Nie je úplne prekvapujúce, že si počas histórie ľudstva kultúry vymýšľali smiešne mýty o ženskom tele. Ženské prsia si užili najväčšiu popularitu zo všetkého najviac. Dokonca počas viktoriánskeho odobia (19. storočie) bolo všeobecne známe domnenie, že niektoré dievčatá môžu žiť bez príjmu potravy a prežiť jedine zo vzduchu.
Čomu všetkému sa verilo a čím sa nechávame oklamať doteraz?
Ženské prsia boli dlhodobo nepochopené. Aj napriek tomu, že v súčasnosti sú pre nás mýty o ženskom tele úsmevné, je fascinujúce ako ďaleko dokázali fantázie v minulosti zájsť.
Amazonky si samé odsekávali prsník, aby mohli lepšie mieriť zo šípu

Amazonky sú veľmi známe bojovníčky. Boli nimi inšpirované dokonca hollywoodske role ako Wonder Woman či Xena, princezná bojovníčka. Amazonky sa stali centrom pozornosti v gréckej mytológii, ktorá opisovala Amazonky ako matriarchálny kmeň. Aténčania nepoznali pravý pôvod Amazoniek, ale jednu vec, zdá sa, vedeli zaručene.
Po grécky Amazones znamená „a“ – bez a „mazos“ – prsia. Gréci verili, že si ženské bojovníčky odsekávali prsi, aby boli lepšie v lukostreľbe. Aj keď archeológovia našli pozostatky zo života ženských bojovníčok, ktoré žili v období antického Grécka, o mýte odsekávania pŕs nie je žiadna zmienka.
Masturbácia spôsobuje ploché prsia
Nie je prekvapením, že masturbácia bola storočia vnímaná ako škodlivá. Môže to byť spojené s náboženstvom, so strachom ľudí pred negatívnymi vplyvmi z masturbácie a hlavne nedostatkom vedomostí z tejto oblasti.
V stredoveku bol ženský orgazmus úplne normálnou záležitosťou. Lekári boli presvedčení, že ženské pohlavné orgány v 13. storočí sú rovnaké ako tie mužské, len prevrátené dovnútra. To znamenalo, že ženy dosahovali (alebo by mali dosahovať) orgazmus tak ako muži.
To sa síce číta strašne fajn, ako skoro všetky „poznatky“ v stredoveku, aj toto bolo využité proti ženám. Muži takýmto spôsobom ospravedlňovali znásilnenia. Ak je pre počatie dieťaťa potrebný orgazmus ženy, tak ak ženy po znásilnení otehotnela, musela mať počas styku orgazmus. Takže to nebolo znásilnenie. (Super, že?)
Prekvapivým však zostáva, že až do začiatku 19. storočia si ženy mysleli, že ak sa budú samy pravidelne uspokojovať, ich prsia nenarastú, prípadne sa zmenšia. Počas Viktoriánskej éry ľudia verili, že masturbácia poškodzuje zdravie. Bolo všeobecne známym „faktom“, že ženská masturbácia spôsobuje plochú hruď.
O pár rokov na to sa všetko zmenilo. Začiatkom 19. storočia bolo sexuálne napätie ženy popísané ako hystéria. Žena, ktorá mala nedostatočné sexuálne uspokojenie začala byť pomätená. Tento „medicínsky fakt“ viedol v vynájdeniu vibrátora. Doktori nemali čas na uspokojovanie každej pomätenej pacientky. Je ale zábavné, že manželia nemali povinnosť uspokojovať svoje ženy, a tak im museli „pomáhať“ doktori.

V novom miléniu vedci potvrdzujú, že ženský orgazmus má vplyv na zlepšenie nálady, emočného stiesnenia, reguluje menštruáciu a zlepšuje funkciu mozgu a imunitného systému. Ženské prsia sa dokážu počas orgazmu zväčšiť o 25%. Dráždenie bradaviek stimuluje rovnaké časti mozgu ako vaginálne dráždenie.
Ženské prsia ochraňujú srdce počas vojen
V roku 1300 kráľovský lekár Henri De Mondeville napísal kráľovi Francúzska, že ženské prsia majú špecfické umiestnenie kvôli 3 dôvodom. Po prvé, aby ich muži mohli veľmi ľahko vidieť. (Wow, evolúcia myslí na všetko.)
Po druhé, ženské prsia „žijú“ v symbióze so ženským srdcom. Kým ženské prsia ponúkali dostatočne hrubú vrstvu izolácie, pomáhali srdcu zostať horúce, a opačne, srdce hrialo prsia. (Áno, podľa kráľovského lekára to malo logiku.) Po tretie, váha pŕs pomáhala udržiavať silu v jadre ženského tela.
Ženské prsia mohli odhaliť čarodejnicu!
Koncom 15. storočia dvaja Dominikánski mnísi zverejnili učebnicu, ktorá bola návodom na hon na čarodejnice. Jedná sa o knihu Malleus Maleficarum, teda Hon na čarodejnice. Jedným zo spôsobov, ako odhaliť čarodejnicu malo byť zistenie, či má 2 alebo 3 bradavky.

U podozrivých žien sa potom hľadala tretia bradavka, čo bolo všetko od jazvy až po materské znamienko. Takéto ženy boli brutálne týrané alebo rovno odsúdené na srmť.
Menštruačná krv vypne prsia
Táto domnienka je o to fascinujúcejšia, nakoľko má ženská menštruácia históriu civilizácií, ktoré z nej boli zhrozené a báli sa jej. V mnohých kultúrach bol zákaz dotknúť sa menštruujúcej ženy. To znamenalo poškvrnenie – či už muža alebo ženy, ktorí sa menštruujúcej ženy dotkli.
Egypťania mali na menštruáciu iný názor. Podľa uchovaných zvytkov z antického Egypta bolo nanesenie si menštruačnej krvi na ženské prsia zaručený spôsob, ako ich vypnúť a omladiť.
Ženské prsia sú „naprogramované“ na dojčenie
Nie je tomu celkom tak. Materské mlieko totiž nie je vždy tou najzdravšou opciou pre dieťa. Materské mlieko obsahuje len toľko, čo obsahuje strava matky. Ak je životné prostredie matky veľmi znečistené, do bábatka sa dostávajú škodlivé látky aj cez mlieko.
Dojčenie nie je v mnohých kultúrach uznávané, aj napriek tomu, že žena produkuje po tehotenstve mlieko. Dokonca do 20. storočia si zámožnejšie panie objednávali chudobnejšie ženy, či cudzinky, aby za ne robili dojku.
Ženy, ktoré v súčasnosti dojčia sa vo všeobecnosti stravujú zdravšie ako nedojčiace matky. Ženy potom prenesú zdravý životný štýl aj na dieťa. Preto je pre vedcov namáhavé zistiť, či sa za dojčením skrýva zdravie dieťaťa, alebo dochádza k rozdielu až na záklde životného štýlu.

Taktiež veľkosť pŕs neurčuje množstvo mlieka, ktoré žena môže vyprodukovať. Veľkosť pŕs získava na význame len vtedy, ak sa veľkosť pŕs počas tehotenstva nemení. Ak sa veľkosť pŕs mení, zmena veľkosti nie je úmerná množstvu mlieka. Tieto dve veličiny sú od seba pravdepodobne absoulútne nezávislé.
A ak sa chystáš „spevnieť“ svoje bradavky, aby si ich pripravila na dojčenie, premysli si to dvakrát pred tým, ako si ich budeš každý večer v sprche zodierať. Medicínsky nie je potvrdené, že bolesť pri dojčení je menšia, ak predtým bradavky „pripravuješ“ na proces.
Ak pociťuješ bolesť pri dojčení, je to najskôr vec zlého prisatia dieťaťa na bradavku a mala by si to konzultovať so svojou laktačnou sestrou. Šúchanie bradavky nielen tvorí malé ranky, ktoré sú náchylné na infekciu, ak používaš mydlo, môžeš so svojich bradaviek odstrániť všetky (vrátane prospešných) baktérie.
Ženské prsia po pôrode ovisnú, aj keď matka nedojčí
Čo sa týka ovisnutých pŕs , dojčenie naozaj nezapríčiňuje stratu pevnosti tvojich pŕs. Za stratou pevnosti totiž stoja iné procesy spojené s tehotenstvom. Za týmto tvrdením stojí výskum, ktorý porovnal prsia dojčiacich a nedojčiacich matiek. Pri štúdii dvoch matiek- dvojičiek bolo zistené, že dojčiaca dvojička mala škaredšiu bradavku, jej pokožka na prsiach bola krajšia a atraktívnejšia.
Pri dojčení sa totižto spúšťa rad hormónov, ktoré sú pre ženu prospešné. Nedojčiace matky však takisto pozorujú stratu pevnosti pŕs po tehotenstve.
Mýty o rakovine pŕs, ktorým veríme dodnes

Používanie deodorantov nezvyšuje riziko vyvynutia rakoviny pŕs. V roku 1999 sa objavila správa, že alumínium v antiperspirantoch môže zapríčiniť rakovinu. Hliníkové soli sa síce používajú v antiperspirantoch, aby zadržali potné kanáliky od potenia, zvýšenie rizika rakoviny sa nikdy nepotvrdilo.
Rakovinu pŕs taktiež neurčuje genetika. Len 10% prípadov rakoviny pŕs má dočinenia s genetikou. Na rakovinu však vplývajú faktory, ktorým je žena vystavená počas života. Spánok v podprsenke nepatrí medzi tieto faktory. Tento fám vznikol v roku 1995, keď autor v knihe „Dressed to kill“, preložená do Češtiny ako „Móda si to žáda“ vyhlasuje, že ženy, ktoré pravidelne nosia podprsenku s kosticou si zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Žiadna vedecká štúdia túto hypotézu nepotvrdila.
Silikóny v prsiach taktiež nezvyšujú riziko rakoviny. Samozrejme, implantáty sťažujú prácu rentgenolóvi, kedy je počas rentgenu potrebné vykonať zopár dodatočných snímkov k vyšetreniu. Podprsenky s kosticou taktiež nezvyšujú riziko rakoviny. Zle zvolená veľkosť podprsenky však môže spôsobiť zdravotné problémy s chrbtom alebo ramenami.
Podprsenka zapríčiňuje ovísanie
Ženské prsia patria do podprsenky? Teoreticky áno, ale netreba to preháňať. Existuje hneď niekoľko mýtov, ktoré sa tradujú spolu s návodmi kedy a ako nosiť podprsenku. Že nosenie podprsenky v posteli odvráti ovísanie pŕs? Nosenie podprsenky dodá tvojim prsiam želanú formu, ale keď si podprsenku zložíš, prsia sa dostanú do prirodzenej polohy.
Nosenie väčšej podprsenky taktiež nespôsobí ovísanie. Ak nosíš väčšiu podprsenku, aby si svojím prsiam dopriala výraznejší objem v šatách, nie je na tom nič zlé. Správne zvolený tvar a veľkosť podprsenky ti však zaručia dostatočný komfort a pomôžu ti proti bolesti chrbta a krku.
One thought to “Ženské prsia sú doteraz záhadou. Mýty, ktorým sa v verilo v minulosti a čomu sa verí dnes”