rast pŕs počas života ženy

Rast pŕs začína ešte pred narodením! Ako sa menia prsia počas nášho života?

Prsia sa normálne vyvíjajú v živote každej ženy. Rast pŕs začína ešte pred narodením a nekončí ani v menopauze!

Samozrejme, v živote ženy je niekoľko fáz rastu pŕs. U každej ženy je prechod do jednotlivých fáz individuálny, tak ako aj veľkosť či tvar poprsia. Prečo však nemáme konečnú veľkosť poprsia v 25- ke? 

V každom prípade však existuje minimálny a maximálny hraničný bod, kedy je aktivita pŕs normálna a kedy je potrebné obrátiť sa na odborníka.

 

Prsia u novorodenca

 

rast pŕs ešte pred narodením
Rast pŕs si u bábätka nevieme predstaviť. Pri formovaní malého stvorenia však zohráva rast pŕs ako aj vývin pohlavných orgánov kľúčovú rolu.

 

Rast pŕs začína u jedincov ženského pohlavia ešte v čase zárodku. Už počas narodenia má bábätko vyvinuté bradavky a mliečne kanály.

U novorodencov je pomerne časté, že majú v prsiach malé hrudky alebo dokonca napuchnuté celé prsia. Sú neškodné –benígne- a vznikajú z dôvodu pôsobenia ženských hormónov v maternici na bábätko. Tie isté hormóny totiž vplývajú na vývin pŕs ženy počas tehotenstva. Dokonca môžu ešte chvíľu rásť aj po narodení a vychádzať z nich mlieko.

Nejedná sa však o nič škodlivé, a keď sa bábätko dostane z vplyvu hormónov matky, ustáli sa aj tento fenomén. Bábätku by sa mliečko z pŕs nemalo vytláčať nasilu, pretože mu môžete podráždiť pokožku. Niekedy sa však môžu prsia bábätka zapáliť a vtedy má dieťa horúčku. V tomto prípade treba navštíviť pediatra.

 

Rast pŕs v puberte

 

Puberta začína v rozmedzí od 8 až 13 roku života ženy. Pred touto fázou je hruď dievčaťa plochá a bradavky malé. Po začatí puberty sa mení farba bradaviek a niekedy stvrdnú a vyčnievajú – časovo veľmi náhodne, čo dievčatám uštedrí dostatok nepríjemných situácií. Časom sa všal prsia zaobľujú a získavajú tvar prsníka dospelej ženy.

 

rast pŕs u dievčat
Rast pŕs vie mladé dámy pekne potrápiť.

 

Samozrejme, proces rastu pŕs je niekedy sprevádzaný asymetriou pŕs aj o jedno celé číslo. Nie je na tom však nič tragické, do ukončenia puberty je totiž vysoká pravdepodobnosť, že sa táto asymetria vyrovná. Rast pŕs môže byť pomalý a postupný, naopak, niekedy prsia narastú akoby z dňa na deň.

Rastu pŕs predchádza rad symptómov, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého dievčata. Tými býva vznik malých hrudiek pod bradavkou, svrbenie v mieste bradaviek, jemná bolesť v prsiach ako aj bolesť chrbta.

Rast pŕs v puberte môže byť žiaľ aj bolestivý. Bolesť by mala byť mierna, možno intenzívnejšia pri stlačení pŕs. Ak je bolesť nepríjemná a znemožňuje ti bežné aktivity, je potrebné navštíviť lekára.

Rast pretrváva až do 20-24 roku. Ich tvar a veľkosť ovplyvňuje predovšetkým genetika a hormóny. Je niekoľko možností ako tvar a veľkosť pŕs mierne ovplyvniť, musíš však byť trpezlivá a na výsledky si počkať.

Prsia rastú vďaka hormónom estrogénu a progesterónu. Vaječníky v puberte začnú produkovať estrogén, ktorý podporuje nabaľovanie tuku na prsné tkanivo. Tento tuk zväčšuje veľkosť pŕs. Práve vtedy sa zväčšujú mliečne kanály v prsiach.

Hladina hormónov sa automaticky zvyšuje, keď dievča vchádza do puberty. Ako hormonálna hladina kolíše počas menštruačného cyklu, tehotenstva, menopauzy a kojenia, tak sa mení aj veľkosť pŕs. Po začatí ovulácie a prvej menštruácie sa z mliečnych kanálov ďalej vytvoria mliečne žľazy.

 

Rast pŕs v tehotenstve

 

Rast pŕs počas tehotenstva
Okrem bruška počas tehotenstva porastú aj prsia. Je čas tešiť sa alebo na väčšie prsia nie je čas? 😉

 

I keď sa v tehotenstve skôr sústreďuješ na rast tvojho bruška, ako na prsia, mala by si venovať pozornosť aj svojim prsiam. Nezávisle od toho, či žena plánuje kojiť alebo nie, jej prsia sa v tehotenstve budú meniť.

Ešte pred tým ako začneš myslieť na to, že si tehotná, bolestivé prsia budú prvým indikátorom k zamysleniu sa. Bolesť pŕs prichádza na základe prvých zmien hormonálnej hladiny v tvojom tele. Bolesť možno prirovnať k bolesti pŕs počas menštruácie.

Za obomi prípadmi totiž stoja dva hormóny, estrogén a progesterón. Okrem toho sa v tehotenstve začína zväčšovať prsné tkanivo, ktoré vytvára v prsiach tlak. Rast pŕs je síce sprevádzaný bolesťou, bolesť trvá len počas prvého trimestra.

Počas tehotenstva sa tvoje prsia začnú pripravova na produkciu mlieka. Tento proces sa volá laktácia. Laktácia zmení tvoje prsia v mnohých smeroch:

 • Spuchnutie dvorcov, zmena ich tvaru a farby
 • Spuchnutie pŕs
 • Pocit mravčenia v bradavkách
 • Krvné cievy v prsníkoch sú čoraz viditeľnejšie

Rast pŕs má jasný účel. Pripraviť prsia na dostatočnú produkciu mlieka pre novorodeniatko. Vytekanie mlieka môže začať už počas tehotenstva. Jedná sa o kolostrum, prvú potravu pre bábätko.

Asymetrické prsia čaká počas tehotenstva najskôr ešte viditeľnejší rozdiel v objeme. Taktiež operované prsia sú menej náchylné na vplyv hormónov. Ak si teda mala operovaný len jeden prsník, može sa stať, že rast pŕs bude u oboch prsníkov rôzne intenzívny, jeden prsník môže byť aj na pohľad väčší.

 

Prsia po tehotenstve

 

Krátko po tehotenstve budú v normálnom prípade tvoje prsia naliate mliekom. Priveľa mlieka v prsiach môže spôsobovať žene mnoho ťažkostí, okrem iného aj bolesť v prsiach. Najjednoduchším riešením je mlieko odsávať alebo kojiť častejšie. Ak to žiaľ nie je možné, pomôže ti aj studený obklad alebo zamrazené kapustové listy.

Tehotenstvo a kojenie môžu zväčšiť veľkosť tvojich pŕs o niekoľko čísel! Po kojení sa prsia zmenšia. Nie u každej ženy rovnako a nie u každej ženy v ten istý čas. Ak ťa zaujíma, či sa tvoje prsia po tehotenstve zmenšia, v drvivej väčšine prípadov tomu tak naozaj je. Nie však vždy. Niektorým ženám totiž väčšie prsia zostanú po tehotenstve a dokonca po kojení. Za veľkosť pŕs po kojení znovu zodpovedajú okrem iného hormóny.

 

Výraznejšie zmenšenie pŕs má príčiny:

 • Tehotenstvo v neskoršom veku
 • Fajčenie
 • Pomerne veľké číslo pŕs ešte pred tehotenstvom
 • Vyšší BMI (Body Mass Index)
 • 2 alebo viac tehotenstiev

 

Prečo sa prsia zmenšujú a ovísajú?

 

Prsia sa dočasne zmenšujú po každom kojení bábätka – logicky. Keď tvoje dieťa začne jesť aj inú stravu, v čase od 4 do 6 mesiacov, tvoje prsia sa taktiež začínajú zmenšovať. Je to automaticky nastavené prírodou, kedže tvoje dieťa už nebude potrebovať toľko materského mlieka.

Rast pŕs počas tehotenstva riešil potrebu kŕmenia dieťaťa, a keď táto potreba už nebola aktuálna, prsia sa začali zmenšovať. Prsia ti však stále zostanú väčšie ako pred tehotenstvom. Do približne pôvodného stavu sa dostávajú až keď úplne odstavíš kojenie a tvoje mliečne žľazy prestanú produkovať mlieko.

väčšie prsia po kojení
Mať krásne prsia po kojení by nemalo byť zbožím prianím, avšak reálna požiadavka bežnej ženy.

 

Najčastejšou príčinou nespokojnosti žien s ich prsiami po kojení sú ovisnuté prsia. Ovisnutie však nesúvisí s kojením, avšak so stratou pružnosti počas tehotenstva. V prípade ovisnutého poprsia pomáha cvičenie, vzhľad pŕs zlepšujú prípravky určené na prsia, ale 100% ich dokáže naspäť zmeniť len plastická operácia. Na spevnenie pŕs si mamičky vyberajú značkové tabletky na zväčšenie pŕs.

Oproti kojeneckým prsiam však majú zmenšené prsia výhodu. Kojenecké prsia nahradí pevnejšie prsné tkanivo, ktoré je podstatne pevnejšie ako mlieko. Nejedná sa o rast pŕs ako taký, skôr o skvalitnenie objemu pŕs.

Vtedy sa na dotyk budú tvoje prsia cítiť pevnejšie a pružnejšie. Preto hneď po ukončení kojenia nevolaj chirurgovi, počkaj pár týždňov a uvidíš, do akej miery sa ti prsia vrátili do pôvodného stavu.

 

Ako si pomôcť proti ovísaniu pŕs

 

Čo môžeš urobiť preto, aby si tvoje prsia aj po tehotenstve zachovali ten správny tvar a objem?

 • Cvičením vytónuješ prsia spevneným prsným svalstvom
 • Fenikel je bylinka obsahujúca fytoestrogény, ktoré ti vypnú pokožku a môžu dokonca zväčšiť prsia. Môžeš si urobiť feniklový čaj, kúpiť krém alebo tabletky s obsahom feniklu.
 • Masáž pŕs s olivovým, mandlovým alebo kokosovým mliekom zlepší pružnosť tvojej pokožky
 • Správna podprsenka dodá tvojím prsiam správny tvar na pohľad, ale hlavne v prípade väčších pŕs podporuje pokožku, čím prsia predchádzajú nadmernému zaťažovaniu pokožky pŕs a jej skoršiemu starnutiu
 • Venuj sa sama sebe! Jasné, že tvoje dieťa je pre teba prioritou číslo 1. Potom manžel, domácnosť, prípadne skorší nástup do práce. Je ťažké popri tom všetkom ešte myslieť na starostlivosť o seba, ale mala by si si vyhradiť na seba čas. Nakoniec, ak sa postaráš o svoje fyzické a duševné zdravie, budeš môcť byť aktívnou matkou pre svoje deti čo najdlhšie.

 

starostlivosť po tehotenstve

 

Prsia v menopauze

 

Väčšina žien sa dostáva do menopauzy v 50 roku života, avšak u niektorých môže začať menopauza oveľa skôr. Počas menopauzy sa znižuje tvorba estrogénu, čo, samozrejme, ovplyvní aj tvoje prsia. Stratia pružnosť, môžu sa dokonca zmenšiť, čoho výsledkom je ovisnutie.

Väčšina lekárov ti potvrdí, že počas menopauzy sa prsia ženy zmenšujú, nakoľko nastáva úbytok estrogénov v tele. Prečo potom väčšina žien hovorí, že sa im počas menopauzy zväčšili prsia natoľko, že si museli kúpiť novú podprsenku? Hovoríme o vyše 65% žien, ktorým sa okolo 50 zväčšili prsia!

 

Príčin môže byť niekoľko:

 1. Priberanie do iných častí tela – lekári naznačujú, že možným vysvetlením je, že ak žena priberie, v menopauze sa menia miesta, do ktorých sa tuk dostáva. Tak sa tuk skôr dostane do brucha a pŕs. Priberanie však súvisí s rakovinou.
 2. Hormonálna liečba – rozkolísanie hormonálnej hladiny má pre niektoré ženy dramatické účinky. Preto nastupuje rozhodnutie pre hormonálnu liečbu. Ak žena berie hormóny progesterón a estrogén, jej telo môže okrem vyváženia hormonálnej hladiny aj zväčšiť veľkosť pŕs o jedno celé číslo.
 3. Zadržiavanie vody – nepríjemná záležitosť, ktorá je strašiakom každej ženy. Telo môže zadržiavať nežiadúce množstvo vody, čo sa odrazí aj na prsiach.

 

Nakoniec ešte malá ochutnávka, akú veľkú časť priemerne zastávajú jednotlivé fázy v našom živote v mesiacoch! Tak málo detvsta a taká dlhá menopauza! Neklamme si a postavme sa nasledovným fázam v našom živote zoči-voči s úsmevom 🙂

3 thoughts to “Rast pŕs začína ešte pred narodením! Ako sa menia prsia počas nášho života?”

Pridaj komentár