Silikónové implantáty vždy prinášajú isté riziká. Samozrejme, pri výbere skúseného chirurga a riadením sa jeho pokynov by mala prebehnúť celá operácia bez problémov. I tak je operácia a priebeh rekonvalescencie u približne 5% žien sprevádzaný komplikáciami.
Anestézie sa netreba báť (ale je dobre sa na ňu pripraviť)
Plastická operácia je vykonávaná v celkovej anestézii. Aj keď sa jej obáva asi každá žena, anestézia však štatisticky nie je veľmi riskantná. Podľa štatistík, v ktorých boli zdokumentované všetky prípady celkovej anestézie a všetci pacienti – vrátane ťažko chorých pacientov, riziko úmrtia zdokumentovali na 0,0004%. Pravdepodobnosť porážky je počas života vymerané na až 0,02%.
Niekoľko hodín pred anestéziou nemôžeš jesť ani piť. Inak ti hrozí aspirácia, vdýchnutie nestrávených zvyškov potravy. Ďalej sa môžu vyskytnúť problémy s dýchaním, alergické reakcie, zvýšenie krvného tlaku, poranenie zubov alebo pier a ďalšie riziká. Tento pokyn nepodceňuj a vyhneš sa problémom. Aby ti bez vody neprišlo zle, uisti sa, že niekoľko dní pred operáciou dodržiavaš pitný režim.

Mnoho žien sa vo vzťahu k anestézii obáva malígnej hypertermie. Malígna hypertermia MH sa, žiaľ, nedá predvídať. Ak sa počas anestézie MH prejaví, pacientovi sa zvýši teplota, rozbúši sa mu srdce, začne sa triasť a nadmerne potiť. Vtedy mu môžu akútne zlyhať obličky a ďalšie orgány.
Percento pravdepodobnosti MH je mizivé. Avšak ak sa vyskytne, anesteziológovia s ním nemajú praktické skúsenosti a nie každý zareaguje dostatočne rýchlo. Ak anesteziológ nezareaguje včas, pacientovi hrozí úmrtie.
Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.
Rizikové skupiny
Pri celkovej anestézii sú najväčšími rizikovými skupinami pacienti s nadváhou, fajčiari a ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu.
Anestézia a fajčenie predstavujú taktiež isté riziko. Po operácii totiž môže mať pacientka problém s pľúcami, alebo dostať zápaľ pľúc. Zápaľ sa môže preniesť aj na silikónové implantáty. Fajčiari po anetézii kašlú oveľa častejšie ako nefajčiari. Kašeľ zvyšuje tlak, čo môže spôsobiť krvácanie po operácii. Kašľanie krátko po operácii je pre pacientku veľmi bolestivé.
Rany fajčiarov sa hoja oveľa pomalšie ako rany nefajčiarov, keďže u fajčiarov je znížená schopnosť cirkulácie krvného obehu. Fajčiari musia prestať fajčiť minimálne tri týždne pred operáciou. Zakázané sú aj suplementy ako žuvací tabak či elektronické cigarety.

Obezita ako rizikový faktor platí vtedy ak Body Mass Index (BMI) je vyšší ako 30. Medzi riziká patria hlavne respiračné problémy. Obézni ľudia majú nedostatok miesta vzadu v hrdle, a preto je ťažké zaviesť im do hrdla hadičku na dýchanie. Ľudia s nadváhou majú vyššie riziko zápaľu pľúc a iných pľúcnych problémov.
Problematické je aj srdce pacienta spojené s infarktom, porážkou a vysokým tlakom. Obézni ľudia čelia vyššiemu riziku vzniku trombózy. Ak sa majú silikónové implantáty vkladať obéznej žene, bude pacientka požiadaná, aby schudla aspoň pár kíl. Ale to je postup ako pred skoro každou inou plánovanou operáciou.
Hormonálna antikoncepcia v spojení s anestéziou môže spôsobiť trombózu. Preto je dôležité, aby bola antikoncepcia vysadená minimálne 4 týždne pred operáciou. Ďalšie tabletky, ktoré je treba vyadiť, sú tie, ktoré obsahujú kyselinu acetylosalicylovú (acylpirín, anopyrín, aspirín). Tie majú vplyv na hustotu krvi a môžu spôsobiť krvácanie.
Niektorí chirurgovia ťa taktiež upozornia, aby si pred operáciou a dva týždne po operácii nebrala Wobenzym, pretože paradoxne môže spôsobiť zvýšené krvácanie.
Silikónové implantáty sa musia kvôli infekcii vybrať
Po úspešnej vykonanej operácii môže dôjsť k zápalu prsníka na základe nečistoty, ktorá sa do rany dostala počas operácie. Infekcia sa môže objaviť do niekoľkých dní prípadne týždňov od operácie, veľmi zriedka niekoľko rokov po operácii.
Avšak väčšinou sa infekcia prejavuje v prvých dvoch mesiacoch. Preto väčšina chirurgov nasadzuje antibiotiká, ktoré musí pacientka začať brať po operácii aspoň jeden týždeň. Ak by však infekcia nereagovala na antibiotiká a stále pretrváva, implantát nemôže v prsníku zostať.
Vznik infekcie je po nasadení antibiotík veľmi zriedkavý. Silikónové implantáty uložené pod sval majú nižšie riziko vzniku infekcie. Taktiež rez v podprsnej ryhe vykazuje menšiu mieru infekcií ako napríklad rez pod pazuchou.
Prevencia proti infekcii zahŕňa aj:
- Ak má žena na hrudi akné, mali by jej byť nasadené antibiotiká o týždeň skôr
- Chirurgické nástroje by mali byť sterilizované krátko pred operáciou radšej ako pár dní pred zákrokom
- Operačný tím by nemal pendlovať do operačnej sály a von počas operácie
- Nikto iný okrem chirurga by nemal držať silikónové implantáty
- Pokožka by sa mala sterilizovať ešte jeden krát predtým, ako do prsného tkaniva budú vložené implantáty
Ak, žiaľ, infekcia vznikne, je potrebné konať. Pri infekcii je potrebné silikón vybrať, infekciu preliečiť a až potom sa môže implantát znovu vložiť do prsníka. Preliečenie infekcie trvá aj tri mesiace. Počas tejto doby je implantát vybraný buď z jedného prsníka, alebo pri infekcii na oboch stranách sa vyberajú oba silikónové implantáty. Infekciu môžu sprevádzať horúčky, neprimerané napuchnutie, stvrdnutie časti prsníka, začervenanie, horúci prsník a bolesť, ktorá sa stupňuje.
Hematóm je pri včasnej diagnostike neškodný
Hematóm je komplikácia, kedy sa po operácii „otvorí“ malá cieva v prsníku a začne krvácať. Väčšinou to nespôsobí žiadnu komplikáciu, ale niekedy, veľmi zriedka, cieva neprestane krvácať a nahromadí množstvo krvi. To nazývame hematóm.

Preto pacientky s hematómom zväčša pociťujú, že sa jeden prsník zväčšuje – hlavne v blízkosti rezu.Typický je aj vznik podliatín a modrín. Jeden prsník môže mať modriny (bruising) a byť väčší a trvdší ako druhý. Sprievodným javom je aj zvláštna, netypická bolesť jedného prsníka. Mnoho žien hematóm podceňuje a myslí si, že je to v rámci procesu liečenia normálne.
Tieto príznaky sa síce prejavujú v prvých týždňoch liečby, keď si telo na silikónové implantáty pomaly zvyká. Preto vyššie menované symptómy nemusia okamžite znamenať hematóm. Ak však symtómy pretrvávajú, treba to oznámiť chirurgovi. Ak je hematóm malý, je možné, že ho telo absorbuje.
Ak je hematóm už vo fáze, kedy je na prsníku badateľný, buď sa krv z tela odsáva alebo sa bude musieť vyoperovať operačne. Silikónové implantáty môžu byť zachránené a nemusia sa vyberať, ak kvôli hematómu nevznikla infekcia. Hematóm sa musí liečiť včas, inak práveže infekcia vzniknút môže alebo môže dôjsť k poškodeniu implantátu.
Seróm môže vytvoriť vred
Seróm – je to nahromadenie kvapaliny, ktorá sa zgrupuje pod pokožkou. Seróm sa môže vytvoriť po operáci, hlavne na strane rezu. Vzniká väčšinou po operáciách, pri ktorých sa odstraňuje veľa tkaniva. Toto riziko je pomerne vysoké aj po liposukcii, nejedná sa teda len o silikónové implantáty. Napuchnutie a hromadenie kvapaliny môžu začať aj niekoľko týždňov po operácii.
Seróm rozpoznáš ako navretú hrčku podobnú cyste. Väčšinou je seróm mäkký na dotyk, ale bolestivý. Seróm môže dokonca vytekať z rezu. Ak tekutina obsahuje krv, alebo zmení farbu, či zápach, najskôr sa jedná o infekciu. V tomto prípade okamžite vyhľadaj lekára.
Ak sa seróm nelieči, môže z neho vzniknúť vred. Vred sa sám nevylieči, naopak, časom narastá. Zanedbanie lekárskej starostlivosti by mohlo ústiť až do otravi krvi, sepsi. Symptómami sú horúčky alebo zimnice, dezorientácia, zmena krvného tlaku a sťažené dýchanie. Vyhľadaj svojho chirurga ak: ti vyteká tekutina z rany, máš teplotu, rana a prsník ti začnú puchnúť, silikónové implantáty menia tvar, prsník ťa bolí, či tvoj prsník je neobvykle horúci.
Megaprsia tabletky obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú prirodzené zväčšenie pŕs.
Nie všetky serómy je však potrebné liečiť. Niektoré sa do tela absorbujú samé, môžeš si však vziať tabletky proti bolesti, kým sa serómy nerozpustia. Tabletky proces neurýchlia, ale pomôžu ti, aby si nemusela trpieť bolesť. Ak je seróm väčší, doktor ti ho môže vybrať injekčnou striekačkou. Seróm sa však môže vrátiť a doktor bude musieť tento proces zopakovať. Chirurg ti môže navrhnúť aj malú operáciu, kedy seróm vyberie na jeden krát.
Ako prevenciu niektorí chirurgovia nechávajú po operácii pŕs v prsníkoch drenáž. Drenáž odvádza krv z rany von z prsníkov, aj keď je už rez uzavretý. Aj keď drenáž znižuje vznik takýchto prípadov, ani tá nie je 100% účinná.
Silikónové implantáty sú kvôli kapsulárnej kontraktúre tvrdé a tlačia sa dohora
Kapsulárna kontraktúra je nepriaznivou reakciou na cudzie teleso v tele, teda na nové silikónové implantáty. Za normálnych podmienok sa telo bráni voči každému cudziemu telesu. Po každej augmentácii telo vytvorí okolo silikónového implantátu kapsulu. Každá kapsula sa časom trochu scvrkne, avšak v niektorých prípadoch to má dramatickejší dopad.
Niektoré kapsule sa tak scvrknú, že začnú tlačiť na implantát. Tým implantát stvrdne a zmení svoj tvar. Kapsulárna kontraktúra je zväčša bolestivá. Vyskytuje sa v prípade 5% žien, vzniká väčšinou po 4 až 6 týždňoch, pričom u 75% z postihnutých žien sa problém objaví do dvoch rokov.
Kapsulárnu kontraktúru si všimneš tým, že tvoje prsia sa posúvajú príliš vysoko a sú príliš guľaté. Silikónové implantáty spevnejú a začneš pociťovať bolesť, hlavne keď ležíš na bruchu. Môže sa taktiež objaviť viditeľné zvlnenie implantátu.
Rizikové skupiny
Síce nie je doteraz známe, ako sa kapsulárna kontraktúra tvorí, podľa štatistík sú ohrozené práve ženy, ktoré spĺňajú nasledujúce body:
- Komplikácie po operácii ako hematóm, seróm, či infekcia
- Autoimunitné ochorenia ako lupus
- Výber príliš veľkého implantátu v porovnaní s prsným tkanivom
- Fajčenie krátko po operácii
Kapsulárna kontraktúra má 4 stupne závažnosti:
- Stupeň 1: prsia sú jemné a vyzerajú prirodzene
- Stupeň 2: prsia sú trochu tvrdšie, ale vyzerajú prirodzene
- Stupeň 3: prsia sú tvrdé a tvar nevyzerá prirodzene
- Stupeň 4: prsia sú tvrdé, bolestivé a tvar nevyzerá prirodzene
Kontraktúra sa lieči operačne, kedy sa stvrdnutá kapsula odstráni. Len tento spôsob je naozaj efektívny. Kedysi chirurgovia stláčali prsník, až kým neprelomili kapsulu okolo silikónu, čo však vyústilo do ďalších problémov. Niektoré liečebné postupy podávajú pacientke vitamín E a a používajú zvukové vlny na zjemnenie poprsia. Takýto postup však nie je dostatočne účinný.

Ako prevenciu proti kapsulárnej kontraktúre niektorí chirurgovia odporúčajú vloženie implantátu pod sval, nakoľko pohyb svalu jemne masíruje kapsulu implantátu a tým zabezpečuje jej jemnosť. Iný prístup hovorí o jemných a veľmi opatrných masážach prsníkov krátko po operácii. Na akomkoľvek postupe sa však vopred dohodni so svojím chirurgom.
Kvôli ruptúre silikónové implantáty nevytečú
Ruptúra znamená porušenie obalu silikónu. Niektoré silikónové implantáty sa môžu poškodiť počas prvých mesiacov, avšak platí, že riziko poškodenia implantátu rastie s jeho vekom. Nemusíš sa však obávať, že by si implantát tak ľahko poškodila. Všetky certifikované silikónové implantáty prechádzajú náročnými testami, a dokonca by nemali prasknúť, ani keď po nich prejde auto!
Ak sa však poškodí implantát s fyziologickým roztokom (deflácia – spľasnutie), do tela vytečie pomerne rýchlo. Takéto poškodenie si každá žena okamžite všimne. Príčinou deflácie môže byť poškodený ventil, poškodenie plášťa implantátu alebo nešetrné zaobchádzanie s implantátom počas operácie.
Implantát s fyziologickým roztokom má inú štruktúru ako ten „klasický silikónový“. Takýto implantát je naplnený chloridom sodným, ktorý však pre telo ani v prípade vytečenia nie je nebezpečný. Poškodenie by si uvidela okamžite, pretože keď z implantátu vytečie tekutina, prsník sa zmenší.
Pri silikónovom implantáte je to ťažšie rozpoznateľné, pretože implantát drží aspoň čiastočne tvar aj po jeho poškodení. Ruptúra môže spôsobiť bolesť pŕs alebo zmeniť tvar prsníka. Aj keď sa implantát poškodí, žene priamo nevzniká riziko rakoviny.
Pri vložení implantátu do tvojho tela sa okolo neho v prvých týždňoch vytvorí kapsula. Ak sa aj silikónový implantát poškodí, možno si to vôbec nevšimneš, pretože silikón vo vnútri nezmení tvar a navyše zostáva v kapsuli. Tento prípad sa nazýva tichá ruptúra.
Ako rozpoznať ruptúru a aký je postup v jej prípade?
Poškodený implantát sa však môže zapáliť a vtedy si všimneš nasledovné symptómy:
- Bolesť, napuchnutie prsníka
- Zmena veľkosti alebo tvaru prsníka
- Hrčky v prsníku
- Zmäkčenie alebo stvrdnutie prsníka
Tichá ruptúra nie je riziková, a preto niektoré ženy preferujú ponechať si poškodený silikón v tele. Ak sa však objavia príznaky zápaľu, je potrebné poškodený implantát z tela vyoperovať. Počas operácie je ho možné nahradiť novým implantátom. Teda, z nemocnice bez prsníka neodídeš.
Väčšina kvalitných výrobcov implantátov ponúka doživotnú záruku na implantáty v prípade ruptúry. Je to vizitkou ich kvality a dôvery v produkt. Pri operácii na výmenu poškodeného implantátu teda za nový implantát platiť nemusíš.
Keď sú silikónové implantáty škaredé
Ďalším rizikom pri plastike pŕs je aj esteticky nevydarená operácia. Spravidla ženy so symetrickými prsiami budú mať aj po operácii prsia symetrické – v prípade kvalitného chirurga. Samozrejme, mnoho žien sa obáva, že kvôli komplikáciám si budú musieť silikóny vybrať a už nebudú mať krásnu pevnú pokožku.
Je preto dôležité dôkladne si vybrať chirurga a pripraviť sa, že prsia po operácii nemusia byť dokonalé a 100% symetrické. Pri plastickej operácii podstupujú väčšie riziko ženy, ktoré majú asymetrické, padnuté prsia, spôsobené dojčením alebo vekom. Vtedy môže chirurg umiestniť do každého prsníka implantát inej veľkosti a okrem zväčšenia pŕs prsníky vymodelovať.
Nie vždy však operácia spĺňa požiadavky ženy. Je dobré si svoje očakávania prediskutovať s chirurgom ešte pred operáciou, prípadne si pozrieť obrázky pred a po operácii s podobným problémom ako ten tvoj. Nie vždy je nedostatočný výsledok spackaná práca, občas je dokonalý výsledok medicínsky neuskutočniteľný.
Po operácii sa môže vyskytnúť necitlivosť prsníkov a bradaviek, ktorá je spôsobená opuchom prsníka. Necitlivosť by mala do niekoľkých mesiacov úplne pominúť. Nie je však vylúčené, že malé percento žien stratí citlivosť na niektorých miestach pŕs – hlavne bradaviek- úplne. Stáva sa to hlavne po augmentácii spojenej s modeláciou prsníkov. Riziko necitlivosti sa zvyšuje pri reze okolo dvorcov.
Ak máš po plastickej operácii necitlivé prsia, skús ich pravidelne masírovať. Tým zabezpečíš dostatočné prekrvenie prś a rýchlejšie hojenie.

Nezabúdaj, že pri rekonvalescencii väčšinou jedna strana odpúcha skôr ako druhá. Jeden prsník preto môže byť na dotyk stále citlivejší a napuchnutejší. Bolesť v jednom prsníku ešte nemusí znamenať žiadnu z vyššie menovaných komplikácií. Daj svojmu telu čas. Ak na sebe spozoruješ príznaky vyššie uvedených rizík, kontaktuj svojho chirurga. Je lepšie si overiť svoje podozrenia ako si vyčítať, že si sa mala spýtať.
4 thoughts to “Silikónové implantáty: najväčšie riziká a ich prevencia”