syndróm toxického šoku

Syndróm toxického šoku. Aká je šanca, že ho dostanem aj ja?

S pojmom „syndróm toxického šoku“ sa už stretla asi každá z nás, ktorá počas menštruácie siaha skôr po hygienických tampónoch ako po vložkách. Upozorňujú naň výrobcovia,  aby varovali svoje zákazníčky pred týmto nebezpečným ochorením. Je ale zaujímavé, že nikdy sa na sto percent nedokázalo, že by bol syndróm toxického šoku spôsobený práve používaním tampónov. Aká je teda skutočná pravda?

Syndróm toxického šoku môžu dostať tak ženy, ako aj muži či malé deti

 

Hoci sa toto ochorenie vo väčšine prípadov a názorov spája práve s používaním tampónov, je pravda, že v skutočnosti môže týmto ochorením trpieť hocikto, bez závislosti od pohlavia, veku či nebodaj spoločenského postavenia.

 

Prvýkrát popísal americký pediater Jamed Todd sedem príznakov neznámeho ochorenia u detí v roku 1978. Vtedy ani netušil, že ochorenie, ktoré popísal, čo je to vlastne syndróm toxického šoku. V Československu bol syndróm toxického šoku popísaný prvýkrát v roku 1983.

 

Čo je syndróm toxického šoku a čo ho spôsobuje?

 

Toto ochorenie, ktoré je mimochodom často i život ohrozujúce, spôsobuje baktéria – zlatý stafylokok. Táto baktéria sa v našom tele bežne nachádza, no za určitých okolností sa „zblázni“ a začne produkovať nebezpečné toxíny. Tie postupne napádajú náš organizmus.

 

Príčin, prečo začne stafylokok toxíny produkovať je viacero. Môžu to spôsobiť infekcie a zápaly v tele po operáciách, pôrode, liposukcii, ovčích kiahňach, ale aj pri chrípke, popáleninách, cukrovke či nádorových ochoreniach. Medzi ohrozené skupiny patria tiež ľudia s narušenou imunitou a tiež aj tehotné ženy. Stačí mať otvorenú ranu, ktorá sa zapáli. Toxický šok ťa môže nepríjemne prekvapiť aj napriek tomu, že si pod dohľadom lekárov.

 

Ako sa toxický šok prejavuje? Ako sa lieči?

 

syndrom toxickeho soku
Syndrómu toxického šoku sa nedá na 100% predísť

 

Toxický šok sa najskôr môže prejaviť príznakmi, ktoré sú podobné chrípke, preto je dôležité byť obozretná a sledovať svoje telo. Najčastejšie sa prejavuje bolesť hlavy, vysoká teplota, ktorá často prekračuje aj hodnotu 39 stupňov Celzia.

 

Ďalej sú to nevoľnosti, hnačka a v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj dezorientácia či strata vedomia. Často sa prejavujú aj kožné vyrážky, ktoré spôsobujú oddelenie vrchnej vrstvy pokožky. V takomto prípade je ale nutné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

 

Syndróm toxického šoku je vlastne otravou krvi z toxínov, ktoré baktérie vylučujú. Je len otázkou času, kedy začnú tieto toxíny postihovať aj jednotlivé orgány. A tu už ide o čas. Je dôležité, aby sa liečba podala čo najskôr, aby stihla zaúčinkovať a toxíny sa po tele nešírili ďalej.

 

Liečba spočíva v bezodkladnom podaní antibiotík, ktoré sa podávajú priamo do žily. Tak zaúčinkujú čo najrýchlejšie. Podávanie antibiotík je dlhodobé, teda minimálne po dobu 10 až 14 dní, no často je potrebné brať ich aj dlhšie.

 

Keďže syndróm toxického šoku je ochorenie, ktoré je nebezpečné, nie je na mieste brať ho na ľahkú váhu a aj pri prvom podozrení radšej vyhľadať pomoc. Radšej sa preženieš k lekárovi, ako by malo byť neskoro, nie?

 

Mýty o syndróme toxického šoku

 

mýty o syndróme toxického šoku
O syndróme toxického šoku koluje až príliš veľa mýtov

 

O syndróme toxického šoku sa šíri mnoho nepravdivých mýtov, ktoré si ľudia tak nejak ukotvili v pamäti a berú ich vážne. Je ale dôležité, aby si vedela skutočné fakty o tom, čo môže toto ochorenie spôsobiť . Len tak sa proti nemu môžeš chrániť a vyvarovať sa ho. Čo všetko teda je a čo nie je pravda?

 

Ako vzniká syndróm toxického šoku?

 

  • Syndróm toxického šoku vzniká z tampónu -keďže sa toxický šok vyskytol u dievčat a žien, ktoré v období menštruácie používali tampóny, ľudia si to samozrejme spojili s tým, že všetky tampóny a ich používanie prináša toto riziko. Pravda je ale taká, že toxický šok môže prísť len vtedy, ak je tampón zavedený príliš dlho a žena je nositeľkou zlatého stafylokoka. Toto všetko následne spôsobuje rozmnožovanie baktérií a šírenie toxínov ďalej do tela

 

  • Syndróm toxického šoku vzniká len pri používaní tampónov – ako je už vyššie uvedené, aj toto je len mýtus. Toxický šok je spôsobený baktériou, ktorá je bežná u každého človeka a problém môže vzniknúť aj po lekárskych zákrokoch ako sú operácie, pôrody či liposukcia, ale aj a pri ochoreniach ako cukrovka či nádorové ochorenia. Rovnako je zvýšené riziko i pri zápaloch kože či po uhryznutí zvieraťom

 

Kto je ohrozená skupina?

 

  • Syndróm toxického šoku je bežný – toto tvrdenie vôbec nie je na mieste. Asi preto, že na krabičkách a príbalových letákoch od tampónov je upozornenie a varovanie pred týmto ochorením, si ľudia zafixovali, že je ochorenie časté. Pravda je ale taká, že z počtu 100 000 žien tampón spôsobil syndróm toxického šoku maximálne jednej či dvom ženám. Ak teda dodržiavaš všetky pravidlá čo sa týka hygieny a času, kedy si necháš tampón zavedený, nemusíš mať zbytočné obavy

 

  • Syndróm toxického šoku môžu dostať len ženy – rovnako nepravdivé tvrdenie, ktoré sa spája s používaním tampónov. Keďže toxický šok je možné dostať aj po chirurgických zákrokoch či zo zapálených rán, môžu ním trpieť rovnako tak ženy po menopauze, ale aj muži či deti. Baktérie, ktoré do tela vypúšťajú toxíny si teda nevyberajú podľa veku ani podľa pohlavia

 

Kedy a ako môžem pocítiť STŠ?

 

  • Ak si necháš tampón zavedený príliš dlho, určite dostaneš syndróm toxického šoku – ani toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Tým, že si necháš tampón zavedený dlhšie, ako je žiadúce, môžeš zvýšiť riziko premnoženia baktérií v pošve, a tým aj zápalové procesy v tele. To ale nutne neznamená, že musíš toxický šok dostať. Je to skôr zriedkavosťou ako pravidlom

 

  • Syndróm toxického šoku pocítiš v intímnych partiách – toxický šok sa prejavuje vysokými horúčkami, bolesťou hlavy, vyrážkami, nevoľnosťou či stratou vedomia. To, že sa niečo deje sa neprejaví tam dolu, ale upozorní ťa na to celé tvoje telo. Preto ak počas svojich dní používaš tampóny, neprehliadni žiaden z prípadných príznakov

 

To, že sú ľudia v súčasnosti informovaní viac ako v minulosti je výborné. Je ale potrebné, aby si si informácie overila, aby nevznikali podobné nepravdivé mýty, ako je to o používaní tampónov a s ním spojených zdravotných komplikácií, ktoré „zaručene“ dostaneš, ak ich budeš používať. Ak je pre teba používanie tampónov pohodlnejšie, pokojne s nimi pokračuj.

 

O tampónoch a syndróme toxického šoku, ktorý s ním má údajne veľa spoločného sa toho povedalo a popísalo naozaj veľa. Čo tak si to teda zhrnúť, aby to bolo jasné?

 

Je syndróm toxického šoku v podstate otrava krvi?

Áno, je to napádanie krvi a orgánov v tele toxínmi, ktoré produkujú baktérie zlatého stafylokoka.

 

Ako sa táto otrava krvi prejavuje?

Najčastejšími príznakmi sú bolesti hlavy, vyrážky, vysoká teplota, nevoľnosti, hnačka, dezorientácia a vo vážnejších prípadoch aj bezvedomie.

 

Ako zistiť, že mám toxíny v tele?

Prítomnosť toxínov, a teda zápalu v tele sa prejaví práve sprievodnými príznakmi. Telo sa snaží brániť, prichádza vysoká horúčka a ďalšie zdravotné komplikácie.

 

Bližšiu špecifikáciu problému už určí lekárske vyšetrenie na základe rozboru krvi. Hneď ako sa príde na príčinu, začnú lekári konať a podávať silnú a dlhodobú antibiotickú liečbu.

 

Spôsobuje menštruačný kalíšok toxický šok?

 

menstruacny kalisok
Chránia nás menštruačné kalíšky pred toxickým šokom?

V tomto prípade je odpoveď rovnaká ako pri menštruačných tampónoch. Ak dodržiavaš dôslednú hygienu a odporúčania výrobcov, určite sa nemusíš báť žiadnych zdravotných komplikácií.

 

Pravidelná výmena kalíška a jeho dôkladné vyčistenie by malo byť samozrejmosťou, pokiaľ sa chceš vyhnúť nepríjemným zdravotným problémom, a to sa nemusí týkať len syndrómu toxického šoku, ale aj zápalu vaječníkov či maternice.

 

 

Ako postupovať, keď chcem tampón zaviesť hygienicky?

Základom každej hygieny sú čisté ruky. Samozrejme to platí i pri zavádzaní tampónov. Či už používaš aplikátor alebo nie, ruky by mali byť vždy čisté. Uvedom si, že tvoje intímne partie sú na zápaly a infekcie oveľa náchylnejšie ako všetko ostatné.

 

Ak máš znečistené ruky, všetko sa cez tampón dostane do tela oveľa ľahšie a rýchlejšie, aj keď si to možno neuvedomuješ. Ďalšou dôležitou zásadou je pravidelné vymieňanie tampónov. Jeden tampón by si mala mať zavedený maximálne 8 hodín. Ak máš silné krvácanie, tak je potrebné tampón vymieňať častejšie.

 

Spôsobujú toxický šok len tampóny?

Určite nie. V súvislosti s tampónmi sa syndróm toxického šoku objavuje len v 2 prípadoch na 100 000 žien. Toxický šok môžeš dostať aj zo zapálenej rany či po chirurgickom zákroku, pokiaľ sa rana zle hojí a dostane sa do nej infekcia.

Syndróm toxického šoku je zriedkavé, no vážne ochorenie. Netreba ale mať  prehnané a zbytočné obavy z toho, že by ti niektoré hygienické pomôcky mohli túto nepríjemnú zdravotnú komplikáciu priniesť. Správna hygiena a dodržiavanie pokynov, ktoré výrobcovia týchto pomôcok udávajú sú dobrou cestou k tomu, aby si sa syndrómu toxického šoku úspešne vyhla.

 

 

2 thoughts to “Syndróm toxického šoku. Aká je šanca, že ho dostanem aj ja?”

Pridaj komentár