svrbenie bradaviek

10 dôvodov, prečo pociťuješ svrbenie bradaviek

Aj ty si sa už s tým stretla? Nepríjemný pocit v podprsenke, ktorý príde práve vtedy, keď je to najnevhodnejšie. A ty sa nenápadne snažíš tohto nepríjemného pocitu zbaviť ľahkým poškriabaním, len aby ťa nikto neuvidel. Svrbenie bradaviek vie pekne potrápiť nejednu z nás. Vieš prečo ťa občas trápi? Aké môžu byť dôvody nepríjemného svrbenia bradaviek a ako sa ho zbaviť? Pokračuj v čítaní  a dozvieš sa viac.

Alergia, tehotenstvo či iná príčina?

 

Dôvodov, prečo môžeš pociťovať svrbenie bradaviek je viacero. Svrbenie je často sprevádzané aj ďalšími sprievodnými javmi ako začervenanie či suchá a popraskaná pokožka na bradavkách. To veru žiadnej z nás na nálade nepridá.

 

Je pravda, že každá žena si tým počas života prejde aspoň raz. Bradavky sú veľmi citlivé na dotyk i na iné podnety, a preto môžu precitlivelo reagovať na všeličo. Väčšinou je ich svrbenie zapríčinené alergickou reakciou na novú bielizeň či prášok na pranie. Aj počas tehotenstva môžeš cítiť väčšiu citlivosť a s ňou spojené svrbenie. V niektorých prípadoch treba ale spozornieť, pretože svrbenie bradaviek môže znamenať aj vážny problém.

 

1.Nevhodný prací prostriedok

 

svrbenie bradaviek po zmene pracieho prostriedku
Dávaj si pozor na lacné pracie prostriedky. Ak sa ti na koži objavia vyrážky a svrbí ťa pokožka, zájdi za lekárom

 

Ak sa svrbenie objavilo náhle a ty si uvedomíš, že si zmenila prací prostriedok či začala používať novú aviváž, príčinu môžeš hľadať presne tam. Veľa pracích prostriedkov, teda drobných čiastočiek z nich, ktoré môžu zostať na bielizni, môžu reagovať týmto nepríjemným spôsobom.

 

Potenie k tomu ešte dopomáha. Pokožka nedýcha, podprsenka sa trie a toto všetko má za následok podráždenie pokožky a aj následné svrbenie. Ak si teda uvedomíš, že ti môže škodiť prací prostriedok či aviváž, skús podprsenky prať v čistej vode, aby si predišla ďalším nepríjemnostiam.

 

2. Alergická reakcia na kozmetiku

 

telová kozmetika a alergia
Telová kozmetika je častým dôvodom svrbenia pokožky a bradaviek.

 

Ak máš citlivú pokožku, určite vieš, že si nemôžeš dovoliť používať hocakú a neoverenú kozmetiku. Aj tá totiž môže veľmi ľahko spôsobiť nepríjemné svrbenie bradaviek. Mydlá, sprchovacie gély a šampóny či telové mlieka často obsahujú látky, ktoré môžu citlivú pokožku dráždiť.

 

Výsledkom je potom červená pokožka, ktorá svrbí a niekedy až nepríjemne štípe. Ak sa chceš týmto prejavom vyhnúť a vieš, že máš citlivú pokožku, určite by si mala používať kozmetiku, ktorá je špeciálne určená pre tento druh pokožky.

 

3. Nekvalitná podprsenka a svrbenie bradaviek

 

podprsenka svrbenie bradaviek
Ruku na srdce, vyperieš si nové spodné prádlo pred tým ako ho začneš nosiť?

 

Aj toto spojenie má veľa spoločného. Keď ideš na nákup bielizne, určite si dávaj pozor na to, z akých materiálov je vyrobená. Podprsenka z umelých vláken môže totiž tebe aj tvojim prsiam spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu, ktorá sa prejaví nielen ako svrbenie bradaviek, ale aj ako zapálená, sčervenaná a citlivá pokožka na prsiach. Potenie tomu všetkému ešte dopomáha, preto uprednostňuj prírodné materiály, ktoré sú vzdušné a príjemné na dotyk.

 

Zväčšenie pŕs bez operácie a bez rizika s tabletkami Megaprsia. 

 

Aj voľbu športovej podprsenky dobre zváž. Pokiaľ rada športuješ, je športová podprsenka veľmi dobrým pomocníkom. Prsia sú v nej pevnejšie ako v bežnej podprsenke. Keďže sa veľmi nehýbu, netrú sa tak o látku a to zabraňuje aj podráždeniu. Trením najviac trpia bradavky a dvorce. Kvalitný priedušný materiál by mal byť samozrejmosťou.

 

4. Môže za to počasie

 

zlé počasie a svrbenie bradaviek
Počasie má veľký vplyv na náš organizmus. Dokonca môže za pocity svrbenia!

 

Aj keď sa ti to možno bude zdať zvláštne, aj počasie môže veľakrát za svrbenie bradaviek. V chladnom  a veternom počasí trpí pokožka celého tela. Najviac si to odnesú väčšinou ruky a tvár, ale reagovať citlivo môžu aj prsia a bradavky. Pokožka na nich je totižto oveľa citlivejšia ako inde na tele.

 

Preto aj  napriek tomu, že sú prsia schované v teple pod vrstvami oblečenia, pokožka sa vysušuje a môže sa prejaviť popraskaním  a aj svrbením. V zime by si teda mala venovať zvýšenú pozornosť krémovaniu celého tela, vrátane tvojho poprsia.

 

5. Ach tie hormóny

 

Hormóny vedia s nami ženami poriadne zamávať a prejavuje sa to rôznymi spôsobmi. Jedným z nich môže byť aj svrbenie bradaviek. Väčšina žien pociťuje nepríjemné svrbenie v období pred menštruáciou.

 

Hormóny, ktoré riadia náš reprodukčný systém zapríčiňujú zvýšenú citlivosť a napätie v prsníkoch, a to sa často prejavuje nielen bolestivosťou, ale aj svrbením. Po nastúpení menštruácie sa väčšinou všetko dostane do normálu, preto treba len vydržať.

 

6.Tehotenstvo môže mať tiež za následok svrbenie bradaviek

 

tehotenstvo zapríčiňuje svrbenie bradaviek
Nie je snáď ani prekvapením, že za svrbením bradaviek môže stáť tehotenstvo

 

Už spomínané hormóny môžu toto nepríjemné svrbenie spôsobovať aj počas tehotenstva. Telo ženy je „bombardované“ hormónmi, ktoré sa starajú o bezproblémovo prebiehajúce tehotenstvo a niekedy sa môžu prejaviť aj takto. Svrbenie bradaviek môže byť aj dôsledkom toho, že sa počas tehotenstva prsníky o dosť zväčšujú, koža sa napína a môže byť preto citlivejšia ako inokedy.

 

7. Dojčenie

 

Len mamy vedia, aké je dojčenie krásne a zároveň aj ťažké. V tomto období dostávajú prsia a bradavky poriadne zabrať a svrbenie sa môže objaviť z viacerých príčin. Najčastejšie ju spôsobuje neprávna technika dojčenia, kedy sa dieťatko neprisaje k bradavke tak ako má a bradavka je tak veľmi nepríjemne  a často dráždená.

 

Svrbenie bradaviek býva vtedy často sprevádzané aj ich popraskaním, krvácaním a bolesťou. Ak máš tento problém, ktorý ti určite kazí radosť z dojčenia, mala by si vyhľadať pomoc. Skúsená laktačná poradkyňa ti ukáže a poradí ako na to a určite sa tak zbavíš svrbenia i bolesti.

 

Zväčšenie pŕs bez operácie a bez rizika s tabletkami Megaprsia. 

 

Počas dojčenia môže byť svrbenie spôsobené aj kvasinkovými infekciami, ktoré na bradavkách môžu vzniknúť. Dôležitá je preto dôkladná hygiena pred aj po dojčení. Stačí si prsník, prsný dvorec a bradavku umyť čistou vodou. Predídeš tak nepríjemnostiam so svrbením a neprenesieš žiadnu infekciu ani na svoje bábätko.

 

8. Ekzém, psoriáza

 

Za nepríjemné svrbenie bradaviek môžu často aj rôzne ochorenia. Medzi najčastejšie patria ekzém a psoriáza. Tieto kožné ochorenia sa prejavujú aj na iných častiach tela, no môžu zasiahnuť aj oblasť hrudníka a pŕs. Koža býva často červená, podráždená a vyskytnúť sa môžu aj drobné vyrážky. Medzi nepríjemné prejavy patrí aj lúpanie sa pokožky v oblasti pod prsiami. Tieto veľmi nepríjemné ochorenia je potrebné určite riešiť v ambulancii u kožného lekára.

 

9. Svrbenie bradaviek ako prejav rakoviny

 

svrbenie bradaviek kvôli rakovine
Kedy môže byť príčinou svrbenia bradaviek strašiak menom rakovina?

 

Svrbenie často berieme na ľahkú váhu. No pokiaľ neustupuje ani po dlhšej dobe, mala by si zvýšiť pozornosť, pretože môže byť signálom a predzvesťou aj vážnejšieho ochorenia. Rakovina prsníka sa často prejavuje aj nepríjemným svrbením v oblasti bradavky.

 

Väčšinou sa to deje iba na jednom, postihnutom prsníku. Sprievodným javom býva začervenanie v okolí bradavky či krvácanie z nej. Ak sa niečo také objaví, určite vyhľadaj lekársku pomoc. Čím skôr sa začne tento problém riešiť, tým je lepšia šanca na uzdravenie.

 

10. Následok ožarovania a chemoterapie

 

Pacientky, ktoré si prešli liečbou rakoviny pomocou ožarovania či chemoterapie vedia, že svrbenie bradaviek a pŕs je jedným z častých vedľajších účinkov.

Ak ťa teda trápi svrbenie bradaviek, skús popremýšľať, aký to má asi dôvod. Či už ide o banálny problém alebo vážnejšie ochorenie, jednoznačne ho treba čím skôr riešiť.

 

[socialpoll id=“2527607″]

 

One thought to “10 dôvodov, prečo pociťuješ svrbenie bradaviek”

Pridaj komentár