Rakovina prsníka je choroba, pred ktorou máme asi všetci rešpekt. Vyskytuje sa čoraz viac a asi nie je človeka, ktorý by s ňou neprišiel do kontaktu. Buď z osobnej skúsenosti alebo zo skúsenosti niekoho blízkeho.
V súčasnosti existujú našťastie formy liečby, ktoré pri skorej diagnostike predpovedajú dobré prognózy na vyliečenie. Rakovina prsníka je jednou z chorôb, ktoré sa vo svete u žien vyskytujú najčastejšie a postihuje približne každú dvanástu ženu. Je to hrozné číslo, ale ak vieš, ako ju skoro odhaliť a čo najskôr začať liečiť, máš už vopred vyhraté.
Čo to rakovina prsníka vlastne je?
Rakovina prsníka je nádorové ochorenie, ktoré postihuje prsné tkanivo a mliečne žľazy. Toto ochorenie má viacero typov, no medzi najčastejšie patrí komplikáciamia, kedy nádorové bunky vznikajú zo žľazového tkaniva prsníka. Menej častým typom tohto ochorenia je sarkóm prsníka, kedy nádorové bunky vznikajú zo spojivového tkaniva prsnej žľazy.
Toto ochorenie patrí medzi tie, ktoré postihujú najmä ženy vo veku od 35 do 75 rokov života. Nevyhýba sa ale ani mužom. Napríklad v roku 2002 bolo na Slovensku zaznamenaných 1945 nových prípadov u žien a 18 prípadov výskytu u mužov. Je to ale najčastejšia príčina úmrtí na nádorové ochorenia u nás.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2014 zomrelo na Slovensku na rakovinu všeobecne 4900 ľudí, pričom úmrtí na rakovinu pŕs v prepočte na percentá zomrelo 16,9%. Tieto nelichotivé štatistiky sú ale často následkom slabej osvety a prevencie, ktorá by mohla zachrániť mnohé životy.
Ženy totiž často prídu s rôznymi komplikáciami a príznakmi k lekárovi neskoro, kedy je už choroba rozšírená. Preto je veľmi dôležité, aby si absolvovala pravidelné preventívne prehliadky u svojho gynekológa a aj samovyšetrenie prsníkov by malo byť pre teba samozrejmosťou.
Kedy by si mala spozornieť?
Ak si myslíš, že rakovina prsníka sa prejavuje len hrčkou, mýliš sa. Existuje niekoľko ďalších príznakov, o ktorých ani nevieš, že by mohli byť predzvesťou tohto ochorenia.
Spozornieť by si mala pri týchto signáloch rakoviny prsníka:
Ø zmena farby a štruktúry kože na prsníku
Ø zmena tvaru a veľkosti prsníka
Ø citlivosť bradaviek a výtok neznámej tekutiny z nich (ak to nie je mlieko či kolostrum)
Ø hrčka v podpazuší
Ø jednostranná, bezdôvodná bolesť prsníka
Ø ťažko hojace sa rany
Ø pretrvávajúci kašeľ bez príčiny
Ø strata energie
Ø tráviace ťažkosti
Ø zmena hmotnosti
Ø bolesti v hornej časti chrbta, ktoré nemajú zjavnú príčinu

Určite sa nemusíš plašiť, ak sa objavia niektoré príznaky, ale mala by si spozornieť, pokiaľ by ani po istej dobe neprechádzali. Nie všetky príznaky musia nutne poukazovať na problém. Dôležité ale je, poznať svoje telo a vedieť, čo je v hraniciach normálu a čo už asi nie je v poriadku.
Prevencia na prvom mieste
Tak ako pri väčšine chorôb, aj tu platí, že je veľmi dôležitá prevencia. Aj keď to, žiaľ, mnohé z nás podceňujú alebo si to nechcú uvedomiť. Rakovina prsníka je ochorenie, ktoré je veľmi nebezpečné a časté, no pri skorom odhalení sa dá aj veľmi dobre liečiť.
1. Samovyšetrenie -prevenciou by si mala začať už ty sama, a to samovyšetrením prsníkov. Toto vyšetrenie určite zvládneš a mala by si ho vykonávať pravidelne, najlepšie každý mesiac po menštruácii
2. Mamografia – patrí medzi základné a najčastejšie používané metódy na odhalenie prípadných zmien v prsníkoch
3. Sonografia – zaraďuje sa medzi doplnkové skríningové metódy
4. Genetické testy – táto metóda sa môže využívať vtedy, ak má žena vysoké genetické riziko vzniku rakoviny
5.
Liečba chemoterapiou je jedna z najtraumatickejších častí liečby. Už si bola na preventívke?
Profylaktická mastektómia – taktiež metóda, ktorá sa využíva zriedka, a len u žien, u ktorých je riziko vzniku ochorenia veľmi vysoké z hľadiska genetickej predispozície
Chemoprevencia – aj „preventívne liečenie chemoterapiou“ je veľmi zriedkavý spôsob prevencie rakoviny prsníka u žien s vysokým genetickým rizikom
Do prevencie by si mala samozrejme zaradiť aj svoj životný štýl. Zdravé stravovanie, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresu sú tiež predpokladom toho, že sa ti rakovina prsníka vyhne.
Ako sa rakovina prsníka diagnostikuje?
Ak si nie si istá, že je všetko v poriadku, navštív svojho gynekológa, ktorý urobí prvé vstupné vyšetrenia. Medzi prvé a základné vyšetrenie patrí vyšetrenie pohmatom, kedy lekár zistí, či je napríklad hrčka, ktorú si si doma našla dôvodom na obavy alebo nie.
Ďalším spôsobom je už spomenutá sonografia a mamografia, ktoré ukážu, čo sa v prsníku vlastne deje. Pokiaľ sa lekárom niečo nezdá, prípadne si nie sú istí diagnózou, môžu zvoliť ešte aj diagnostiku magnetickou rezonanciou. Aj biopsia je spôsob diagnostiky, pomocou ktorej sa odoberie vzorka z tkaniva a na základe výsledkov sa dá posúdiť, o akú diagnózu ide.
Štádiá rakoviny prsníka
Tak ako každé nádorové ochorenie, aj rakovina prsníka má svoje štyri štádiá. Ak sa naň príde zavčasu, dá sa podchytiť v takzvanom nultom štádiu, kedy sa nádorové bunky nachádzajú len vo výstelke mliečnej žľazy či mliekovodu.
Ďalšie štádia už predstavujú invazívne nádory, ktoré sa ďalej rozširujú podľa stupňa rakoviny do ďalších orgánov. Pri rakovine sa tiež určuje stupeň agresivity nádoru. Prvý je najmenej a tretí najviac agresívny. Podľa toho sa následne určuje aj spôsob liečby.
Liečebné postupy rakoviny prsníka

Ku každej pacientke, ktorej sa diagnostikuje rakovina prsníka sa samozrejme pristupuje individuálne a liečba sa stanovuje podľa toho, o aký typ nádoru sa jedná.
Chirurgický zákrok: jeho cieľom je odstrániť celý zhubný nádor. Pokiaľ je to možné, zachová sa prsník a odstráni sa len nádor. V mnohých prípadoch sa ale musí pristúpiť k úplnému odstráneniu prsníka, pokiaľ sú nádory viaceré alebo je postihnuté okolité tkanivo.
Chemoterapia: existuje predoperačná a pooperačná chemoterapia. Cieľom predoperačnej chemoterapie je zvýšenie šance na zachránenie prsníka počas chirurgického zákroku. Pooperačná chemoterapia má za úlohu znížiť riziko budúcej recidívy a vzniku metastáz v tele.
Rádioterapia: túto liečbu podstupujú takmer všetky pacientky, ktorým bol prsník zachovaný. Tento spôsob liečby má tiež za úlohu znížiť riziko, že sa ochorenie vráti a zabrániť aj vznikaniu metastáz.
Liečenie rakoviny prsníka veľmi záleží na tom, v akom štádiu sa pacientka ocitne v ordinácii lekára. Ak teda máš strach, že by mohol lekár zistiť niečo, čo nie je dobré, určite neodkladaj návštevu u neho. Je to hra o čas. Čím skôr sa začne problém riešiť, tým skôr, a o to lepšie sa dá rakovina prsníka liečiť a aj vyliečiť.
Čakať na to, že príznaky alebo hrčka v prsníku sa vytratia samy je úplne nezmyselné. Nazbieraj preto odvahu a nenechaj sa opantať strachom. Ak sa nič nepotvrdí, budeš sa tešiť z toho, že si zdravá. A ak sa náhodou stretneš s touto diagnózou, určite budeš mať veľké šance na úplné uzdravenie vtedy, keď sa podchytí včas.
Rakovina prsníka neobchádza slávne osobnosti
Ani svetové hviezdy táto nepríjemná choroba neobchádza Mnohé z nich môžu byť príkladom pre všetky ženy, pretože sa včas odhodlali navštíviť lekára a svoj problém riešiť. Napokon sa z choroby úspešne dostali a vedú plnohodnotný život.
Christina Applegate – sympatickej herečke bol v roku 2008 diagnostikovaný nádor na prsníku. Pretože mala vysokú dedičnú predispozíciu, rozhodla sa pre radikálne riešenie, a to amputáciu oboch prsníkov.
Anastacia – popová diva sa s rakovinou prsníka prvýkrát stretla v roku 2003, kedy jej odobrali nádor aj s časťou prsníka. Po rokoch sa žiaľ choroba vrátila, preto sa rozhodla pre odstránenie oboch pŕs. V súčasnosti je úplne vyliečená.
Cynthia Nixon – herečka, ktorú určite poznáš zo seriálu Sex v meste podstúpila v roku 2006 chemoterapiu a ožarovanie po tom, čo jej našli nádor počas pravidelnej mamografickej prehliadky. Po vyliečení sa odhodlala vyrozprávať svoj príbeh, aby podporila mnohé ženy, ktoré si týmto ochorením musia prejsť.

Kylie Minoque – austrálska speváčka sa na vrchole svojej kariéry v roku 2005 musela zmieriť s tým, že ju tiež postretla rakovina prsníka. Čiastočne prišla o jeden prsník, no vďaka intenzívnej liečbe toto ochorenie úspešne pokorila.
Sheryl Crow – ďalšia speváčka, ktorá je dôkazom toho, že včasné odhalenie je pri rakovine prsníka rozhodujúce. V roku 2006 sa podrobila operácii a liečbe, ktorá bola našťastie úspešná a dnes sa speváčka teší z prekonania tejto choroby.
Rakovina prsníka je postrachom pre nás všetky. Každá z nás sa obáva toho, že by v dôsledku tohto ťažkého ochorenia mohla prísť o prsia, či dokonca by mohol byť ohrozený jej život. Nezabudni ale na to, že ani rakovina nie je nevyliečiteľná. Keď sa na ňu včas príde, prognózy pre plnohodnotný život sú viac ako potešujúce. Dôkazom toho sú mnohé ženy. Tie známe, aj tie, ktoré možno denne stretávaš na ulici.
[socialpoll id=“2527607″]