka implantátov absolútna novinka, prípadne o triedu lacnejší ako priemerné implantáty, prezri si zahraničné články a v takomto prípade buď opatrná. Vydarená plastika pŕs závisí nielen od odbornosti chirurga, ale aj od kvality implantátu, ktorý budeš v tele nosiť minimálne 10 rokov.

 

Tvar a veľkosť implantátov

 

Pýtaš sa, prečo plastika pŕs nedopadne u žien s rovnakou veľkosťou implantátov rovnako? Výsledok ovplyvňuje veľkosť ich prirodzených pŕs, ich pevnosť, stavba tela a miesto umiestnenia implantátov. Navyše, každá značka implantátov má inú štruktúru, a preto je aj mäkkosť implantátov a ich poddajnosť pri pohybe rozdielna.

Je náročné rozhodnúť sa pre značku, tvar, veľkosť a profil bez náležitého medicínskeho vzdelania. Môžeš si však urobiť približnú predstavu podľa želanej veľkosti košíčkov a či má byť výsledok plastiky pŕs okázalejší a výstrih plnší aj bez nosenia podprsenky, alebo sa chceš čo najviac priblížiť prirodzenému poprsiu.

Pre dámy s veľmi malými prsiami sú vhodné oba typy implantátov- gulatý (sférický) alebo anatomický (kvapkovitý). Niekedy sa však plastika pŕs musí vykonať rezom pod pazuchami, keď je rez z podprsnej ryhy kvôli veľmi malým prsiami nemožný. Pri takomto reze sa vkladajú len guľaté implantáty.

V prípade, že máš svoje prirodzené prsia (väčšie ako A) a chceš len zväčšiť ich objem, menšie guľaté implantáty podvihnú vrchnú časť prsníka a spevnia výstrih. Ak ich chceš výrazne zväčšiť, väčšinou sa volí anatomický implantát a predchádza sa ním tvorba viditeľnej vlnky na prsníku, efekt známy ako Double Bubble.

Pre veľké implantáty, väčšie ako 450 ml sa odporúča anatomický implantát. Guľaté implantáty tohto objemu sú príliš extravagantné a nepodobajú sa bežným prsiam.

Typ implantátu dokáže zmeniť polohu bradavky. Ak je bradavka blízko podprsnej ryhe, anatomické implantáty vyplnia dolnú polovicu pŕs a bradavky vyzdvihnú.

Nízky, stredný a vysoký profil určujú hranicu medzi hrudníkom a najvyšším bodom implantátu. Čím vyšší profil, tým má implantát viac mililitrov, je ťažší a na hrudi nápadnejší.

 

Plastika pŕs v hrsti
Verím, že som ti článkom poradila pochopiť, čo je pri implantátoch dôležité sledovať.

Výberu implantátov venuj dostatok času a uisti sa, že ste sa s lekárom správne pochopili 🙂