veľké prsné dvorce

Veľké prsné dvorce nie sú nič, za čo by si sa mala hanbiť

Každý ich máme, muži, ženy i deti. Prsné dvorce sú súčasťou nášho tela a často ich ani nevnímame. Keď sa ale začnú meniť, niekedy to hlavne pre nás ženy začína byť problém. Veľké prsné dvorce sú pre mnohé ženy prekážajúce a často hľadajú spôsoby, ako ich upraviť a zmeniť. Ale je to naozaj až taký veľký problém?

Čo je vlastne prsný dvorec?

 

prsné dvorce
Prsné dvorce sú prirodzenou súčasťou každého ľudského tela

 

Prsný dvorec, ak chceš odborne, tak areola mamae, je pigmentovo sfarbená oblasť kruhového tvaru okolo bradavky. V prsnom dvorci sú u žien umiestnené vývody mliečnych žliaz, čo nám umožňuje dojčenie.

 

A práve tehotenstvo a dojčenie sú hlavnými príčinami toho, že nás niekedy trápia veľké prsné dvorce. Tie totiž vplyvom hormónov, ktoré sa v tehotenstve vyplavujú do krvi, rastú a tmavnú. Bežne sa farba prsného dvorca pohybuje medzi svetloružovou, červenou či tmavohnedou.

 

Už v prvých dňoch tehotenstva, keď ešte ani sama možno nevieš, že „si v tom“ môžeš zaznamenať, že sa ti prsia odrazu zväčšia. Postupne sa ale nezväčšujú len prsia, ale aj samotné dvorce a bradavky, ktoré naviac ešte aj menia svoju farbu.

 

Niekedy môžu prsné dvorce narásť aj o 5 cm. Je to preto, aby tvoje dieťatko ľahšie „našlo cestu“ k tvojmu mliečku, ktoré sa v prsiach začne tvoriť. Darmo, príroda to má dobre vymyslené, aj keď my to často berieme skôr ako problém, než ako niečo, čo je jednoducho prirodzené.

 

Niekedy však aj veľké prsné dvorce môžu predstavovať problém pri dojčení. Ak sú príliš veľké a dieťatko nedokáže vziať do úst bradavku a väčšiu časť z neho, môže byť dojčenie aj veľmi bolestivé. Bradavky i prsné dvorce bývajú suché a popraskané, čo je veľmi nepríjemné.

 

Farba prsného dvorca sa po tehotenstve a dojčení väčšinou dostane do normálu, no veľkosť sa nemusí vrátiť do pôvodného stavu.

 

Vieš, aký typ bradaviek máš?

 

veľké prsné dvorce a malé bradavky
Nielen prsia existujú v rôznych tvaroch a veľkostiach… neexistuje jednotná veľkosť, forma či farba bradaviek

 

Možno si povieš, že bradavky má každá žena rovnaké, no nie je to tak. Je niekoľko typov, z ktorých každý je niečím charakteristický. Ak sa chceš dozvedieť, aké máš práve ty, čítaj ďalej:

 

  • Vyčnievajúce – tiež sa dá povedať, že najbežnejšie a normálne. Tieto bradavky vyčnievajú nad povrchom dvorca tak, že sú viditeľné. Určite to poznáš, ak chodíš rada bez podprsenky

 

  • Ploché – tento typ bradaviek je „neviditeľný“ dovtedy, kým ti nie je chladno alebo necítiš vzrušenie. V opačnom prípade splývajú s prsným dvorcom

 

  • Nafúknuté – tieto bradavky i s celým prsným dvorcom pôsobia spuchnuto, no na pocit sú mäkké a úplne prirodzené

 

  • Vpáčené – tento typ bradaviek je akoby „vcucnutý“ do prsného dvorca a problém robí najmä pri dojčení. V niektorých prípadoch sa bradavka počas tehotenstva dostane nad prsný dvorec a dojčenie je tak normálne možné. Ak máš obe bradavky vpáčené od začiatku, je to normálne. Ak si ale takúto zmenu zaznamenala náhle, napríklad len na jednom prsníku, mala by si si dať prsia vyšetriť, aby sa vylúčilo nejaké ochorenie

 

  • Hrboľaté – niektoré z nás majú na prsných dvorcoch väčšie hrboľčeky. Sú to vlastne zväčšené potné žliazky, nazývané tiež Montgomeryho žliazky. Ich hlavnou úlohou je zvlhčovať bradavku počas dojčenia

 

  • Chlpaté – ak si myslíš, že si jediná s týmto „problémom“ a hanbíš sa zaň, vôbec si nerob starosti. Vlasové folikuly sa môžu nachádzať aj v okolí pŕs, preto je ochlpenie aj v týchto partiách bežné. Len sa s ním žiadna z nás nevystatuje

 

  • Viacpočetné – áno, stáva sa aj to. Ak máš viac ako dve bradavky, neber to ako tragédiu. Väčšinou sú tie „naviac“ nenápadné a menšie. Zväčšiť sa môžu vplyvom hormónov v tehotenstve

 

Čo ešte o bradavkách nevieš?

 

Bradavky a prsia vôbec sú u žien hlavne určené na kŕmenie potomstva. Toto patrí k tým najkrajším pocitom a momentom v živote každej mamy, samozrejme, pokiaľ dojčenie funguje bez problémov. Niekedy ale dostávajú poriadne zabrať a výsledkom sú boľavé a krvácajúce bradavky, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť.

 

Je zaujímavé, že prsia a bradavky vedia reagovať na tvoje dieťa i na diaľku. Ak máš dieťa, ktoré dojčíš a počuješ jeho plač alebo sa blíži čas kŕmenia, tvoje prsia môžu spustiť vytekanie mlieka samovoľne, bez toho, aby si bábo čo i len „potiahlo“.

 

Bradavky dostávajú zabrať i pri športovaní, kedy sa často trú o oblečenie a to spôsobuje ich vysušovanie a poranenie. Nezabúdaj preto na kvalitnú športovú podprsenku a dobrý krém, ktorým si bradavky ošetríš vždy, keď to bude potrebné.

 

Bradavky vedia v tej správnej chvíli priniesť aj veľmi príjemné zážitky, sú veľmi silnou erotogénnou zónou každej ženy.

 

Bradavky vedia ale aj upozorniť na zdravotný problém. Ak sa na prsnom dvorci objavia bolestivé hrčky či zapálené hrbolčeky, ktoré do niekoľkých týždňov nezmiznú, môže to znamenať nie veľmi častú formu nádorového ochorenia.

 

Rovnako i výtok z bradavky, ktorý je neodôvodnený, biely, hnedý, zelený či dokonca krvavý je dôvodom na návštevu lekára. Samozrejme, pokiaľ si tehotná či začínaš dojčiť, výtok môže znamenať začínajúcu tvorbu kolostra a mlieka. V opačnom prípade je potrebné radšej absolvovať lekárske vyšetrenie.

 

Veľké prsné dvorce a ich chirurgické zmenšenie

 

chirurgické zmenšenie veľkých prsných dvorcov
Veľké prsné dvorce je možné upraviť chirurgicky

 

Ak sú veľké prsné dvorce problémom, ktorý ťa naozaj trápi, je tu aj možnosť chirurgickej korekcie, kedy plastický chirurg upraví prsný dvorec i bradavku do požadovanej veľkosti.

 

Prsia by si mala predovšetkým brať z toho materinského hľadiska. Ak všetko funguje tak ako má, je jedno, či máš veľké prsné dvorce alebo sú inej farby, než na aké si bola doposiaľ zvyknutá. Ak ale predstavujú pre teba veľký problém, vždy je tu možnosť, ako ich mať také, s ktorými budeš spokojná.

 

[socialpoll id=“2527607″]

 

 

2 thoughts to “Veľké prsné dvorce nie sú nič, za čo by si sa mala hanbiť”

Pridaj komentár